Szatmárnémeti

Nem „zöld útlevél” az oltási igazolás

Fotó: economica.net
2021.04.22 - 08:00
A második oltás után kézhez kapott, kinyomtatott papírlap az oltási igazolás, amelynek még nincs letölthető, digitális formája, és amely még nem biztosít túl sok „kedvezményt” külföldön.

Egyre többen kapják meg a koronavírus elleni vakcinát, s értelemszerűen egyre többen érdeklődnek, mire is használhatják fel, mi alól is mentesíti őket az oltási igazolás — a zűrzavarosságot pedig csak tovább bonyolítják a zöld útlevél (green pass), a vakcinaútlevél, az oltási igazolvány fogalmak, amelyekkel nap mint nap találkozhatnak a híradásokban. Bár azonos területeket fednek le, az oltási igazolás, a vakcinaútlevél és a green pass rendszer más-más funkcióval bír — az igazolás jelenleg csak a védettség, beoltottság tényét igazolja, a tervezett EU-s igazolvány a tagállamok közötti mobilitást kívánja elősegíteni, a green pass rendszer pedig egy országon belül ad (majd) többletjogosultságokat a beoltott személynek.

„Jelen pillanatban Romániában s természetesen Szatmár megyében is oltási igazolást kap az immunizált személy, méghozzá kettőt, de a második, emlékeztető oltást követő a fontosabb, fajsúlyosabb — ez az az A4-es formátumú, kinyomtatott papírlap, amit az oltóközpontból való távozáskor kap kézhez az illető. És ez a papírlap a végleges oltási igazolása — azért pontosítom ezt, mert én is hallottam olyan szóbeszédet, hogy a második oltástól számított X idő elteltével el kell jönni a közegészségügyi igazgatósághoz, és megkapják az oltási igazolást. Nem, erről szó sincs, az igazolás az a papírlap, és most még nincs letölthető, elektronikus formája. Azt a lapot kell magával vinnie az illetőnek, ha például külföldre utazik — bár egyelőre még nagyon kevés országban mentesíti a karanténkötelezettség alól, hiszen ez elsősorban egy orvosi igazolás” — magyarázta megkeresésünkre a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóságot vezető dr. Macrina Mihai.

Románia azon kevesek közé tartozik, ahol az országba belépőt mentesíti a karanténkötelezettség alól az oltási igazolás (amennyiben az emlékeztető oltás óta eltelt tíz nap), de Magyarországon nem (sőt, abszurd módon magyar állampolgár a magyar hatóság által kibocsátott oltási igazolás birtokában ugyanúgy karanténba kell vonuljon, amikor külföldről hazatér), mint ahogy Ausztriában, Görögországban, Csehországban vagy Németországban sem. Szlovákiában is karanténkötelesek az országba belépő beoltottak, de számukra bizonyos könnyítéseket szabtak meg; Horvátország április elején módosította határátlépési feltételeit, és felmentette a

karanténkötelezettség alól azokat, akik rendelkeznek oltási bizonyítvánnyal, vagy voltak már fertőzöttek, Szlovéniában pedig a PCR-teszt kiváltható oltási bizonyítvánnyal vagy igazolással arról, hogy az illető már átesett a fertőzésen, de csak abban az esetben, ha ezeket is valamelyik uniós vagy schengeni országban állították ki.

Egyébként az Európai Parlament jövő heti brüsszeli plenáris ülésén sürgősségi eljárásban fogadja el álláspontját a digitális zöldigazolványról — ismertebb nevén a vakcinaútlevélről —, azt követően az Európai Tanács, a Parlament és a Bizottság májusban egyeztetik elképzeléseiket, júniusban mutatják be az igazolvány kísérleti verzióját, és nyáron elkezdődhet az általános használata a tagállamokban. A digitális zöldigazolvány annak bizonyítékául szolgál majd, hogy egy személyt beoltottak a Covid-19 ellen, negatív teszteredménnyel rendelkezik, vagy korábban átesett a Covid-19-en. A zöldigazolvány digitális és papíralapú változatban, díjmentesen lesz elérhető mindenki számára.

Szabó Kinga Mária

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Kagylóba oltakozás: szatmári háziorvos keveredett gyanúba

Házkutatások zajlanak ma reggel Szatmárnémetiben és Középhomoródon, mert a gyanú szerint egy, mindkét településen rendelő szatmári családorvos hamis oltási papírokat állított ki több személy számára is.
Külföld

Európai biztos: a nyári szezonra életbe kell lépnie a zöld útlevélnek

Az európai illetékesek célja, hogy a koronavírussal összefüggő új immunitásigazolás, más néven a zöld útlevél a nyári szünet előtt életbe lépjen és megkönnyítse az Európai Unión belüli közlekedést a nyári szezonra - jelentette be vasárnap Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős tagja.