Készülni kell, mert „az első jelentkező — az első kiszolgált” elv alapján fog működni az épületek hőszigetelését támogató Zöld Ház Plusz program.
Mind magánszemélyek, mind önkormányzatok, közintézmények, civil szervezetek, egyházak számára nagyszerű lehetőséget nyújt a Zöld Ház Plusz program, amely az épületek energetikai hatékonyságának javítását szorgalmazza környezetbarát szigetelő- és építőanyagok (kender, gyapjú, bazalt, ásványgyapot, perlit, cellulóz, parafa; a burkolatok esetében oldószermentes, környezetkímélő ragasztók, festékek, alapozók, vakolatok) használata révén. Magánszemélyek esetében egy igénylő legtöbb 40 000 lejt kaphat (amelynek csak 10%-át kell visszafizetni), és a kivitelezés költsége is elszámolható, viszont a hőszigetelendő épület nem lehet több kétemeletesnél.
A jogi személyek esetében az önkormányzatok, közintézmények, közhasznú célú épülettel rendelkező civil szervezetek, oktatási és szociális intézmények, kórházak pályázhatnak projektenként legtöbb 500 000 lejre (ennek is csak 10%-át kell majd visszafizetniük). Jogi személyek esetében környezetbarát építőanyagok használatát, zöld tetők kialakítását, integrált épületautomatizáló és menedzsmentrendszerek (BMS), LED-égős, hatékony világítási rendszerek használatát támogatják. Mint azt a szatmári környezetvédelmi ügynökséget vezető Békéssy Erzsébet a prefektusi kollégiumi ülés keretében elmondta, a nagyszerű és nagyon kedvező lehetőséget kínáló program „az első jelentkező — az első kiszolgált” elv alapján fog működni mind a magán-, mind a jogi személyek esetében, ezért akik szeretnének pályázni, mielőbb készítsék el az épület hőszigetelésének terveit, állítsák össze a szükséges dokumentációt, azaz legyenek felkészülve, hogy a start eldördültekor már be is tudják nyújtani az igénylést.
Szabó Kinga Mária