A román energiaügyi miniszter tanácsosa tavaly októberben konjunkturálisnak nevezte a földgáz jelentős drágulását. Szerinte az Északi Áramlat 2 gázvezeték körüli gondok és az igen alacsony 2020-as szintjük vezetett az árak emelkedéséhez 2021-ben. Niculae Havrileţ emlékeztetett arra, hogy a földgáz még az energiaárak liberalizálása előtt sem volt annyira olcsó, mint a múlt évben, a világjárvány idején.
Niculae Havrileţ akkor elmondta, hogy a nemzetközi tőzsdék árfolyamainak elemzése nyomán jutott arra a következtetésre, hogy a földgáz ára a jövő télen (2022 telére – szerk. megj.), a 2021-es ősszel mutatott szint felére csökken.
Le helyett fel
Kitért arra is, hogy a kormány nem kíván felső határt szabni a termelői áraknak, ehelyett a valóban rászoruló fogyasztókon készül célzott intézkedésekkel segíteni. „Ha korlátozod a termelők árait, elveszed a kedvüket a befektetésektől” – magyarázta. A miniszteri tanácsos spekulációt és elemzéseit sajnos felülírta a háború és a háború okozta energiaválság, az idei aszállyal lehet, hogy számolt, amikor a gázárak csökkenéséről beszélt, de tavaly ősszel az orosz – ukrán konfliktus még nem eszkalálódott a 2022. február végi szintjére. Jó lett volna ha igaza van, de sajnos nemhogy csökkent volna a földgáz ára, de a román árutőzsde adatai szerint most még sokkal magasabban van mint tavaly ősszel volt. Havrileţ termelői árak korlátozására vonatkozó intése sem maradt követhető dolog mostanra, ársapkákat egyre több energiahordozóra vezetnek be úgy az egyes országokban külön külön, mint egységesen, EU-s szinten is.
Princz Csaba