Belföld

Nemhogy tabletre, ennivalóra sem jut!

2020.05.14 - 15:02

A társadalmi-gazdasági szempontból kiszolgáltatott családok több mint egyharmadának nem került elegendő élelem az asztalára a szükségállapot ideje alatt, 23 százalékuk pedig nem tudta biztosítani a gyermeke számára szükséges gyógyszereket — ezek annak a felmérésnek az eredményei, amelyet a Mentsétek meg a gyermekeket (Salvaţi Copiii) civil szervezet végzett az általa támogatott, hátrányos helyzetű családok körében április 22–25. között. Az is kiderült a kutatás során, hogy a gyermekek 40 százalékának nem volt lehetősége a digitális oktatásba való bekapcsolódásra, ami csak mélyíti a társadalmi szakadékot. A Mentsétek meg a gyermekeket szerint a 400 ezret is meghaladhatja azoknak az iskolás korú, szegény gyerekeknek a száma, akik nem vettek részt az online oktatásban.

A szociológiai felmérés rávilágított azokra a további kockázatokra, amelyeknek a sebezhető környezetben élő gyermekek vannak kitéve krízishelyzetben. Az, hogy nem megoldott számukra a társadalmi-oktatási programokba való bekapcsolódás, azzal jár, hogy elesnek a pedagógusi útmutatástól és pszichikai, érzelmi támogatástól, valamint a tanintézményekben kapott napi ebédtől — írja a szervezet.

Az ankét során kiderült, hogy a családok 66 százalékában volt legalább egy olyan személy, akit a munkájában negatívan érintett koronavírus-járvány: 27 százalékuk nem talált magának alkalmi munkát, 17 százalékukat technikai munkanélküliségre küldte a munkaadója, 7 százalékuk pedig elveszítette a munkahelyét a szükségállapot ideje alatt. A családok 36 százaléka nem tudta beszerezni a legfontosabb alapélelmiszereket, 23 százalékuk nem tudta megvásárolni a gyermekének szükséges gyógyszereket, 15 százalékuknak pedig nem sikerült felvennie a kapcsolatot orvossal.

Az oktatáshoz való reális hozzáférés

A hátrányos megkülönböztetést súlyosbító, diszkrimináló tényező a szükségállapot ideje alatt az oktatáshoz való korlátozott hozzáférés vagy annak teljes hiánya — hangsúlyozza a Mentsétek meg a gyermekeket. A szociális felmérésben részt vevő családok 891 iskolás gyermeke közül 162-nek volt minden tantárgyból online órája, 351-nek pedig bizonyos tantárgyakból, melyeken részt is tudott venni. Ez az jelenti, hogy 378 gyermek, 42,42 százalékuk teljesen kimaradt az online órákból.

A 891 gyermek közül 89-nek (10 százalék) egyáltalán nincs otthon internet-hozzáférése, 541-nek (60,7 százalék) csak mobiltelefonon keresztül, 261 gyermeknek (29,2 százalék) pedig az otthonában van számítógép és internet is. Ami a szülőket illeti, tízből mindössze egy vallotta azt, hogy sikerült eleget segítenie minden gyermekének a tanulásban az elmúlt időszakban, 40 százalék viszont nem tudta támogatni gyermekeit a tanulásban.

Sürgős ajánlások

Tíz szülő közül egy abban reménykedik, hogy segítséget fognak nyújtani a hatóságok, ha a krízis hatásai hosszú távon érezhetők maradnak, a többségük pedig arra számít, hogy civil szervezetek támogatják őket. A legtöbbjük egyébként semmilyen támogatást nem kapott a hatóságoktól a szükségállapot két hónapja során, csupán a Mentsétek meg a gyermekeket és más civil szervezetek segítették őket.

A szervezet arra kéri a kormányt és a helyi hatóságokat, hogy a nyári időszakban a pandémia alakulásának függvényében szervezzék meg azt, hogy a gyermekek kis csoportokban pótolhassák be nyári iskolában azt, ami március óta kimaradt. Azt javasolják, hogy a tej-kifli programból megmaradt, fel nem használt összegből szerezzenek be élelmiszereket a nehéz helyzetben lévő családok gyermekei számára, az iskolai kisbuszokkal pedig kiszállíthatják ezeket.

Június 15-ig kétezer internet-hozzáféréssel rendelkező táblagépet akar eljuttatni a szervezet a szegény sorsú diákoknak, akiknek a felzárkóztatásával 120 olyan pedagógus foglalkozhat, akiket arra képeznek, hogy tudjanak majd online dolgozni ezekkel a gyerekekkel.

Azért, hogy minél több gyereknek tudjon táblagépet vásárolni, adományokat is fel lehet ajánlani a Mentsétek meg a gyermekeket szervezetnek — külön erre a célra létre is hoztak egy speciális bankszámlaszámot, mely a következő: Banca Comercială Română — RO78RNCB0071011434790035. SMS-ben is lehet segíteni ezeket a gyerekeket, a 8847-es számra küldött SALVEZ üzenettel 4 eurót adományozhatunk a felzárkóztatásukra. Az érdeklődők a www.salvaticopiii.ro oldalon találnak további információkat.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.