Szatmárnémeti

Nem támogatják a szétosztást

A háziorvosi rendelők ellátják a pácienseik egészségügyi problémáit, tájékoztatnak, de nem osztanak tablettát (Fotó: MTI/Újvári Sándor)
2022.04.01 - 17:00
A háziorvosok 89%-a nem támogatja, hogy a rendelőkben osszák ki a lakosságnak a kálium-jodid tablettákat. Ők a polgármesteri hivatalokat, gyógyszertárakat és a katasztrófavédelmet javasolják „kiosztópontnak” — közölte a Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége.

A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF) közleményben adott hangot véleményének, melyben arról írnak az egészségügyi szakemberek, hogy megdöbbentették őket az egészségügyi miniszter, dr. Alexandru Rafila nyilatkozatai a családorvosokról, illetve „a kis családorvosi szervezetek egyéni véleményéről” a kálium-jodid tablettákkal kapcsolatban.
Az FNPMF március 25–29. között végzett felmérésében, melyben a kálium-jodid tabletták elosztása volt a fő téma, a válaszoló háziorvosok 89 százaléka elutasította az Egészségügyi Minisztérium azon tervét, hogy ezeket a tablettákat a háziorvosi rendelőkön keresztül osszák ki a lakosságnak. Arra a kérdésre, hogy szerintük kinek kellene eljuttatnia ezeket a lakosságnak, 36 százalék azt válaszolta, hogy a gyógyszertáraknak, szintén 36 százalék a polgármesteri hivatalokra voksolt, míg 28 százalék szerint ez a katasztrófavédelem feladata lenne.

„Kíváncsiak vagyunk, miért hívta meg az egészségügyi miniszter ezeket a kis háziorvosi szervezeteket két konzultációs ülésre és a sajtó elé 2021 decemberében, amikor a háziorvosi rendelők a járvány ötödik hullámára való felkészítéséről volt szó. Ezek ugyanazok a szervezetek, amelyeket az egészségügyi miniszter még a Viktória-palotába is találkozóra hívott Románia miniszterelnökével 2021. december 30-án. Csodálkozunk, hogy a háziorvosi szervezetekkel folytatott három hónapos egyeztetés után miért közölte a szaktárcavezető, hogy csak a Háziorvosok Országos Szövetségét (SNMF) várja találkozóra, hogy megvitassák a kálium-jodid családorvosi rendelőkön keresztüli forgalmazását, amikor a rendelőket patronátusok képviselik. Mikor érdemes a kis háziorvosi szervezeteket meghívni az Egészségügyi Minisztériumba?” — teszi fel a kérdést a Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége.

Mint a háziorvosok írják, arra is kíváncsiak, hogy az egészségügyi miniszter miért vette át mandátumának első napjaiban a patronátusok javaslatát, hogy a lakosság számára ingyenes antigénteszteket végezzenek a rendelőkben. Jelenleg 4223 háziorvosi rendelő végez vidéken és városon, az ország minden megyéjében és a fővárosban antigénteszteket, amelyeket a betegek nagyra értékelnek, és kiváló eredményeket mutatnak a koronavírus-fertőzés korai stádiumban történő kimutatásában. „A háziorvosok az oltásokkal, tesztekkel, egészségügyi szolgáltatásokkal és a betegek iránti együttérzéssel bizonyítják nap mint nap felelősségüket, nem pedig a tabletták szétosztásával” — áll a közleményben.

A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége nem támogatja az Egészségügyi Minisztérium tervét a kálium-jodid tabletták családorvosi praxisokon keresztül történő szétosztására vonatkozóan. A szakemberek úgy gondolják, hogy Románia minden városi és vidéki településén a polgármesteri hivatalok, gyógyszertárak vagy akár a sürgősségi helyzetek felügyelőségei, a katasztrófavédelem rendelkezik azzal a logisztikai kapacitással, hogy rövid időn, 2–3 héten belül kiosssza a tablettákat az arra jogosult lakosságnak, felkészülve egy esetleges nukleáris balesetre vagy támadásra. Ezekben az egységekben, intézményekben több százezer közalkalmazott dolgozik, nagyságrendekkel több, mint az alig 10 ezer háziorvos. A sürgősségi helyzetekre való felkészülés nem a háziorvosok, hanem a katasztrófavédelem és a helyi, megyei és országos hatóságok feladata. A gázálarcok, sebészeti maszkok, kálium-jodid tabletták forgalmazása nem közegészségügyi szolgálat, hanem vészhelyzeti felkészülés és vészhelyzetekre, katasztrófákra való reagálás.
A háziorvosi rendelők az egészségügyi alapellátásra szakosodott munkatársaikon keresztül támogatják az Egészségügyi Minisztériumot a lakossági tájékoztató kampányokban, a betegeket egészségügyi helyzetüknek megfelelő információkkal látják el, de nem fogják kiosztani a tablettákat — zárul a FNPMF közleménye.

521 ezer tabletta érkezett

Szatmár megyébe egyébként nemrég 521 ezer darab kálium-jodid tabletta érkezett, ezek egyelőre a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) raktárába kerültek. A tabletták kiosztására egyelőre nem kapott hivatalos felszólítást az intézmény, így ezek egyelőre a DSP-nél maradnak.
A tabletták alkalmazásával kapcsolatban országos kampányt indít az Egészségügyi Minisztérium. Dr. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a jódtablettákat nem szabad indokolatlanul, megelőző jelleggel bevenni, hanem csakis hatósági utasításra, amit abban az esetben adnak ki, ha Románia közelében nukleáris incidens történik, és az országban radioaktív jód kerül a levegőbe. Ebben az esetben újszülötteknek egy hónapos korig negyed tablettát, egy hónapos kortól hároméves korig fél tablettát, 3 és 12 év közötti gyermeknek egy egész tablettát, 12 év fölöttieknek és felnőtteknek 40 éves korig két tablettát kell beadni. Negyvenéves kor fölött a kálium-jodid tabletta nem javallott, kivéve, ha az illető rendkívüli mértékben ki van téve a radioaktív jód belélegzésének, ami csak a nukleáris incidens helyszínén fordulhat elő. 
„Romániában ez nem vetődik fel” — szögezte le Rafila. A tablettákat a hatósági felhívást követő legtöbb nyolc órán belül, egy alkalommal kell bevenni. Ha több mint 24 óra telt el a hatóságok felhívása óta, a tabletta bevétele már fölöslegessé válik. A kálium-jodidot eredeti csomagolásában kell megőrizni, szavatossági ideje 3 év.

Bumbuluţ Krisztina