Szeptember 27-én és 28-án immár 19. alkalommal rendezik meg a Szabolcs-Szatmár-Beregi Nemzetközi Levéltári Napokat, amelynek csütörtökön Nyíregyháza, pénteken Nagykároly ad otthont.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár csütörtökön és pénteken rendezi meg a nemzetközi levéltári napjait. Ezúttal a személyes történelem és forrása lesz a tanácskozás központi témája. Az első nap színhelye Nyíregyháza, a másodiké Nagykároly, a nemrégiben felújított Károlyi-kastély.
A levéltér kiemelt feladatának tartja a régió múltjának feltárását, és ehhez a határon túli közgyűjteményekkel való jó munkakapcsolat kialakítását és fenntartását. Közel két évtizede minden ősszel a környező országok levéltárosainak, történészeinek, muzeológusainak részvételével nemzetközi levéltári napokat szervez, ezeken a konferenciákon bemutatva a Kárpát-medencében élő népek közös múltját érintő legújabb kutatási eredményeket.
A rendezvény hagyományos nyitó részében, szeptember 27-én, csütörtökön 13,30 órától a Megyeháza dísztermében (Nyíregyháza, Hősök tere 5.) az intézmény munkáját segítőknek átadják a Pro Archivo-emléklapot és kihirdetik a helyi tudományos-kulturális-oktatási intézmények közös helytörténeti pályázatának eredményét. Ezt követően kerül sor A személyes történelem forrásai című konferenciára, amelynek levezető elnöke Reszler Gábor lesz a Nyíregyházi Főiskola részéről.
A konferencia keretén belül több előadás fog elhangzani: Kövér György (ELTE, Budapest): A történetíró személyes forrásai; Zsoldos Ildikó (Nyíregyházi Főiskola): Arisztokrata női sorsok.
Vécsey Mária – Vécsey Magda életútjának forrásai; Takács Péter (Debreceni Egyetem): Wesselényi szétzilált naplója; Katona Csaba (MTA TTI, Budapest): Slachta Etelka és Kölcsey Antónia naplóinak értelmezései; Bene János (Jósa András Múzeum, Nyíregyháza): Jékei Ferenc első világháborús naplója; Papp Klára (Debreceni Egyetem): A Csáky-Jósika házaspár kapcsolatai levelezésük tükrében; Mohácsi Endre (Jósa András Múzeum, Nyíregyháza): Nagylúcsei Dóczy András, szatmári és felső-magyarországi főkapitány levelezése; Henzsel Ágota (SzSzBML, Nyíregyháza): Debreczeni Tamás hivatali levelezése; Mishuk Mykhaylo – Kutassy Ilona – Forgon Pálné (Kárpátaljai Állami Levéltár, Ungvár – Beregszász): Budenz József akadémikus 1890-ben Kralickijhoz írt levele.
A konferencia pénteken Nagykárolyban, a Károlyi-kastély fogadótermében folytatódik 10 órai kezdettel. A levezető elnök ez alkalommal a nyíregyházi Nagy Ferenc lesz a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár részéről. Előadások: Laczlavik György (Magyar Országos Levéltár, Budapest): Család és reprezentáció. Károlyiak a XVIII. század első felében; Kovács Ágnes (Debreceni Egyetem): Károlyi Sándor és Barkóczy Krisztina levelezése; Fazekas Rózsa (Nyíregyházi Főiskola): Károlyi György naplófeljegyzései és levelezése; Novák Veronika (Pozsonyi Állami Levéltár vágsellyei fióklevéltára): A Péter és Bosnák tanítócsalád személyi fondja a vágsellyei levéltárban.
A folytatásban a jelenlévők Szőcs Péternek, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatójának vezetésével megtekinthetik a felújított Károlyi-kastélyt, valamint az emlékműben berendezett tárlatokat, ugyanakkor egy városnézésben is részük lesz, melyben Hágó Attila Nándor, a Nagykárolyi Városi Múzeum igazgatója lesz az idegenvezető. Végezetül pedig a Károlyi család temetkezési helyét, a kaplonyi kriptát is megtekinthetik a vendégek.
ifj. Deák Endre