Szatmárnémeti

Nem szennyeződött a Szamos

2015.09.12 - 13:07

A Szamos vízminősége Szatmár megyében hónapok óta jó, régóta nem regisztráltak szennyeződést, a hosszú és csapadékmentes nyár miatt viszont a napokban elérte történelmi minimumát a folyó vízszintje.

Elpusztult halak százaira hívta fel a vízügyi hatóság figyelmét a hét folyamán egy horgász Máramaros megyében. A férfi egy videót is feltöltött az internetre, amelyen jól látszik, hogy a Lápos és a Szamos találkozásánál több fajta, kisebb és nagyobb elpusztult haltetem lebeg a víz felszínén. A horgász az esetről értesítette a Máramaros Megyei Vízügyi Igazgatóságot is, az intézmény pedig vizsgálatot kezdeményezett, ennek eredményei azonban még nem ismertek.

Az esettel kapcsolatban megkerestük a szatmári vízgazdálkodási igazgatóság vezetőjét, Vasile Andrieş mérnököt is, aki elmondta, a Szamos vízminőségében nem történt változás már hónapok óta, nem regisztráltak sehol jelentősebb szennyeződést vagy halpusztulást. „A máramarosi esetet nem jelentették a kollégák és a Szatmár megyei horgászok sem szóltak még csak hasonlóról sem, így nagy a gyanúm, hogy egy véletlenszerű és kis területű szennyeződésről lehetett szó, esetleg orvhalászatról” — magyarázta az igazgató. Azt is hozzátette, hogy nagyon nagy mértékű kellett volna legyen a szennyeződés ahhoz, hogy Szatmár megyében is láthatóvá váljanak a nyomai.

A Szamos folyó vízminőségével tehát nincs gond, a vízszinttel annál inkább. Mint megtudtuk, szeptember 5-én a Szamos szintje elérte a történelmi minimumát: mínusz 90 centimétert — tehát a vízmércén a mérések kezdetekor meghatározott „0” ponthoz képest ennyivel volt alacsonyabb. A vízhozam is alacsony volt, mindössze 35 köbméter másodpercenként, ez azonban közel sem mozog annyira szélsőséges tartományban, mint a vízszint.

„Az egy héttel ezelőtt regisztrált történelmi minimumhoz képest már jobban áll a Szamos vízszintje, de még rengeteg csapadékra lenne szükség. Sajnos, az elkövetkező időszakra sem jósolnak jelentős mennyiségű esőt a meteorológusok” — tette hozzá Vasile Andrieş.

 

Bumbuluţ Krisztina