Vidék

Nem zökkenőmentes az online oktatás

2020.04.30 - 09:00

A koronavírus-járvány miatt elrendelt szükségállapot folytán hetek óta zárva vannak a tanintézmények, az oktatás pedig a digitális térben folytatódik, most már nem csak fakultatív jelleggel, s bár kötelező lenne minden diák számára, sokan nem rendelkeznek az ehhez szükséges eszközökkel, feltételekkel.

A városon, rendezett körülmények között élő diákok elérése egyszerűbb, az ő esetükben a távoktatás zökkenőmentesebben bonyolítható le.

Szatmár megye elit iskolájában, a Nagykárolyi Elméleti Líceumban a pedagógusok most a nyolcadikos és a tizenkettedikes diákok képzésére összpontosítanak — tudtuk meg Zsidó Sándor igazgatótól. A tapasztalat az, hogy azok a diákok, aki akarnak tanulni, részt vesznek az online órákon, akik pedig nem akarnak tanulni, azok az osztályban sem figyeltek oda a tanárra. Az intézményvezető elmondta, hogy az iskolában négy terem van átalakítva, hogy a tanárok onnan tartsák a kapcsolatot a diákjaikkal. Van egy cég, amelyikkel kapcsolatban állnak, ennek a szerverén keresztül adják le a tanárok az anyagot, a diákok rendelkeznek otthon eszközökkel, nincs probléma a kapcsolattartással, de Zsidó Sándor szerint sokkal eredményesebb és egyszerűbb lenne, ha a tanfelügyelőség felvenné a kapcsolatot valamelyik TV-csatornával, és azon keresztül adnák le a tanárok az anyagot. Televízió minden házban van, és nem lenne olyan probléma, hogy nincs térerő vagy nem működik az internet.

Mi történik vidéken?

Balogh Csongor, a bogdándi Petri Mór Általános Iskola igazgatója belátja, hogy községi szinten vannak nehézségek. A községközpontban az az előny, hogy minden diáknak van internet-hozzáférése, de Korondon nincs minden házban internetkapcsolat. Olyan esetek is vannak, hogy van internet, de nem performáns, vagy csak egy eszköz van a családban, és azon két gyerek osztozik. Van ígéret a helyi és a megyei tanácstól, hogy azoknak a gyerekeknek, akik nem rendelkeznek a távoktatáshoz szükséges eszközzel, biztosítanak ilyeneket. Nagy hangsúlyt helyeznek a nyolcadik osztályosok képességvizsgára való felkészítésére, közöttük is vannak gyerekek, akik szorgalmasabbak és készülnek, vannak, akik kevésbé. Az elmúlt években a nyolcadikosok harminc-negyven százaléka vizsgázott sikeresen. Magyar nyelvből és irodalomból jól szerepeltek, de a románnal és a matematikával voltak problémák.

Kornis Ágnes, a Kökényesdi Általános Iskola igazgatója arról tájékoztatott, hogy a csedregi iskola kétszázharminc tanulójából száz gyereknek nincs internetelérése, de olyan családok is vannak, ahol még villanyáram sincs. Az iskola tanulóinak kilencvennyolc százaléka a roma közösségből van, itt is vannak gyerekek, akikkel lehet együttműködni, a kisebbekkel nehezebben, mert szülői segítségre lenne szükség, de ők meg kevésbé tudnak segíteni. Az ilyen problémákat úgy oldják meg, hogy a BuKi Ház önkéntesei írásos formában elviszik a feladatokat a gyerekeknek, és a megoldásban is segítenek, ha arra szükség van. Kökényesden nincsenek problémák, ott nagyon kevés olyan gyerek van, akinek nincs internet-hozzáférése vagy nincs eszköze, ami szükséges ahhoz, hogy bekapcsolódjon a távoktatásba, megoldhassa a feladatokat. Csedregben nincsenek nyolcadikosok, míg Kökényesden van nyolcadik osztály, s itt komolyabb hangsúlyt helyeznek a nyolcadikosok felkészítésére.

Piskolton Kis Lóránd alpolgármestert értük el, aki elmondta, hogy az iskola tanulói nagyobb részének van internet-hozzáférése, inkább a hozzáállással van probléma. A településen ki van építve az internethálózat, erre bárki rácsatlakozhat. Az elmúlt években nagyon sokan igényelték az EURO 200 program keretében a számítógép-vásárlási támogatást, amelyen keresztül olyan családok gyerekei jutottak számítógéphez, amelyek alacsony jövedelemmel rendelkeznek.

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Férfinak és nőnek teremtette – előadás a Hámban

„Nem számít, hogy milyennek születtél, hanem az számít, hogy kinek, vagy minek mondod magad” — Miskolcról érkezett egyházi előadó a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumba.
Belföld

Ősztől már hétfajta ösztöndíj lesz

A 2024/2025-ös tanévben már 7 különböző ösztöndíjban részesülhetnek a romániai diákok.
Szatmár megye

Négy vakáció lesz, plusz a nyári

Hamarosan itt az őszi vakáció az iskolások számára, de lesz még tél vakáció, síelési szünet és tavaszi szünidő is a nyári nagyvakáció előtt. Lehet, hogy nem is olyan rossz ez a több részre szabdalt tanév így…