Szatmárnémeti

Nemzeti önértékelésünk és a tömegkultúra

2015.03.01 - 14:49

Dr. Lovas János az 1953-as Anglia–Magyarország (3–6) labdarúgó-mérkőzést közvetítő Szepesi György nyelvezetét elemezte előadásában, felkért hozzászóló Thoroczkay Sándor volt.

 

Az 1950-es évek derekán lehetőség kínálkozott arra, hogy egy pozitív, közösségformáló nemzeti önértékelést akkori jelentős sportsikereinkre alapozzunk — hangzott el a posztModern Távlatok Művelődési Műhely csütörtöki évnyitó ülésén. A lehetőség tehát megvolt, de az akkori politikai és sportvezetés nem volt alkalmas arra, hogy kiaknázza a sporteredmények által keltett ösztönző légkört, sőt egy idő múltán maguk az eredmények is szinte elenyésztek a feledés homályában. Előadóként dr. Lovas János nyelvész elemezte „az évszázad mérkőzését” közvetítő Szepesi György nyelvezetét. Az 1953-as Anglia–Magyarország (3–6) labdarúgó-mérkőzés szinte azon nyomban sporttörténeti eseménnyé vált. Ehhez azonban szükség volt egy feledhetetlen teljesítményt nyújtó közvetítőre is. Az elemzés a szótani-alaktani jelenségek különféle statisztikáiból vont le következtetéseket, amelyeket táblázatokkal és grafikonokkal illusztrált. Szepesi „nyelvi csúcsteljesítménye” méltónak bizonyult a labdarúgók bravúrjához — állapította meg az elemző, aki hangsúlyozta: ez a rádióközvetítés a magyar nyelv és kultúra diadala is volt egyben.

Thoroczkay Sándor felkért hozzászólóként arról értekezett, hogyan nőtt ki a magyar sport történetéből az '50-es évek labdarúgásának ez a világraszóló remeklése. A folyamatból az államszocializmus megpróbált ideológiai tőkét kovácsolni, mindez azonban nem járt együtt sportéletünk stratégiai fejlesztésével. Thoroczkay beszélt a Szepesi-féle „rádiócsodáról”, és összehasonlította azt a Vitray-modellel, amely a televíziós sportközvetítéseket jellemezte. A hozzászólók őszinte elismeréssel méltatták a dr. Lovas János előadását előkészítő energia- és időigényes munkát. Több kérdést kapott Thoroczkay is, és észrevételek hangzottak el a szatmári sporttal és a mostani sportújsággal kapcsolatban is. Kereskényi Sándor hangsúlyozta, egyáltalán nem véletlen, hogy a tömegkultúra egyik fontos nyelvi regiszterét elemző dr. Lovas János tartotta az idei nyitóelőadást, ugyanis a posztModern Távlatok Művelődési Műhely idei tematikája: nyelv és kultúra, művészet és irodalom. A Műhely vezetője ezután ismertette az egyes ülések témáit, leendő előadóit, valamint a felkért hozzászólók neveit.