"Premierként, ez év május 3-án, szombaton két németországi orvoscsoport a kórház intenzív osztályának csapatával együtt szívet és tüdőt távolított el. A 47 éves női donor agyvérzést szenvedett, amely tetraventrikuláris vérzéssel járt, és ez agyhalálhoz vezetett – ez tette lehetővé a szív, a tüdők, a máj és a vesék eltávolítását. Mivel Romániában nem volt kompatibilis recipiens a szívre és a tüdőkre, ezeket a szerveket a két német orvoscsoport vette át az Eurotransplant közvetítésével. A máj és a vesék Bukarestbe, illetve Kolozsvárra kerültek" – számolt be róla közösségi oldalán a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház.
Mint írják, sokan vannak hosszú várólistákon, akik nap mint nap azzal a gondolattal élnek, hogy életük egy csodán múlik, és minden pillanatban egy életmentő szervre és egy döntésre várnak. Az igazi hősök azok a családok, akik a legnehezebb pillanatokban úgy döntenek, hogy másoknak új esélyt adnak az életre! – emeli ki a szatmári kórház.
Hogyan lehet valaki donor?
Két lehetőség van a szervadományozásra: elhunyt donor és élő donor által. Elhunyt donor esetében az agyhalál megállapítása után akkor történhet szervkivétel, ha az elhunyt életében nem tett ez ellen tiltakozó nyilatkozatot, és a hozzátartozói felajánlják a szerveit. Élő donor esetében pedig akkor történhet szervadományozás, ha a donor a beteg egyenes ági rokona.
Nagy segítség lehet a hozzátartozó számára, ha ismeri az elvesztett hozzátartozó véleményét, mert nem alakul ki benne olyan félreértés, hogy neki kellene döntést hoznia az elhunyt helyett, amire nincs lehetőség az önrendelkezéshez való jog szerint. Az önrendelkezési jog a saját testre vonatkozik, éppen ezért senki nem dönthet más testéről, más szerveiről.
Ahhoz, hogy megkönnyítsék a döntést, jó, ha mindenki még életében tájékoztatja a hozzá közelállókat arról, hogyan dönt szervei sorsáról, hogy a nehéz döntést ne a hozzátartozóiknak kelljen meghozni. Ahhoz pedig, hogy valaki ma donor legyen Romániában, és ez szerepeljen az egészségügyi kártyáján, a hatályos törvények szerint közjegyzőnél kell erről nyilatkozatot tennie, majd ezt el kell juttatnia a háziorvosához.
Mi az az Eurotransplant?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint világszerte jelentős probléma, hogy mind a szervkivételre alkalmas potenciális donorok száma, mind pedig jelentésük aránya alacsony, míg a várólistákon levő betegek száma jellemzően, folyamatosan emelkedik. A kihívásra adott egyik lehetséges választ az 1967-ben alapított, leiden-i székhelyű Eurotransplant International Foundation (ET) jelentheti. Az ET több európai ország transzplantációs központjait, laboratóriumait és donorkórházait tömörítő kiszolgáló, szervallokációs szervezet.
Amikor egy agyhalott donort jelentenek, az Eurotransplant egyszerre készít valamennyi szervhez allokációs listát az allokációs szabályzatot alkalmazó program segítségével. Az allokáció során négy fő alapelv érvényesül: a transzplantáció várt eredménye, a sürgősség mértékét meghatározó szakértők véleménye, mióta vár szervre a beteg, illetve a résztvevő országok közötti balansz (kiküldött és fogadott szervek egyenlege).
Az Eurotransplant ügyeletes koordinátora ezután felajánlja annak a transzplantációs központnak a szervet, amelynek a betege a lista élén áll. Biztonsági lépésként az a centrum is kap egy ideiglenes felajánlást, akinek a második helyen áll a betege. Amint valamennyi felajánlott szervet elfogadták a transzplantációs centrumok, megkezdődhet a szervkivétel és a szállítás szervezése.
Hírszerkesztő