Belföld

Nem minden cég kaphat kölcsönt

2020.05.11 - 10:28

A Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsa (CNIPMMR) ültette le egy képernyő elé csütörtökön a szükségállapot következményeit enyhíteni hivatott IMMInvest programban részt vevő intézmények képviselőit. A megbeszélésen részt vett a Kis- és Középvállalkozások Állami Hitelgarancia-alapja (FNGCIMM), valamint a programban részt vevő két bank képviselői is.

613 ezer munkahely

Dumitru Nancu (FNGCIMM) elmondta, hogy amikor az IMMInvestet létrehozták, legtöbb negyvenezer cég finanszírozási igényére számítottak, de ettől sajnos több érkezett már eddig is: a hét közepén már 47 ezer hiteligénylést regisztráltak. Azt tervezték, hogy 550 ezer munkahelyet mentenek meg a könnyített hitelezési formával, jelen számítások szerint 613 ezer munkahelyet támogatnak azáltal, hogy állami garanciával megtámogatott, költségcsökkentett hitelekkel foglalkoznak.

Több pénz beruházásra

A hiteligénylést leadott cégek 71 százaléka mikrovállalkozás, 23 százalékuk kis-, 6 százalékuk pedig közepes méretű vállalkozás. Pozitívumnak tartják, hogy beruházásra kétszer annyi pénzt kértek ezek a cégek, mint amennyien úgymond fogyasztási kölcsönért folyamodtak. A garanciaalap tizenötmilliárd lejes plafonban gondolkodott, amikor felvállalta az állami jótállást a hitelekre, de ezt emelni is tudják, ha úgy alakul. Úgy számolják, hogy jelenleg egymilliárd lejt kell majd elköltsön az állam arra, hogy kifizesse az idei évi hitelkamatokat és a bank által kivetett hitelnyújtási költségeket a cégek helyett.

Hitelképesség

A konferenciabeszélgetésen elhangzott, hogy az ilyenfajta könnyített hitelezési rendszer veszélye, hogy olyan cégek is hitelhez juthatnak, amelyek normál esetben nem hitelképesek, előnye viszont, hogy olyanok is vesznek fel hitelt, akik vissza is tudják azt fizetni, de a kockázatok miatt eddig nem mertek ehhez folyamodni. Hogy a fizetésképtelen cégek hitelfelvételének elejét vegyék, a bankok a cég elérhető pénzügyi múltját veszik alapul; a BCR képviselőjének elmondása szerint nagyobb eséllyel fog igenlő választ kapni az a cég, amelyiknek múltja van, korábban nem volt felfüggesztve a tevékenysége, forgalmi görbéje legyen sima, legalább enyhén emelkedő.

Napi ezer igénylés

A bankok ezekben a napokban folyamatosan küldik ki az értesítőket az igénylők e-mail-címeire, hogy megkapták az IMMInvest elvi jóváhagyását, és elemzik a helyzetet; a Transilvania Bank munkatársának ígérete szerint az ő bankjuk esetében 3–4 nap a fogyasztási kölcsön elbírálásának ideje, a beruházásra kért hitelé pedig 10–14 nap. Vannak napok, hogy ezer igénylés is érkezik, így a bankok külön csapatokat jelöltek ki a gyors elbírálás érdekében, s amit lehetett, automatizáltak a folyamatban.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Hitelszerződést kötött Románia az Európai Bizottsággal egy 15 milliárd eurós kölcsön felvételéről

Mintegy 15 milliárd eurós kölcsönt vesz fel Románia az uniós helyreállítási alap hitelkeretéből. Az erről szóló szerződést Adrian Câciu pénzügyminiszter pénteken írta alá az Európai Bizottsággal.
Nagykároly

Hitelfelvételhez folyamodik a nagykárolyi önkormányzat

Hitelből finanszírozna több, a város fejlődéséhez szükséges beruházást a nagykárolyi önkormányzat. A hitelfelvétel részleteiről is döntöttek a csütörtök délben, elektronikus módon lebonyolított gyűlés keretében Nagykároly Helyi Tanácsának tagjai.
Szatmárnémeti

Kell a pénz a cégeknek

Rengetegen kérték már rögtön a legelején a tavalyi mikrogrant idei klónját, már első nap is több mint tízezer kis cég jelezte, hogy igényt tart a vissza nem fizetendő támogatásra.