Sport

Nem lesz írásbeli felmérő a tesiórán

2017.08.29 - 19:31

Nagy tapasztalattal rendelkező testneveléstanárok véleményét kérdeztük meg arról, hogy mi a véleményük Liviu Pop tanügyminiszter rendeletéről, amely kötelezővé tette a tankönyvek használatát a tesiórákon, idén csak az 5. osztályban. Csak román nyelvű tankönyvek vannak.

Megosztja a Szatmár megyei testneveléstanárokat Liviu Pop tanügyminiszter július végi rendelete, amely az általános iskolában bevezeti a tankönyv használatát a tesiórákon. A kiadók már elkezdték nyomtatni a tankönyvet, az iskolák egy része pedig meg is rendelte azokat. Vannak tanárok, akik hasznosnak vélik a tankönyvet, mások pedig pénzkidobásnak minősítették.

Csik Elvira, a szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola testneveléstanára sem látja hasznosnak a minisztérium „befektetését”. „Mi nem katedránál tanítunk. A testnevelés egy gyakorlati tantárgy, ahol az izmokat, a testrészeket mozgatjuk meg” — mondta lapunknak a pedagógus, aki rávilágított arra is, hogy a szaktárca más irányban kéne haladjon a reformokkal, és nem a diák iskolatáskájának a megtömésére kellene törekedjen. „Így is alig bírják az iskolatáskát, és most gazdagítjuk azt még egy tankönyvvel” — jegyezte meg. „Felesleges pénzkidobás. Már láttam a tankönyvet, és azt kell mondanom, hogy a gyerekeknek teljesen hasztalan, mert nem fogják megérteni a benne leírtakat.” Csik Elvira is osztja kollégáinak a véleményét, miszerint a szaktárca inkább a tornatermek fejlesztésére kellett volna fordítsa azt a pénzt, amit a tankönyvek kiadására adott ki, ugyanis sok városi iskolában is jellemző, hogy a tesiórákat egy vagy két összevont és átalakított osztályteremben kell megtartani megfelelő méretű tornaterem hiányában.

Várják a fordítást

Szabó Tamás, a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum testneveléstanára viszont egy olyan problémára világított rá, amely gondot jelenthet még akkor is, ha hasznosnak vélik a tankönyvet: a szaktárca nem rendelte meg a fordítást a kisebbségi nyelvekre. „Már jeleztem a könyvkiadónak, hogy a magyar nyelvű oktatásban magyar nyelvű tankönyvet akarunk használni. Kértem azt is, hogy a legjobb szakembereket kérjék fel a fordításra” — mondta Szabó Tamás, aki úgy véli, hogy a testnevelő tanároknak, saját használatra hasznos lehet a könyv. „Mi, mint szakemberek tudjuk majd használni a tankönyvet. Nekem biztos jó lesz, mert kicsit felfrissíthetem én is az elméleti tudásomat. Én nem is mondanám ezt tankönyvnek, hanem inkább ismertetőnek” — mondta a közel húszéves tapasztalattal rendelkező testnevelő tanár, majd hozzátette: „Ez a könyv a szülőknek is szól, hogy lássák, mit tanulnak a gyerekek testnevelésórán. Talán lesz néhány ambiciózus szülő, aki fel is lapozza majd a könyvet.”

Azt Szabó Tamás is elismerte, hogy át kell szervezni a tanügyi rendszert, hogy mozgásra ösztönözzék a diákokat. „Évekkel ezelőtt sokkal aktívabbak voltak a diákok a testnevelésórákon. Sajnos ma a szülők a magánórákból űznek sportot. Talán a jelenlegi tanügyi rendszer vezeti rá erre őket” — panaszolta.

Mircea Dohan, a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Teológiai Líceum testnevelő tanára is a kisebbségi nyelvre való fordítást hiányolta, de hozzátette, hogy a tanfelügyelőség részéről sem jött értesítés a tankönyv gyakorlati használatáról. „Még nem tudjuk, hogy miként tudjuk majd használni, mert nem kaptunk erre vonatkozó tájékoztatást a tanfelügyelőségről. De nem értem, hogy fér majd bele a tankönyvhasználat, mert a heti két óra éppen csak elég arra, hogy végigvigyük a tantervet” — mondta Mircea Dohan, aki az interneten már elolvasta az egyik, 140 oldalas tankönyvet. „Azt értékelni tudom a könyvben, hogy a gyerekben tudatosíthatja majd a gyakorlatok helyes elvégzésének a hasznosságát” — tette hozzá.

Jövő héten tanácskozás

Dumitru Petru testnevelés szakos tanfelügyelő hangsúlyozta, hogy a tanároknak nem kell majd felmérőt íratniuk, de lehetőségük lesz arra, hogy szóban felmérjék a diákok tudását, elsősorban a higiéniai előírásokból. „Mint az újítások esetében mindig, most is eltérnek a vélemények. Én úgy vélem, hogy ez a tankönyv egy jó tájékozódási forrás a szülők számára” — mondta Dumitru Petre, majd hozzátette, hogy a tankönyv alkalmazására vonatkozó kérdésekre a jövő héten kapnak választ, ugyanis szeptember 6–9. között Bukarestben gyűlnek össze a szaktanfelügyelők a tanévkezdeti tanácskozásra.

