Vidék

Nemcsak drága, de hiánycikk is a műtrágya

Fotó: bls.gov
2021.11.04 - 17:12
Az energiaárak emelkedése magával hozta a műtrágyaárak növekedését is, egy tonna műtrágya ára meghaladja a háromezer lejt, ami háromszorosa az eddiginek. A gazdák kiadásai jelentősen megnövekednek, az őszi munkálatokat megnehezíti a csapadékhiány is.

Hatalmas krízist robbantott ki az európai műtrágyapiacon, hogy idén elszabadultak az iparág fő költségtényezőjének számító gázárak — tájékoztat a Partiumi Falugazdász. Az elmúlt évi mélyponton a gáz három euróba került megawattóránként, idén ősszel viszont az árak már átlépték a 100 eurós történelmi mértéket, sőt, időszakonként még ennél is magasabbra szöktek. A gázár a mezőgazdaságban a legnagyobb mennyiségben felhasznált nitrogénműtrágyák előállítási költségének 75–80 százalékát is kiteheti, vagyis döntő jelentőségű a gyártás folyamatában.

Az elképesztő árváltozások és áringadozások miatt az európai gyártók sorra jelentették be, hogy leállnak a műtrágyatermeléssel. Iparági becslések szerint Európában eddig 500–800 ezer tonna nitrogéntípusú műtrágya eshetett ki a termelésből, és e mennyiség tovább növekedhet, ha a gyárak tartósabban is korlátozzák működésüket.

Elemzők szerint a műtrágyapiaci krízis és bizonytalanság mezőgazdasági szempontból azért veszélyes, mert műtrágyák nélkül ma nem lehet hatékonyan termelni. Más oldalról nézve viszont a gazdálkodók csapdahelyzetbe kerülnek, mert ha beszerzik és kijuttatják az agrártechnológiai szempontból szükséges műtrágyákat, termelési költségeik jelentősen nőnek, és ezek veszélybe sodorhatják a gazdálkodás jövedelmezőségét a nagyobb termés ellenére is. Az igazán rossz hírt azonban mindenki számára az jelentheti, hogy bármelyik verzió valósul is meg, a mezőgazdasági és élelmiszeripari végtermékek áremelkedését vonhatja maga után. Ha a jövő évi termésátlagok kisebbek lesznek, az árukínálat csökkenhet jelentősen, ha viszont a termelői költségek növekednek, ez lehet árfelhajtó tényező a világpiacon. A nagyobb terményárak a takarmányok további drágulásával az állati termékeknél is áremelkedést okozhatnak, így a mostani energia- és műtrágyaválság az egész élelmiszerszektoron végiggyűrűzhet, és kedvezőtlen hatásait pedig végső soron a fogyasztóknak kell majd elszenvedniük — írja a Partiumi Falugazdász.

Vincze Sándor pusztadaróci gazdálkodó szerkesztőségünk megkeresésére mérsékelt örömmel, de kétségbeesését is elismerve elmondta, hogy az őszi búza vetéséhez szükséges műtrágyát már megvásárolták korábban, most viszont háromszorosára emelkedett a műtrágya ára. A pusztadaróci, valamint a környékbeli gazdák egy lázári lerakatból szerzik be a műtrágyát, ott még van, de nem lehet tudni, meddig. A komplex műtrágya tonnája 3000–3500 lej.

Az EU korlátozni akarja a műtrágya használatát, hogy maximum kétszáz kilót szórjanak egy hektárra, s ezzel valamilyen módon csökkentsék a talaj szennyezését. Ez viszont a terméshozam csökkenéséhez vezet. Ebben a térségben kevés az olyan gazda, aki megengedi magának, hogy ötszáz kiló műtrágyát szórjon a búzaföldre. Vincze Sándor jelenleg a legnagyobb problémának a csapadékhiányt tartja, nem lehet szántani, a talajlazító úgy-ahogy belemegy a földbe, de a késeket hetente kell élezni, sokszor cserélni. Kedd éjjel 4,5 liter eső esett egy négyzetméter területre, a meteorológusok ígérnek csapadékot a hét folyamán, de nem lehet tudni, hogy abból mennyi valósul meg.

Kovács Endre arról beszélt, hogy nagyon sok gazda kivár, azt remélve, hogy csökkenni fog a műtrágya ára, mások pedig attól tartanak, hogy további drágulás jön, vagy akár hiánycikk lesz a műtrágya. Kovács elmondta, hogy a piskolti gazdák általában 250–300 kiló műtrágyát szórnak egy hektár földre. Az őszi búza vetésekor a műtrágyát betárcsázzák a földbe, most viszont a szárazság miatt nehezen halad a szántás. Ezekben a napokban lehet számítani csapadékra, remélhetően a hétvégén el lehet kezdeni a szántást.

Elek György

 

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Kelemen Hunor Nagykárolyban: Kiszámíthatóságra, biztonságra vágynak a gazdák

Nagykárolyi gazdafórumon vett részt Kelemen Hunor az RMDSZ államelnökjelöltje: „Amiket a mezőgazdasággal kapcsolatban javasolunk, azt mind mezőgazdasághoz értők, szakpolitikusok állították össze.”
Szatmárnémeti

Agráripari konferencia lesz Szatmárnémetiben

Okos megoldások, technológiák, előadók és témáik.
Szatmárnémeti

Okos agráripari megoldások és technológiák

Újdonságok, okos eszközök, precíziós gazdálkodás Szatmárnémetiben.