Belföld

Nem változik a képességvizsga, de az érettségit az elvégzett szakhoz igazítanák

A maturandusok tanév közben is letehetnék a két idegen nyelv, és a szakot kiegészítő alapismeret-felmérő vizsgákat (Fotó: pixabay)
2023.02.27 - 19:54
A gimnáziumok felvételit szervezhetnek a nyolcadikosoknak, de kizárólag azon szakokra, amelyekre nagy a túljelentkezés, ugyanakkor az új tanügyi törvény tervezete az elvégzett szakhoz igazodó érettségi vizsgát vezetne be, és kiegészítő vizsgát tenne kötelezővé, amely a vizsgázók alapismereteit mérné fel a szaktól eltérő területen.

A jelenlegi formában szervezik meg a jövőben is a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját, és emellett a gimnáziumok felvételi vizsgát is szervezhetnek azokra a szakokra, amelyeken az utóbbi években bizonyítottan nagy volt a túljelentkezés - közölte hétfőn a tanügyminiszter.

Ligia Deca az új oktatási törvények tervezetének ismertetésekor azt mondta, a nyolcadikosok képességvizsgája nem változik: a tanulók ezután is románból, anyanyelvből és matematikából vizsgáznak. Újítás viszont, hogy a gimnáziumok saját felvételit hirdethetnek meg azokra a szakokra, amelyeken az elmúlt időszakban magas volt a túljelentkezés. Ennek eldöntését az egyes gimnáziumok önálló döntésére bíznák. Deca elmagyarázta, hogy ha egy gimnáziumban nagyon népszerű a biológia-kémia szak, ebből a két tantárgyból felvételit tarthatnak az ide jelentkező tanulók számára.

A miniszter hozzátette, a meghirdetett helyeknek csak a 60 százaléka tölthető be a felvételi révén, a fennmaradó 40 százalékot a képességfelmérő vizsgán elért eredmények alapján történő számítógépes elosztás dönti el. Ennek a 40 százaléknak a negyedét pedig a sajátos nevelési igényű, illetve a roma etnikumú jelentkezőknek tartják fenn a tervezet szerint – magyarázta.

A tervezet arra is kitér, hogy a gimnáziumok által opcionálisan szervezhető felvételire egységes vizsgatételeket dolgoz ki az Országos Tanterv- és Kiértékelési Központ.

Az érettségit viszont az elvégzett szakhoz igazítanák

Az új tanügyi törvény tervezete az elvégzett szakhoz igazodó érettségi vizsgát vezetne be, ugyanakkor kiegészítő vizsgát tenne kötelezővé, amely a vizsgázók alapismereteit mérné fel a szaktól eltérő területen - jelentette be a tanügyminiszter. A tárcavezető kifejtette: az érettségi vizsgákat az egyes szakokhoz igazítják, a műszaki gimnáziumokban például műszaki profilú érettségi lesz.
A fiatalok munkaerő-piaci esélyeinek növelése érdekében két idegen nyelvből tesznek majd kompetenciavizsgát, a kijárt órák számának függvényében különböző szinteken.

Bevezetnek továbbá egy kiegészítő jellegű vizsgát, amely az alapismereteket méri fel a szaktól eltérő területen. A humán szakosok alapműveltségét tehát választás szerint matematikából vagy természettudományból mérik fel, a reál szakosokét pedig történelemből, logikából, filozófiából vagy pszichológiából. Ezen a vizsgán nem adnak jegyet, csak „sikeres” vagy „sikertelen” minősítést.

További újítás, hogy a két idegen nyelv, a digitális kompetenciák és a szakot kiegészítő komplementer kompetenciákat felmérő vizsgákat tanév közben is le lehet majd tenni, így a nyári, illetve őszi érettségi időszakra kevesebb vizsga marad.

Hírszerkesztő

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!