Vidék

Nemzetközi erszénylabda bajnokságot szerveztek Mikolában

A kupát az Anonimus csapat nyertes, de valójában minden résztvevő nyert (Fotó: facebook)
2022.05.24 - 11:00
Nemzetközi kama, más néven erszénylabda bajnokságot szerveztek hétvégén Mikolában, ahol négy ország játékosai mérkőztek meg egymással.

A bajnokságon részt vettek a felvidékiek, a miskolciak – Miskolc egyébként a kama, azaz az erszénylabda hazája, itt élesztették újra az elfeledett népi játékot – lengyel játékosok, és a szatmári Borókagyökér Egyesület erszényesei is, akik az RMDSZ MIK csapatával és a népi játszóház fiataljaival közösen mutatták meg mit tudnak.
A kama egy olyan labdajáték, amely az 1950-es években jöhetett létre, nagyon hasonló a kézilabdázáshoz, és mégsem az. A régi időkben hol volt kapu, hol csak két vonal, hol el kellett dugni a labdát, hol csak dobni. Egyedinek tűnik a kama legérdekesebb jellemzője: az ellenfél dobását elkapva a védekező csapat eldughatja a labdát és úgy támadhatja a másik oldali kaput (vagy alapvonalat). Tehát: összebújnak, az egyik játékos a meze alá rejti a játékszert, – „a gelebébe”, Szejke Juditot, a Borókagyökér Egyesület vezetőjét idézve - de a társai is úgy tesznek, mintha náluk lenne a labda, így a másik fél nem tudja, ki ellen kell védekeznie. A védekezés módja: érintéssel megállítani akit csak lehet.

 Mára bajnokság lett belőle

Bár a régi időkben csak mint népi gyermekjátékot ismerték, ma már bajnokság keretében mérik össze erejüket a ma is kama játékot játszó fiatalok. Hétvégén Mikolában, a helyi sportteremben több tucat erszénylabdázó fiatal volt jelen, Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület vezetője pedig megkeresésünkre elmondta, hogy ezúton is szeretne köszönetet mondani a mikolaiknak, akik biztosították a bajnokság helyszínét, hiszen enélkül nem valósulhatott volna meg a sportesemény, amelynek célja, hogy összehozza a fiatalságot, megismerjék egymást a különböző országból érkezők és, hogy barátságok alakuljanak ki.

S hogy ki nyert, és hogy alakultak a pontok? Első helyen az Anonimus csapat, második helyen a That Metal, a harmadik helyen a Mi nyerünk csapat, míg negyedik helyen a Black Out csapat végzett. Szejke Judit azt is elmondta lapunknak, hogy a csapatok érdekes módon álltak össze – keveredtek a fiatalok – így minden csapatban volt egy-egy népi játékos, egy-egy borókás, egy-egy mikes, egy-egy felvidéki, miskolci vagy lengyel kamajátékos. J. Zs.