A cigaretta-, szesz- és drogcsempészek mellett borostyán és szarvasagancs-csempészek, külföldről lopott luxusautók, illegális határátlépők, nemzetközileg körözött személyek tarkították a határrendészet bevetési palettáját tavaly (is), a 7,6 millió utas mellett.
Ugrásszerűen megnőtt a határátkelők forgalma, akárcsak a legkülönfélébb csempészáruk mennyisége és milyensége — derült ki a Máramarosszigeti Területi Határrendészeti Felügyelőség 2017-es évértékelőjéből, amelynek alárendeltségébe tartozik a Szatmár Megyei Határrendészet, valamint a Máramaros és a Suceava megyei is. Csempésztermék tekintetében természetesen tavaly is a cigaretta vitte a prímet, hiszen a területi hatóság felügyelete alá eső határszakaszon és átkelőknél 2 677 700 csomag (majd' 26 millió lej értékű) legális füstölni valót foglaltak le — a csempészek fantáziája pedig tavaly sem vallott szégyent és határtalannak bizonyult: míg a „kishalak” pótkerékben, aragázpalackban, raklapokban, üzemanyagtartályba, zsíros bödönbe, mosóporos dobozokba vagy éppen lisztbe és cukorba elrejtve próbáltak pár doboz cigarettát becsempészni az ország területére, a „nagyhalak” egyik kedvelt módszere továbbra is horgászbotos-gumicsónakos (egyik fél sincs a másik ország területén, ha véletlenül lebuknának), búvárruhás, valamint az útvonalra betanított, kocsis vagy vezető nélküli, felmálházott lovak maradtak. No meg a különféle termékekkel hivatalosan megpakolt kamionok — ilyen megközelítésben 2017-ben vitán felül a halmi határátkelő „vittel el a pálmát”, ahol április végén a Magyarországra „grillezésre való faszenet” szállító kamionban 112 100 csomag cigaretta volt gondosan becsomagolva a fóliatálkákba; szeptember végén szintén rekordmennyiségű, 249 000 csomag cigarettát találtak abban a két máramarosi férfi által vezetett, Volvo típusú, pótkocsis teherautóban, amely faaprólékot szállított, az év megkoronázásaként pedig december 29-én szintén hatalmas mennyiségre, 200 000 csomag cigarettára bukkantak, zabpelyhes dobozokban elrejtve.
Bár az északi határrész legfőbb csempészáruja a cigaretta, a határrendészek nem csak azt foglaltak le a tavalyi év során, hanem 114 kg borostyánt, 680 darab szarvasagancsot, 114 köbméter faanyagot, 500 liter üzemanyagot, 494 liter alkoholt, 7, zömében nem halált okozó fegyvert és muníciót, valamint 239 gépkocsit is. A külföldről ellopott és Romániába hozott gépkocsik felkutatására irányuló akcióik során 52, összesen 1 255 000 euró értékű gépjárművet találtak meg és 59, román, illetve külföldi állampolgárságú személy ellen indítottak bűnvádi eljárást ezzel kapcsolatban. A határrendészek tavaly 121 illegális határátlépőt is elfogtak egyéni, valamint más hatóságokkal közös akcióik alkalmával, ugyanakkor több embercsempész-bandát is felszámoltak, és 15 lélekkufárt vettek őrizetbe. A csempészés elleni akcióik során (melyek majd' mindegyike a cigarettacsempészést érintette) 295 személy ellen indítottak bűnvádi eljárást összesen 619 bűncselekmény elkövetése miatt; 67 házkutatási akciót hajtottak végre, melyek nyomán 87 esetben rendeltek el vagyonzárlatot 4 067 000 lej, 13 545 euró és 900 angol font értében — nem mellékesen a zöldhatár mentén, akció közben tetten ért 398 csempészés során a határrendészek 114 esetben adtak le figyelmeztető lövéseket szolgálati fegyvereikből. Tudatmódosító-szerek, könnyű és nehézdrogok csempészésének vádjával 13 személy ellen indítottak eljárást és 640 gramm kannabiszt, valamint 1075 ecstasy tablettát foglaltak le — ez utóbbi mennyiséget november közepén a petei határátkelőnél találták meg a határrendészek egy Beszterce-Naszód megyei illetőségű férfi kamionjában elrejtve, az ügy érdekessége pedig, hogy a kamion illegális szállítmánya lazán átcsúszott a holland, a német, a cseh, a szlovák és a magyarországi vámosok-határrendészek vizsgálatán, míg Petére ért.
A határrendészek összesen 775 személy által elkövetett, 1391 bűncselekményt fedeztek fel és 928 esetben indítottak bűnvádi eljárást tavaly, s az általuk elkobzott javak értéke pedig elérte a 35 687 700 lejt — azaz 7 millió 759 ezer eurót, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A három megyére lebontva, Szatmár az utolsó helyen áll a maga 5 116 754 lejes elkobzásával, Suceava megyében 12 251 149, míg Máramaros megyében 18 319 355 lej értékben koboztak és foglaltak le javakat. Ám mint az összesítésből kiderült, nem csak a bűncselekmények s az elkobzott javak értéke növekedett meg az előző évhez képest, hanem az utasforgalom is — az érintett határszakasz átkelőin 7 630 000 utazó lépte át Románia határát, 2 825 000 közlekedési eszközt igénybe véve. Az utazók zöme, 5 780 000-en valamelyik európai uniós tagország állampolgárai, 1 850 000-en pedig más ország állampolgárai voltak, legtöbben Ukrajnából és a Moldovai Köztársaságból érkezve.