Az online oktatásra való áttérés nyomán úgy tűnik, hogy jelentősen csökkennek a tanügyi intézményeket fenntartó önkormányzatok költségei. Kevesebb üzemanyagot használnak az iskolabuszok, nem kell fűteni a tantermeket, nem kell áramot fogyasztani a világításra stb. Az alábbiakban néhány önkormányzati vezetőt kérdeztünk arról, hogy valóban történik-e megtakarítás.
Incze Lajos, Halmi község polgármestere elmondta, hogy a községben két iskolabuszsofőrt és két fűtőt az iskola alkalmazott, akik jelenleg az iskolaépületben végeznek fertőtlenítést és karbantartási munkálatokat, az iskolabuszok leállásával megspórolt üzemanyagkeretből vásárolják meg az ehhez szükséges anyagokat, eszközöket. Azt nem lehet tudni, hogyan fogják elszámolni az ingázó pedagógusok utazási költségeit, ugyanis az érintettek megvásárolták az autóbuszbérleteket, használták kilenc napig, s azóta otthon vannak. Amennyiben az autóbuszbérleteket elszámolják egész hónapra, megtörténhet, hogy a számvevőszék szabálytalannak minősíti azt, mivel olyan napokra számolnának el utazást, amikor a pedagógusok otthon tartózkodtak. A halmi iskolában van néhány helyi tanítónő, a tanárok nagy része viszont ingázik.
Bartha József, Szamosdob község polgármestere nem nevezi spórolásnak, ami jelenleg történik. Most nem használnak üzemanyagot az iskolabuszok, viszont mostanáig a szokottnál többször tették meg a szokásos utat, hogy biztosítsák a távolságtartást. Egy iskolabusz ment Csengerbagosra és Traianra, a másik Păuleanra és Daciára. A fűtésen lehet valamennyit spórolni, de a titkárság dolgozik, és más tevékenységek is folynak, nem lehet teljesen leállítani a fűtést — magyarázza az elöljáró.
Kovács Endre, Piskolt község alpolgármestere úgy gondolja, hogy a jelenlegi helyzetben minden területen fontos a spórolás, a hangsúlyt viszont arra kell helyezni, hogy az adott körülmények között jól működjön az oktatás. Ebben az önkormányzatok nem igazán tudnak segíteni a legjobb szándékuk mellett sem. A kiadások minden területen nőnek, a tanügyi kiadások növekedése is elviselhető lenne, ha az a hatékonyság növekedése miatt történne, véli Kovács.
Găman Mihály, Pusztadaróc község polgármestere nem tartja jelentősnek azt a megtakarítást, ami az online oktatásra való átállás miatt adódik. Az iskolabuszok sofőrei kapnak más munkát, az iskolaépületeket kisebb mértékben be kell fűteni, mert a központi fűtési rendszerben téli időszakban elfagynának a vezetékek. A nagyobb probléma szerinte az, hogy az online oktatás az első osztályosok és általában a kisiskolások korosztályánál nem csupán eredménytelen, hanem elidegenítő is.
Elek György