Dr. Popdan: „Ez inkább egy útmutató”

Dr. Gheorghe Popdan, a szatmárnémeti Mihai Eminescu Főgimnázium testneveléstanára is hangsúlyozta: „Nehogy valaki azt gondolja, hogy felmérő dolgozatot fognak írni a gyerekek testnevelésből!” Lapunk megkeresésére a több évtizedes tapasztalattal rendelkező pedagógus is elmondta, hogy gyakorlati haszna is van a tankönyvnek, hiszen az elméleti tudás elsajátítása révén a tornagyakorlatok elvégzésének a minőségén is lehet javítani. „A szülőnek is egy útmutató lesz, hogy milyen magatartása és tehetsége lehet egy ötödik osztályos gyereknek ezen tudás elsajátítása révén.” Dr. Gheorghe Popdan bízik abban is, hogy ha a szülők és diákok közösen olvassák majd a tankönyvet, akkor a gyerekek sokkal aktívabb szereplői lesznek a tesióráknak. Hangsúlyozta, hogy a legjobb hazai akadémiák szakemberei állították össze a tankönyvet, és a gyerekek ugyanolyan testnevelésórákon vesznek majd részt, mint eddig.

Ebben a tanévben csak 5. osztályos tanulóknak lesz testnevelésből tankönyvük, de jövőre nyomtatják majd a 6. osztályét, majd következnek a 7., illetve 8. osztályosok tankönyvei is.

„A testneveléstankönyv nem a hazánkban jellemző bürokratikus rendszer hozománya. Ennek módszertani és didaktikai haszna van. Sem a szöveg, sem a tartalom nem bonyolult. Ez a diákoknak és a szülőknek is érthető nyelven van írva — folytatta a megye egyik legerősebb középiskolájának a tanára. — Elsősorban a sport és a testnevelés fontosságát hangsúlyozza, és azt, hogy az milyen jelentős hatást gyakorol a szervezetünkre és életvitelünkre. A szülők felelőssége, hogy kövessék a gyerekeik elméleti tudásának a fejlődését azáltal, hogy ellenőrzik a házi feladatokat, illetve kihallgatják őket a napi leckéből. Most ugyanúgy lehetőségük nyílik arra, hogy lássák, milyen felelősségük van a gyermekeik fizikai, erőnléti fejlődésében is” — mondta dr. Popdan. A módszertani szakember hozzátette, hogy a testnevelő tanár ugyanúgy szabad kezet kap a tanterv összeállításában, mint eddig — természetesen az országos program keretében.

Ne vegyék félvállról a tesiórát

Dr. Gheorghe Popdan is elismeri, hogy a jelenlegi tornatermek, illetve a szabadtéri sportpályák korszerűsítése elengedhetetlen, illetve a szaktárca arra is nagyobb figyelmet kell fordítson, hogy minden iskolának szabványos tornaterme legyen. Fontos lenne, hogy az éves tanterv mellett minden iskola készítsen egy versenynaptárt is olyan sportrendezvények szervezésével, amelyek minél több diákot vonzanak és késztetnek mozgásra. Ebben segítséget nyújthatnak a sportegyesületek is, amelyek ezáltal akár toborzási akciókat is szervezhetnek. Ugyanakkor fontosnak tartotta a szülők szerepét is, akik tesiórákról kérik ki gyermekeiket, hogy elméleti különórákra járassák őket. „Sokkal nagyobb tiszteletet érdemel a testnevelő tanár. Félvállról vesznek szülők, de egyes helyeken iskolavezetők is. Az orvosoknak pedig nem kellene mindenféle »figyelmesség« fejében felmentést adni a testnevelésórákról. Sajnos sokan azt képzelik, hogy a sport csak annyit jelent, hogy ide-oda ugrálunk és futunk, illetve a sportolók ostoba embernek vannak elkönyvelve. Érdekes, hogy mindezek ellenére 10-es osztályzatot várnak testnevelésből” — zárta mondanivalóját dr. Gheorghe Popdan.

Egy kis statisztika

Dumitru Petru egyébként arra emlékeztetett, hogy elégedetlenséget szült egyesek körében az a néhány évvel ezelőtti rendelet is, miszerint az elemi osztályokban is szaktanárok tanítsák a testnevelést, mára viszont statisztika mutatja ki, hogy csökkent a testnevelésórákról felmentett kisiskolások száma.

Az elmúlt tanévet nézve a diákok 2,47 százaléka kért felmentést a testnevelésórákról, a legtöbben városi iskolákban. A felmentett diákok többsége középiskolás lány (370).

Felmentések

I–XII/XII. osztályos diákok száma a 2016–2017-es tanévben: 39 650.

Városi iskolában tanuló diákok száma: 11929 lány, 12050 fiú.

Vidéki iskolában tanuló diákok száma: 7473 lány, 8198 fiú.

Testnevelési óráról felmentett diákok: 981 (2,47%),

ebből

Városon tanuló diákok: 337 lány (2,82 %), 328 fiú ( 2,72 %).

Vidéken tanuló diákok: 266 lány (3,55 %), 50 fiú (0,6 %).

I–IV. osztályos diákok létszáma/testnevelési óráktól felmentett diákok: 16 206/151 (0,93 %),

ebből

Városon tanuló diákok: 41 lány (1,03 %), 36 fiú (0,90 %).

Vidének tanuló diákok: 33 lány (0,82 %), 34 fiú (0,79 %).

V–VIII. osztályos diákok létszáma/testnevelési óráktól felmentett diákok: 13 905/245 (1,76 %),

ebből

Városon tanuló diákok: 109 lány (3,20%), 62 fiú (1,77 %).

Vidéken tanuló diákok: 33 lány (0,99 %), 41 fiú (1,11 %).

IX–XII/XII. osztályos diákok létszáma/testnevelési óráktól felmentett diákok: 9539/585 (6,13%),

ebből

Városon tanuló diákok: 370 lány (8,12 %), 30 fiú (0,65 %).

Vidéki tanuló diákok: 146 lány (7,80 %), 39 fiú (1,61 %).

(Forrás: Szatmár Megyei Tanfelügyelőség)

Szöveg: Pesek Attila