Folyik a „labdaadogatás” a Szamos unicarmos szennyezésével kapcsolatban — és folyik a vágóhídi szennyvíz. Hogy mikor és mennyi, azt nem lehet tudni. A vízelemzés eredménye ma készül el.
Mint arról korábban már beszámoltunk, Baranyi Krisztina, az Együtt elnevezésű magyarországi párt környezetvédelmi szakpolitikusa egy rövid videóbejegyzésben mutatta be, hogyan szennyezi az Unicarm a Szamost a Vetésen működő üzemének szennyvizével, sőt, a jelenségre Orbán Viktor miniszterelnök figyelmét is felhívta múlt csütörtökön Csengerben. Az üggyel kapcsolatban igyekeztünk felvenni a kapcsolatot és megszólaltatni valamennyi (közvetve vagy közvetlenül) érintettet — több-kevesebb sikerrel. A helyzet és a törvénykezések fonáksága, hogy a — mindeddig hivatalosan nem bizonyított — szennyezés miatt a magáncéget sem Ilyés Gyula, Vetés polgármestere, sem a szatmári környezetvédelmi ügynökség nem vonhatja felelősségre, nem számoltathatja el és nem is büntetheti. Mindezekre egyedül — a jelen pillanatban országos sztrájkban lévő — környezetvédelmi őrség hivatott, amennyiben bejelentés érkezik hozzá a szennyezésről, periodikus, tervezett ellenőrzései során ugyanis eddig semmiféle szabálytalanságot nem tapasztalt. „Természetesen” a leginkább érintettel, azaz Vasile Lucuţ vállalkozóval nem sikerült kapcsolatba lépni, csak az asszisztenséig jutottunk el, aki meghallgatva mondandónkat-kérdéseinket úgy reagált: azokat továbbítja az üzletembernek, s hamarosan hivatalos választ kapunk rájuk. Azóta is várjuk.
Nem jártunk sikerrel a magyarországi hatóságoknál sem — annak ellenére, hogy nem teljesen érthető: ha valóban olyan súlyos mértékű a Szamos szennyezése, akkor a magyarországi vízminőséget ellenőrző hatóságok miért nem tettek lépéseket? Többszöri megkeresésünk nyomán a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (FETIVIZIG) nyíregyházi főmérnökségéről azt az üzenetet kaptuk: határon túlra ők nem adhatnak ki semmiféle információt, keressük a budapesti Országos Vízügyi Főigazgatóságot. Kerestük. Többszöri át- meg átkapcsolás után végül eljutottunk a sajtóosztályra — ugyanis egyedül csak ott hivatottak a kérdésekre válaszolni. Az elsőre válaszoltak is, és ennek értelmében az elmúlt 10 (!) évben a Szamos csengeri és annak környéki szakaszán végzett vízminőségi ellenőrzések során nem mértek a határértékeknél nagyobb szennyezettséget. Arra a kérdésre, hogy milyen gyakorisággal végeznek vízminőségi ellenőrzéseket a Szamoson, illetve mi a hivatalos eljárási procedúra, ha „külföldről” érkezett szennyeződést találnak, már nem kaptunk telefonon keresztüli, élő szavas választ — arra kértek, küldjük el írásban. Elküldtük. Azóta is várjuk a választ. Próbáltuk felvenni a kapcsolatot Csenger polgármesterével, Forján Zsolttal is — annál is inkább, mert tudomásunk szerint a két évvel ezelőtti nyáron a Szamos igen alacsony vízállása miatt az Állami Egészségügyi és Járványügyi Szolgálat rövid időre strandolási tilalmat rendelt el —, ám többszöri megkeresésünkre sem sikerült kapcsolatba lépni vele.
„A szennyezés létezik — nem tudom és nem is mondom, hogy napi vagy kétnapi rendszerességgel, de létezik. Személy szerint többször is láttam az elmúlt években, ahogy a trutyi, a szerves maradványok (zsír, vér, béldarabok stb.) beleömlenek a Szamosba. A levegőben orrfacsaró virsliszag terjengett, a kajak aljára-oldalára pedig olyan vastag zsíros réteg rakódott, hogy alig lehetett lesúrolni” — mondja Fülöp Szabolcs vízitúrázó, aki egyik szorgalmazója volt a Baranyi Krisztina és az Unicarmot vezető Vasile Lucuţ közötti találkozónak, melyre a tervek szerint a jövő héten kerül sor.