Nagykároly

Népi hagyományokról gyerekeknek

2016.05.26 - 09:00

Módszertani csomag kidolgozásával foglalkoznak a nagykárolyi 1-es Számú Napközi munkatársai. Az intézményben zeneovis foglalkozásokat szerveznek egy nyertes projekt révén.

„Játék és zene természetes öröme a mi közösségünkben” — a Bethlen Gábor Alap Zrt. által támogatott projekt keretében egy módszertani csomag kidolgozásával foglalkoznak a nagykárolyi 1-es Számú Napközi munkatársai. A projekt révén zeneovis foglalkozásokat szerveznek, tájékoztatta szerkesztőségünket Héb Ildikó, az intézmény igazgatónője.

„A projekt fő célja a zeneovi hagyományőrző programjának ápolása, előmozdítása a népzene és a néphagyományok által, a zenei élmények megteremtésének és ismétlésének előtérbe helyezése. Ennek a hagyományőrző programnak, a nagykárolyi zeneóvodának immár 40 éves múltja van, jelenleg is a mi óvodánkban zajlanak heti egy alkalommal ezek a tevékenységek. Ahhoz, hogy ebben az évben is aktívan követhessük ezt a hagyományunkat, átadhassuk 'a legnagyobb jótéteményt, amit halandók megismerhetnek': a zenét az iskolásoknak, óvodásoknak, pedagógusoknak, valamint a programokba bekapcsolódó szülőknek, programtervet állítottunk össze Szejke Ottília szaktanfelügyelővel, Holló Éva óvodapedagógussal és a Vasile Lucaciu iskola két pedagógusával, Zurik Mónika és Tóth Enikő pedagógusokkal. Tettük ezt azért, hogy a játék és zene természetes öröme a mi közösségünkben a gyermekek kollektív fejlesztését és ezen belül az egyéni képességek kibontását segítse elő a mondókákon, a népzenén, a népi gyermekjátékokon keresztül. Terveink szerint a tevékenységeink a népi hagyományokat — a komatál hagyománya, a pünkösdi királyválasztás, a betakarítás, a disznótor, a Luca-nap stb. — ismertetik meg a gyerekekkel. A pályázat eredményeit felhasználva szeretnénk egy módszertani csomagot kidolgozni, mely értékteremtő és értékmegőrző hatással bírna, valamint mintául szolgálna a Szatmár megyei intézmények pedagógusai számára” — foglalta össze Héb Ildikó.