Büntetőjogilag is súlyos következményei vannak a törökországi földrengésnek: jelenleg több mint 600 ember ellen folyik nyomozás a február 6-i pusztító földrengést követően összeomlott épületek miatt.
Bekir Bozdag török igazságügyi miniszter elmondta, hogy 184 gyanúsítottat, köztük építési vállalkozókat és épülettulajdonosokat már letartóztattak. Szakértők évek óta figyelmeztettek arra, hogy a korrupció és a kormány politikája a nem biztonságos épületek építéséhez vezetett. A február 6-i földrengés után Törökországban és Szíriában a megerősített halálos áldozatok száma meghaladta az 50 000-et.
Bozdag Törökország délkeleti részén járt, ahol a 7,8-as erősségű rengés történt, amelyet néhány órával később egy újabb erős rengés követett. Nyilatkozatai szerint a nyomozás több ember ellen folyik. Két héttel ezelőtt a hatóságok azt nyilatkozták, hogy 113 elfogatóparancsot adtak ki. A letartóztatottak között volt a földrengés epicentrumához közeli egyik város polgármestere is – írja a török média.
Hatalmas a veszteség, de ki a hibás?
Törökországban több mint 160 000 épület dőlt össze vagy rongálódott meg súlyosan a földrengések után, ami kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy a természeti katasztrófa hatásait súlyosbították-e az építési hiányosságok, vagy sem.
Az ellenzéki pártok és egyes építőipari szakértők azzal vádolják Recep Tayyip Erdogan elnök kormányát, hogy nem hajtja végre az építési szabályokat. Azt mondják, hogy a kormányzati politikák úgynevezett amnesztiát engedélyeztek azon vállalkozók számára, akik megváltoztatták az építési előírásokat, hogy ösztönözzék az építkezés fellendülést, többek között a földrengésveszélyes régiókban is.
Erdogan elismerte, hogy voltak problémák, de a sorsot okolta a katasztrófa mértékéért. "Ilyen dolgok mindig is történtek. Ez a sors tervének része" - mondta a térségben tett látogatása során.
Hírszerkesztő