Esküvő kiállítás, Wedding Expo zajlott a hétvégén Szatmárnémetiben, ahol a házasulandó párok nagyjából minden szolgáltatást megtalálhattak, amire szükségük lehet egy esküvő alkalmával. Népszerű volt a háromnapos kiállítás, hiszen rengeteg fiatal pár fordult meg az Aushopping területén, akik kapkodták a fejüket a standok között, azt sem tudva, hogy először sütit kóstoljanak, vagy ruhát nézzenek. Ahhoz, hogy minden területet körül tudjunk járni, azt javaslom, hogy kezdjük a legelején.
Helyszín
Sokan javasolják azt, hogy a legfontosabb, legelső lefoglalnivaló az esküvő helyszíne, és ebben van némi igazság, ugyanis annyira be vannak táblázva a rendezvénytermek, hogy ha nem gondolkodunk időben, nagy eséllyel nem kapunk, vagy nem azon a dátumon kapjuk meg, amikorra szerettük volna. Régebben ez sem okozott különösebb fejtörést, hiszen a fiatalok a település kultúrotthonjában, esetleg, amennyiben nagyobb udvarral rendelkeztek, egy ott felállított sátorban ropták reggelig. Mára már ez teljesen megváltozott, főleg a városiak szemében, mivel rengeteg rendezvényterem van Szatmárnémetiben is, ahova előszeretettel szerveznek lagzit a vidékiek is.
Tehát a rendezvényterem lefoglalása szokott az első lépés lenni egy esküvő megszervezésekor, amit egy - másfél évvel az óhajtott időpont előtt már meg kell tenni, ha szeretnénk biztosra menni. Mielőtt bárki kérdezné, nem, ez nem légből kapott információ! Végignézve a rendezvénytermek közösségimédia-oldalait, látható, hogy az idei szezonra alig, vagy egyáltalán nincs már szabad szombati időpont, de már a péntekek is fogytán vannak. Anyagi szempontból ahány ház, annyi szokás, általában a terem bérlésére nem kell külön fizetni, hiszen ezt tartalmazza a menü ára. A menü pedig jó esetben 260-270 lejnél kezdődik személyenként, amennyiben a fiatal pár nem szeretne semmi különlegességet látni a tányéron (gondolok itt tengeri gyümölcsökre, kaviárra, bárányhúsra, stb). Ez az összeg könnyedén felkúszhat 5-600 lejig is, személyenként. A rendezvénytermek azért igyekeznek minél kedvezőbb csomagokat összeállítani, ezzel győzködve a fiatalokat, hogy őket válasszák. Helyenként az ár magában foglal egy-két alkoholos italt, a szokásos kávé, üdítő, víz mellett, esetleg a díszítés egy részét, vagy a nyitótánchoz a nehézfüstöt, tűzijátékot. Vannak viszont helyek, ahol az ételen kívül abszolút semmit nem foglal magába. Tehát az árakat minden rendezvényterem maga alakítja, a házasulandó párnak az a feladata, hogy kiválassza a számukra legmegfelelőbbet, már ha időben gondolkodnak, s van még miből válogatni.
Zene
Mikor sikerült kiválasztani a helyszínt, fontos egyből a hangulat biztosítására összpontosítani, mert ami még nagyon fontos lehet, az nem más, mint a talpalávaló. Manapság a zenekarokat is van, hogy évekkel(!!!) előre lefoglalják, tapasztalhatunk olyat, hogy januárban közlik: idénre már nincs szabad szombatjuk. Viszont mielőtt rátérnénk a zenekarokra, említsük meg azt is, hogy manapság egyre elterjedtebbek a lemezlovasok a lagzikon, sok esetben váltja fel az élő zenét a gépzene. „Egy jó dj sokszor jobb bulit tud csinálni, mint egy zenekar” – hallottam már rengeteg fiatal szájából. Árak viszonylatában is olcsóbban lehet megúszni egy dj-vel, mint az élő zenekarral, mert 450-500 euró körül vállalnak a lemezlovasok egy reggelig tartó esküvőt. Ami pedig a zenekarokat illeti, 1000-1200 eurónál kezdődik, a határ pedig a csillagos ég. Eszerint pedig mindenki a saját pénztárcája és igényei szerint döntheti el, hogy melyik opciót válassza. Esetenként mindkettőt.
Fotó/videó
Ha pedig sikerült összeegyeztetni a termet és a zenét, a harmadik legfontosabb dolog a nagy nap megörökítése fotón és videón. Itt már lehetetlen egy adott összegről beszélni, hiszen a fotós csapat nagyságától és felszereltségétől függően az árak nagyban változnak. A fotósok egyébként különböző csomagokat szoktak összeállítani, van az egész alaptól megkezdve az ultaszuper extráig, a döntés itt is a fiatal pár kezében, de még inkább zsebében van, hogy mennyit is szánnának az emlékekre. Kezdő árként 800 eurót említenék, a határ pedig itt is tulajdonképp a csillagos ég, de a 4-5000 euró biztos.
