Nyugalmuk, a zsúfolt forgalom, a parkolóhelyek és hiányuk miatt aggódnak a Mátyás király utca lakói, a vendéglők pedig működésük esetleges korlátozása miatt — az elit napközi megépítéséről végül az önkormányzat fog dönteni.
Elit, hosszított programú napközit és after schoolt (reggel 8-tól délután 6 óráig) építene Szatmárnémeti régi városrészében, a Liviu Rebreanu (Mátyás király) utca 19. szám alatt az Edu Well Net Egyesület az Autonet támogatásával, nem kizárólag, de elsősorban a cégcsoportnál dolgozók gyerkőcei számára, a szülők kérésének eleget téve. Az utcabeli szomszédok, valamint a majdani napközi tőszomszédai azonban nincsenek elragadtatva az ötlettől, s a tegnapi első közmeghallgatáson felcsaptak az indulatok — a lakosok egyrészt nyugalmukat féltik, másrészt az amúgy is nagyon forgalmas útszakasz elégséges számú parkolóhely hiánya miatti még zsúfoltabbá válásától tartanak, de számtalan egyéb kérdés is felmerült.
Egy új óvoda vagy napközi építése azt jelenti: van rá igény, mert vannak gyermekek, s ezért általában pozitív dolognak is számít. Általában. Az Edu Well Net Egyesület által a Liviu Rebreanu (Mátyás király) utca 19. szám alá tervezett elit napközi és after school viszont valóságos darázsfészeknek tűnik az első közvitán elhangzottak nyomán. Az egyesület a közel 2500 négyzetméteres telken — a most még álló, régi ház elbontását követően — egyemeletes épületet építene, a földszinten és az emeleten is két-két teremmel, étkezővel, orvosi rendelővel, pedagógusszobával. Mindez pedig az Autonet támogatásával valósulna meg — annál is inkább, mivel a cégcsoportnál dolgozó kisgyermekes szülők kérésének tenne eleget, mint ahogy arra a tegnapi közvitán Jeromos Andrea projektmenedzser rámutatott. „Egy napközi fontosságát nem kell különösebben hangsúlyozni, viszont a legtöbb hosszított programú intézmény órarendje is csak 16 vagy 17 óráig tart, cégünk alkalmazottai viszont ennél tovább dolgoznak, és egy másfajta napközit is szeretnének, így a kérésüknek eleget téve gondoltunk arra, hogy létrehozzuk ezt a napközit és after schoolt, két-két 20 fős, német és angol tannyelvű csoporttal, reggel 8-tól 18 óráig tartó programmal. Arról már nem is szólva, hogy ezzel a napközivel a polgármesteri hivatal válláról is átvennénk a terhek egy részét” — magyarázta. Ám magyarázata és annak módja egyáltalán nem volt meggyőző a Mátyás király utca lakói s a majdani napközi tőszomszédai számára, akik első perctől hevesen tiltakoznak az építkezés ellen, ezt petícióba is foglalták, s közel tizen részt is vettek a közvitán. A projektmenedzser szavai azonban nem hogy megnyugtatták volna őket, inkább olajat öntöttek a tűzre: „Mi köze a polgármesteri hivatalnak az önök cégéhez? Miért értékesebb lakosai Szatmárnémetinek az Autonet dolgozói, mint a Mátyás király utca lakói? Honnan jött az ötlet, hogy csendes magánházak közé építsenek 80 gyerkőc számára napközit? Ez egy széles, de mégis csak kétsávos utca, amelyben száz éve nem volt semmiféle nagy építkezés. A cégtulajdonos a város szélén lakik a csend és nyugalom miatt, nekünk, akik egykor szintén a csend és nyugalom miatt költöztünk ezekbe a magánházakba, akárcsak a többi, most már időssé lett lakos, miért kell elszenvednünk a hang- és zűrzavart? Ha a dolgozók gyermekei számára tervezik, miért nem építik a cégszékhely közelébe? Van ott terület elég, és parkolási lehetőség is” — záporoztak a kérdések. A környékbeliek egyik legnagyobb aggodalma ugyanis a közlekedés még zsúfoltabbá válásával és a parkolással kapcsolatos — mint mondták, a telek 18 méteres utcafrontján nem lesz elég hely annyi parkolónak, amennyi szükséges a napközi dolgozói, valamint a gyerkőcöket hozó-vivő szülők autói számára.
Ám a parkolók száma csak az egyik gond, a majdani napközi 200 méteres körzetében ugyanis több, szeszes italt is árusító vendéglátóipari egység is működik (az egyik pont a tőszomszédságában), s ezek tulajdonosai attól félnek, a törvény előírásai miatt esetleg meg kell(ene) majd szüntetniük tevékenységüket, s mint a tőszomszéd Cs. I. és Cs. G. mondja, a telken álló régi épület lebontása miatt saját házuk padlásán egy lyuk keletkezett, és a kapualj is veszélyben van, ugyanis az épületek „össze vannak ragasztva.”
A napközi épületét megtervező céget és a városi tanács urbanisztikai bizottságát vezető Günthner Tibor megkeresésünkre elmondta: a két ház két külön épület, nincs közös tűzfaluk, ők a régebbit bontják le, az újabb (amelyben Cs. I.-ék laknak, s amelyben egy vendéglő is működik) meg kell álljon úgymond „magában” is, de ha ez nem így van, akkor annak tulajdonosa kell megerősítse azt. „A hatóság kiadta a városrendezési engedélyt a kivitelezőnek a napközi építésére, valamint a régi épület lebontására” — mondta, hozzátéve ugyanakkor azt is: urbanisztikai előírások megfogalmazása szerint minden lakónegyedben (függetlenül attól, hogy tömb- vagy magánházakból áll) kötelező az óvoda a gyermek otthonához a lehető legközelebbi helyen, így nincs abban semmi meglepő, hogy a Mátyás király utcában magánházak közé szeretnék építeni, a napközi pedig a cégcsoport svájci partnereinek köszönhetően valóban minden igényt magas szinten kielégítő lesz majd mind felszerelésileg, mind berendezésileg. Ha lesz. „Nem vagyok teljesen biztos benne, hogy ez a beruházás megvalósul, a döntő szót végül úgyis a városvezetés és a tanács mondja majd ki. Hátravan még egy közvita, az is nyom még a latba” — magyarázta.
Természetesen megkerestük az ügyben érintett harmadik felet, az Autonetet is, amelynek marketing- és PR-menedzsere, Ilonczai Tamás sietett pontosítani: „Nem csak céges napközi lesz! Cégcsoportunk támogatja az Edu Well Net Egyesületet, amely többek között egy napközit is létre akar hozni — a szatmárnémeti közösség számára, magas szintű oktatást biztosítva, és az állami intézményeknél lévő megkötéseket (például július-augusztusi napközivakációk) elhagyva. Az elmúlt 20 évben rengeteg közösségi kezdeményezésünk volt, keserű érzés, hogy épp egy napközi építése kavar ekkora vihart. Remélem, az önkormányzat törvényes és bölcs döntést hoz!” — summázta.
Szabó Kinga Mária