Egészség

Nem okoz világjárványt az ebola

2014.07.31 - 17:30

Nem okoz világjárványt az Ebola-vírus a jelenlegi nyugat-afrikai gócon kívül, mivel a kórokozó terjedéséhez „igen közeli kontaktus szükséges” — jelentette ki a vírus belga felfedezője.

 

„Még ha egy Ebola-hordozó Európába, Amerikába vagy Afrika egy másik régiójába repülne, akkor sem gondolom, hogy emiatt nagy járvány törne ki. Nyugodtan le mernék ülni egy Ebola-fertőzött mellé, ha csak nem fog rám hányni vagy ilyesmi. Nagyon szoros érintkezés kell ahhoz, hogy valaki elkapja a kórokozót” — idézte Peter Piot szavait a The Daily Telegraph brit napilap.

Piot 27 éves korában, 1976-ban vett részt az új vírus azonosításában. Ma a nagy hírű londoni Higiénia és Trópusi Betegségek Iskolájának igazgatója.

Az Ebola-vírust egy Zairéban (a mai Kongói Demokratikus Köztársaság) meghalt apáca vérmintájának elemezésekor azonosították egy antwerpeni laboratóriumban. Ezután Piot elutazott egy Ebola-járványtól sújtott zairei faluba.

„A tartományban élők igen el voltak keseredve, mert voltak települések, ahol minden nyolcadik embert az ebola ölt meg” — mesélte Piot.

A kutatók észrevették, hogy a legtöbb fertőzés 20-30 éves nőket sújtott, akik terhestanácsadásra jártak egy klinikára. Megállapították, hogy a vírus terjedését néhány tű okozta, ezekkel adtak injekciót a várandós kismamáknak.

A temetésekkel kapcsolatosan is sok volt a fertőzés. „Aki ebolában halt meg, és testét mindenütt elborította a vírus, azt is szabad kézzel mosdatták. Így terjedt a kórokozó, és ilyesmi történik most Nyugat-Afrikában” — magyarázta Piot.

Elmondta: Libéria és Sierra Leone évtizedeken át tartó háborún van túl, ez nehezíti a halálos kór elleni erőfeszítéseket. „Az emberek nem bíznak a hatóságokban, a szegénységgel és az elégtelen egészségügyi ellátással együtt ez magyarázza a járvány mostani kitörését és gyors terjedését” — vélte Piot.

Az egészségügyi dolgozók felszerelése is hiányos, nincs védőöltözékük, védőkesztyűjük sem — tette hozzá.

„Kísérleti Ebola-oltóanyagok léteznek már, és vannak kezelések, amelyek állatoknál ígéretes eredményeket hoztak, ezeket embereken kellene most megvizsgálni. Világos, hogy új vírusok mindig fel fognak bukkanni, és az ebola is folyton visszatér” — hangsúlyozta a kutató.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján február óta 672 ember halálát okozta az ebola Guineában, Libériában és Sierra Leonéban.