Mennyasszonyi ruha és vőlegényi öltöny
A ruhaszalonok mikor meghallják, hogy februárban nézelődsz ruha után májusra, lehet, hogy kitessékelnek, mondván: már nem fér bele az időbe. Ennek több oka is van: elsősorban minden szalonnak körülbelül 3 hónapra van szüksége, amíg összeállítja, megvarrja a mennyasszony által megálmodott ruhát, másodsorban pedig rengeteg ruhát kell elkészítsenek tavasztól késő őszig. Tehát aki egy hónappal a nagy nap előtt indulna el ruhát vásárolni, nem valószínű, hogy az elkészül. A ruhaszalonok tulajdonosai azt szokták javasolni, hogy legalább fél évvel a nagy nap előtt a mennyasszonyok induljanak el ruhát keresni azért, hogy legkésőbb 3-4 hónappal a kitűzött dátum előttig tudják leadni rendeléseiket. A ruha nem azonnal készül el, a hölgyeknek többször is vissza kell térniük próbára, ezzel is megelőzve azt, hogy majd a végeredménykor fejezzék ki nemtetszésüket. Így a folyamat közben, ha valami nem tetszik, jelezni lehet, vagy amennyiben fel-, vagy leszalad pár kiló, egyszerűen az ara után lehet igazítani. Ami pedig az árat illeti, az alsó határt olyan 3500-4000 lejre tenném, míg a felső határt nehéz megszabni, hiszen találkoztam már 15 000 lejes cetlivel is egy ruhán.
A vőlegényi öltöny már egy fokkal talán könnyebb eset, nagyrészt egy hónapot vesz igénybe egy öltöny elkészítése, az árak pedig 800-1000 lejtől indulnak, de nyilván ez esetben is könnyen lehet extrázni, túlzásokba esni.
Torta és tortamakett, sütik
Nem egyszerű dolog megtalálni a megfelelő cukrászdát sem, amely elkészíti majd a tortát, illetve a süteményeket az esküvőre — napjainkban a tortát egyébként gyakran felváltja a tortamakett, amit betolnak az ifjú pár elé, s ami természetesen nem ehető, csak fotózható. Ez a makett 400-700 lej között mozog, ami a bérlés ára, ezt utólag vissza kell szolgáltatni. A torta pedig, ami a meghívottak elé kerül, nagyrészt szeletre van vásárolva, ennek körülbelül 7-8 lejbe kerül szeletje. Természetesen vannak cukrászdák, ahol még bevállalják a hagyományos torta elkészítését, amit ténylegesen fel is lehet szeletelni, de ez már egyre népszerűtlenebb a fiatalok körében.
Az asztali vegyes aprósüteményt is felváltották már a candy-bar nevezetű édességpultok, így tehát a sütemény nem kerül a meghívottak elé az asztalra, hanem egy külön felállított pultra, ahonnan mindenki kénye-kedve szerint válogathat. A süteményt ez esetben nem kilóra, hanem személyre számolják, személyenként 19-20 lejnél kezdődhet az ár, ami 4-5 süteményt tartalmaz. Az árak természetesen itt is cukrászdától függően változnak, találkoztunk 30-33 lejes árral is, személyenként. Amennyiben viszont mégis asztalra tennénk aprósüteményt, 55-70 lej/kg-os árral számolhatunk. A torta ára változó, kilója lehet 70, de akár 180 lej is, ugyancsak cukrászdától és ízvilágtól függően.
Gyűrű, díszlet, egy kis ez, meg egy kis az
A karikagyűrű kiválasztása sem egyszerű, hiszen rengeteg modellt láthatunk az ékszerészetek kirakataiban. Ezek általában 2-3 hét alatt elkészülnek, amennyiben sikerül hamar megtalálni azt, amelyik tetszik. A karikagyűrű ára nagyban függ attól is, hogy milyen fajta és hány karátos aranyat választanak a fiatal párok, a 14 karátos aranynak 290-310 lej között mozog grammja. A végső ár nyilván függ attól is, hogy mennyire széles, vastag gyűrűt szeretnének. A meghívók kiválasztása sem egyszerű, rengeteg modell található a piacon, ahogy azt sem egyszerű kiválasztani, hogy kivel csináltassuk. Egyébként a meghívók darabja is 2 lejnél kezdődhet, amelyek nyilván egyszerűbbek, viszont lehetnek különlegesebbek, amik nyilván drágábbak. A díszlet, mint ahogy azt már fentebb említettem, sok rendezvényteremnél adott, viszont így is vannak elemek, amelyeket nem tud biztosítani a terem. Ilyen lehet a mennyasszonyi csokor, amelynek ára általában 500 lej körül mozog, vagy a személyre szabott díszítések, amelyekért nem kevés pénzt kell kipengetni. Amennyiben élő virágokat szeretnénk, az természetesen még jobban megdobhatja az árat.
Extra lehet még a koktélbár, ami ugyancsak népszerű, hiszen ilyen esetben a meghívottakat egy - két személy egész este ellátja különféle alkoholos, vagy épp alkoholmentes italokkal. Ennek az ára is változó, és általában személyre számolják, 25-50 lejbe is kerülhet egy személyre. Lehet igényelni különböző fotózkodós elemeket is, ilyen például a „varázslatos tükör”, vagy a fotókabin, ahol a meghívottak maguk készíthetnek képeket, így örökítve meg a pillanatot. Kezdő árként 4-500 lejt említenék egy 2-4 órás szolgáltatásért. Az extrázás viszont határtalan, lehet kérni, és természetesen fizetni különböző sztárfellépőt, híres énekest, táncosokat, és miegymást is, a határ, mint minden esetében a csillagos ég.
Szilágyi Kinga