A Vitalis európai uniós projekteket valósít meg, elsősorban az Erasmus+ program keretében várja a diákokat. Egész Európából fogad tanulókat, központja Lipcse mellett található, s az Erasmus-projektekre van akkreditálva. A Vitalist 1997-ben alapították, hogy európai résztvevőket fogadjon szakképzésre és csereprogramokra a Tapasztalatok az Élethosszig Tartó Tanulás Program és az Erasmus+ program keretében, s igen hatékonyan foglalkozik a projektekkel. Szatmárnémetibe egy turné keretében érkezett a német partner részéről az oktatási programokért felelős igazgató, Matthew Raggett, aki bemutatta a Vitalis Erasmus+ szakképzési mobilitási ajánlatát. A program bemutatását a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) szervezte Oltean Csongor elnök irányításával.
Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő szerkesztőségünknek elmondta, hogy Matthew Raggett rávilágított: 26 szakon, profilon tudnak fogadni szakmunkásképzőből vagy szaklíceumból gyerekeket, és az a javaslatuk, hogy 3 hetes időszakokra menjenek ki a diákok. Ez alatt a három hét alatt biztosítják a teljes ellátást és szállást, illetve az adott szakon belül a gyakorlatot is.
„A találkozón Szatmár megye minden szakközépiskolájából, illetve szaklíceumából részt vett az igazgató vagy az aligazgató, s nagyon érdeklődőnek bizonyultak a felkínált lehetőség iránt. Reméljük, hogy minél többen fognak majd pályázatot leadni a február 23-ai pályázási határidőig. Ezt követően, mint minden Erasmus-projektben, elbírálás alá kerülnek a beérkezett pályázatok, s amennyiben megfelelnek az elvárásoknak, akkor lehetőség adódik arra, hogy a szakiskolák diákjai németországi gyakorlaton vehessenek részt. A Gut Wehlitz történelmi kastélyban alakították ki a campust, mely 160 fő befogadására alkalmas. A bemutató során elhangzott, hogy minimum 7 gyereket javasolt kiküldeni, mert ennyivel mehet egy felnőtt kísérő is” — tájékoztatott Szejke Ottilia. A bemutató során Matthew Raggett mutatott képeket is arról, milyen az ott tartózkodás, hogyan zajlik az oktatás a tanműhelyekben, amelyek nagyon jól felszereltek, s elmondta, hogy az a tapasztalata, hogy a 3. hét alatt már nagyon sok dolgot önállóan meg tudnak valósítani a gyerekek, önállóan tudnak dolgozni. A képzés angolul zajlik, s eddig már több más európai országgal kapcsolatba léptek, több országból fogadnak időszakosan gyerekeket, ez egy náluk nagyon jól működő program.
A kiutazó gyerekek egy meghatározott fix program szerint vesznek részt a szakmai gyakorlatokon, ám szabadidejükben sportolhatnak, kirándulhatnak és különböző kulturális programokon vehetnek részt. A Vitalis megszervezi a programba kerülő gyerekek tudásszintjének megfelelő szakgyakorlatot, melyen önálló munkavégzésre tanítják őket, az oktatók felügyelete alatt. A diákoknak ez hatalmas lehetőség, hiszen a szakmai fejlődés mellett az idegennyelv-tudásuk fejlesztésére, bővítésére is lehetőségük nyílik, akárcsak új barátságok kialakítására, hiszen több országból vesznek részt fiatalok a képzéseken.
Sógor Beáta