Rendszeres a panasz a szatmárnémeti közszállító vállalat által üzemeltetett jegyárus automatákra, pont azt nem csinálják, amiért oda lettek állítva: nem adnak jegyet. Működésükben és a megállóban megvásárolható jegyben bízva sokszor kénytelenek utasok menetjegy nélkül felszállni a buszra, mert hoppon maradnak: vagy nem ad ki jegyet a pénzükért a gép, vagy csak simán üzemen kívül van. Ionuţ Bujortól, a Transurban Rt. vezérigazgatójától kértünk magyarázatot a jelenségre.
Alkatrészgondok
Két év múlva tizedik életévükbe lépnek a most használatban lévő Transurban-jegyautomaták, ami nem is lenne akkora baj, ha még létezne a cég, amelyiktől beszerezték ezeket, illetve lenne elérhető közelségben pótalkatrész hozzájuk. A munkaerővel nincs baj, van ember, aki ezek javításával foglalkozik, ért is hozzá, megoldja, csak az alkatrészbeszerzés körülményes. A Távol-Keletről kell ezeket megrendelni, hosszú a szállítási idő, nem igazán lehet egyik napról a másikra kicserélni, ha valami elromlott. Emiatt történik meg az is, hogy szétszedett jegyautomata terpeszkedik egy-egy megállóban, feláldozzák a kevésbé forgalmas helyen lévő gép alkatrészét egy frekventáltabb megállóban lévőért, amíg a pótalkatrész megérkezik.
Pálcikák és kisautó
Gyártási hibájuk nincs a gépeknek, azaz esőtől, naptól, széltől, fagytól nem romlanak el, jellemzően az utasok azok, akik elrontják ezeket. Látták már, hogy jegyet váltó diák jégkrémpálcikát töm a jegykiadó nyílásba, mielőtt felszáll a buszra, ami miatt a következő vásárlónak a pénzét elveszi a gép, de a jegyet kiadni már nem tudja. Találtak már nyalókapálcikát is jegyautomatában, kávékeverésre való pálcika is jött már elő a jegykiadó nyílásból, az igazgató íróasztalán ott van egy fém kisautó is, ami szintén egy automatából volt kiszedve. Van külső beavatkozás nélküli meghibásodás is, de ezeknek az elhárítását győzné a Transurban, az ezek okozta kimaradásokat alig vennék észre az utasok, a szándékos rongálás azonban napi rendszerességű közbelépést igényel, és költséges is a pótlás, vannak 500 lejt kóstáló tételek.
Kamera vagy rendőr
A közszállítási cégnél azt javasolják a jeggyel gyakran buszozóknak, hogy működőképes automatából vegyenek több jegyet, vagy érdeklődjenek valamelyik útjukba eső kisboltban, hogy ott nem kapható-e buszjegy. Jegyautomatából negyven van a városban, a lakótelepi kisboltok közül pedig harmincöttel van jegyértékesítési szerződése a Transurbannak, mindkét lehetőséggel kapcsolatban lehet tájékozódni a Transurban weboldalán.
A rongálásnak csak úgy lehetne elejét venni, ha rendőrt vagy kamerát állítanának minden egyes automata mellé, ez azonban — egyelőre — nem kivitelezhető. A városháza és a Transurban dolgozik azon a bizonyos e-ticketing rendszeren, amelyik digitalizált közszállítási szolgáltatásokat jelent, és amelyikre uniós pénz lett lehívva. Nos, ebben már benne van buszmegállók térfigyelő kamerákkal való felszerelése, illetve olyan automaták beüzemelése, amelyekben már eleve van kamera. Ugyanez a rendszer tenné lehetővé, hogy kártyával fizessenek az utasok a fuvarért felszálláskor, de ennek részleteit még finomhangolni kell, várhatóan az év második felében lesz előrelépés ebben az ügyben.
Princz Csaba