Belföld

Népszámlálás: van, ahol belehúztak

Országos szinten a két székelyföldi megyében nőtt leginkább a részvétel (Fotó: nepszamlalas.ro)
2022.05.04 - 15:40
Megugrott a részvétel a népszámlálás önkitöltős szakaszában, de Szatmár megye is jól áll, és a maga 32,2%-ával meghaladja az erdélyi átlagot. Aki kitölti, ráadásul nyerhet is — nem csak önmaga számára, de interaktív okostáblát ajánlhat fel egy iskolának.

A népszámlálás hetedik hetében országos szinten a két székelyföldi megyében nőtt leginkább a részvétel. Hargita megye 35%-os részvételi aránnyal feltornázta magát a 4. helyre az országos ranglistán, míg egy héttel korábban még a 20. helyen szerepelt. Kovászna megyében stabilan magas a részvétel, de itt is javulás figyelhető meg az elmúlt heti adatokban: a korábbi 11. helyről a 7.-re lépett, elérve a 33,5%-os részvételt. A két székelyföldi megye után a további jelentős magyar lakossággal rendelkező megyék részvételi sorrendje: Bihar (33,4%), Maros (32,7%), Szilágy (32,2%), Szatmár (31,6%) és Kolozs (31,3%).

A május 1-jei adatok szerint 28,4%-os volt az országos, becsült részvételi arány. A nepszamlalas.ro számításai szerint a romániai magyarok érdeklődése fokozatosan javul, jelenleg 32,7%-ra becsülhető. Eddig mintegy 400 ezer magyar élhetett az önkitöltés lehetőségével — 150 ezren egyénileg, otthonról, további 250 ezren pedig az összeírópontokon. Viszont ez azt is jelenti, hogy még távol van a remélt 40–45%-os válaszadási ráta.

Az erdélyi városok lakossága körében is népszerű az online válaszadás lehetősége. Sepsiszentgyörgyön 39, Csíkszeredában és Aradon 38, Marosvásárhelyen 34, Brassóban és Szatmárnémetiben 32, Zilahon és Nagyváradon 30, Kolozsváron 29, Nagybányán és Temesváron 27%-ra becsülhető a részvétel.
A nepszamlalas.ro kiemeli: egyelőre a kitöltött kérdőívekre vonatkozó adatok között lehetnek csak részben kitöltött, érvénytelen kérdőívek, másodlagos lakások űrlapjai, illetve duplumok is. A népszámlálás végső eredményeiben azonban csak az elfogadott, validált kérdőívek fognak számítani. Ezért nagyon fontos, hogy a kérdőív beküldését követő 7 nap után a dovrec.insse.ro oldalon ellenőrizzük, hogy elfogadták-e a válaszainkat.

A nepszamlalas.ro továbbra is arra biztatja a romániai magyarokat, hogy vegyenek részt az online szakaszban, éljenek ezzel a lehetőséggel. Már csak kevesebb mint két hét áll rendelkezésre, a kitöltések validálása is időbe telik. Ha valakinek a kérdőívét nem érvényesíti az Országos Statisztikai Intézet, annak újra kell regisztrálnia az egész háztartást, de kitölteni csak annak a személynek az űrlapját kell, akinek a kérdőívét nem érvényesítette a rendszer.
Az érvényesített kérdőívek igazolásával lehet igényelni a szabadnapot, illetve részt lehet venni a nepszamlalas.ro nyereményjátékában.
Szükség esetén segítséget lehet kérni a kitöltésben a nepszamlalas.ro oldalon vagy a 0371.900.172-es telefonszámon. Akik bizonytalanok az internetes válaszadásban, azok felkereshetik a települési összeírópontokat, ahol számlálóbiztos segít a válaszadásban.

Ha kitölti, akár nyerhet is

A népszámlálás közös ügyünk, a játéknak ezért társadalmi haszna is van. Nemcsak a népszámlálási kérdőívet online kitöltő személyek, hanem iskolások is nyerhetnek a nepszamlalas.ro csapata által indított játékban.
„Töltsd ki a népszámlálási kérdőívet május 15-ig, és nyerj egy iPhone-t magadnak és egy interaktív okostáblát egy iskolának” — biztatja a nepszamlalas.ro az erdélyi magyarokat a népszámláláson és egy újabb kezdeményezésében, egy nyereményjátékban való részvételre a szerkesztőségünknek eljuttatott felhívásában.
A játék lényege, hogy akik május 15-ig kitöltik a népszámlálási kérdőívet, és a részvételi igazolásukat beküldik a nepszamlalas.ro/nyeremenyjatek oldalra, azok egy nyereménysoroláson vesznek részt. Egy személy nemcsak a saját igazolását küldheti be, hanem a családtagokét, illetve azokét is, akiknek segített a kitöltésben. Minél több igazolást töltenek fel a játékosok május 22-ig, annál nagyobb esélyük lesz nyerni a május 24-i sorsoláson. A digitális igazolásokat a dovrec.insse.ro oldalról lehet letölteni, ezeket a statisztikai hivatal állítja ki a népszámlálási kérdőív beküldését követő legtöbb 7 nap után.

A játékban résztvevők között 10 nyertest sorsolnak ki. Ők nem csak egy iPhone-t nyerhetnek, hanem egy interaktív oktatótáblát ajánlhatnak fel egy általuk előre kiválasztott olyan, magyar nyelven (is) oktató iskolának, amely 50% alatti magyar lakosságaránnyal rendelkező településen működik. „Ebbe beletartoznak például a szórványban működő iskolák, de akár a marosvásárhelyi, kolozsvári, nagyváradi vagy szatmárnémeti iskolák is” — hívja fel a figyelmet Marosan Csaba színművész, aki a projekt mellé állva egy videóban buzdítja az erdélyi magyarokat arra, hogy kapcsolódjanak be a játékba.
Ugyanakkor a színművész nagy feladatnak tekinti azt, hogy május 15-ig, a népszámlálás online szakaszában minél több magyart megszámoljunk. Erre utal Barna Gergő, a magyar népszámlálási kampány koordinátora is a játék lanszírozása kapcsán:

„A nyereményjátékot azért indítottuk el, hogy bátorítsuk a magyar lakosságot a népszámláláson való online részvételre és arra, hogy segítsenek az idősebbeknek is a kitöltésben. A játékkal arra is szeretnénk ösztönözni a válaszadókat, hogy ellenőrizzék, hogy a kérdőívüket a statisztikai hivatal érvényesítette-e, validálta-e.” Ugyanakkor a szociológus azt is kiemelte, hogy — mivel a népszámlálás egy közösségi ügy — fontosnak tartották azt is, hogy a játéknak is legyen társadalmi haszna. „Úgy gondoljuk, hogy a legjobb helyre fognak kerülni a közösségi célra szánt nyeremények, hiszen a gyermekeink, az iskolák használhatják majd ezeket az oktatásban” — magyarázta a kampánykoordinátor.
A nyereményalap 10 db új, kártyafüggetlen iPhone SE 3 mobiltelefon (darabonként hozzávetőleg 500 euró értékben) és 10 darab teljesen felszerelt digitális tábla állvánnyal, számítógéppel, magyar nyelvű oktatási szoftverekkel (darabonként hozzávetőleg 3200 euró értékben). SZFÚ