Ízre, hozamra nem lehet panaszuk a szatmári méhészeknek, egyes helyekről kiemelkedő minőségű mézet érleltek a méhek, máshol az átlagnak megfelelő a hozam. A Tivadar Méhészetnél azt mondják, jobb lesz az idei méz, mint a tavalyi volt, mert a csapadékhiány felerősíti a nektárban az ízeket, és ez a végterméken is megérződik. A repce idén fokozottan hozzájárult a méztermeléshez, mint ahogy az idei akácvirágzásból készült méz is jobb lesz, mint a megszokott. Egyes helyeken a vegyes mézet feljavító napraforgó is szépen virágzott, másfelé viszont ilyen nektárból szinte alig készítettek mézet a méhek. Volt, ahol családonként harminc kiló méz pergett ki a kaptárakból, másfelé alig több mint tíz. Ami nagyon gyengén produkált idén, az a hárs volt, de más méhészek szerint a júniusra kánikulaivá forrósodó nyár miatt öt éve képtelenség elfogadható mennyiségű hársmézet piacra vinni.
Itatni kellett a méheket
Nagy bajban voltak idén a méhészek a megemelkedett üzemanyagköltségek miatt is, a vándorméhészkedést végzők költségvetése sínylette meg leginkább a drágább gázolajat. A telephelytől messze kirakott kaptárakba hazatérő méheket idén itatni kellett, mert egyébként nem találtak volna vizet sehol, sok esetben csak emiatt kellett lemenni a kaptárakhoz, mert a mézgyárosoknak kitett vizet elitták előlük az állatok meg a vadmadarak. Betegségek idén alig kínozták a méheket, az ázsiai méhatka volt az, amelyik sajnos ilyen nagy aszályban is „kitartott” és ritkította a családokat. Betegségek helyett viszont kaptak darazsakat a méhek és a méhészek, a darázsszaporulatnak igencsak kedvező szárazság miatt igazi darázsinvázió volt a kaptárak körül is. A nagycsaládos kaptárakban szerencsére ezek nem tudtak nagy pusztítást végezni, mert erősek voltak a méhcsaládok, nem jutottak be mellettük a kaptárakba, de a kevesebb méhvel benépesített kaptárakat sok esetben kirabolták e nyár folyamán sárga-fekete csíkos, hatlábú haramiák.
Éheznek a méhek
Boda László méhész szerint nem hogy alig volt idén hársfatermés, de ennek a virágnak a mérlege egyenesen katasztrofális, az ő családjai mínuszban tizenkét kilót hoztak össze, azaz felélték a kaptárban hagyott tartalékot, hozni pedig semmit nem hoztak a hársfásokból. Akácból viszont jó méhészeti év volt az idei, de nem rekordjó. Az erdei mézként kínált, vadrózsa- és szedervirágzásból származó nemes édesség hozama szintén jó volt idén, a napraforgó pedig nagyon változóan mézelt Szatmár megye területén.
Augusztustól gyakorlatilag éheznek a méhek, híján vannak nektárnak és virágpornak is, fokozott mértékű a rátáplálás már most is, fehérjét és szénhidrátot egyaránt igényelnek a rovarok.
A darazsakra Boda is panaszkodik, ezekből a méhkaptárakat tudatosan kereső, agresszív rokonokból annyi volt idén, hogy házi készítésű csapdáiban naponta 1–2 kiló darázs volt, amit úgy kell elképzelni, hogy egy ötliteres palack félig megtelt napnyugtára.
Téli költségek
Ha a nyár költséges volt a méhészek számára, akkor a tél még inkább az lesz, mert 15 kilónyi méz tápanyagának megfelelő cukorszirupra van szükség családonként és a cukor ára már most négy lej körül alakul kilónként, hamarosan öt lesz, de még tovább fog drágulni a tél folyamán. Idén már duplájára nőtt üzemanyagárakkal dolgoztak a méhészek, de drágultak a kezelés költségei, és a karbantartás is többe került már idén. A felvásárlói mézárak ehhez képest lefelé tendálnak: tavaly 28–32 lejt adtak az etalonnak számító akácméz kilójáért, idén 20–22 lejről szólnak az ajánlatok. De ezekből a mézekből kétes összetételű anyag kerül a Méz feliratú üvegekbe, Romániában sajnos továbbra sem kötelező feltüntetni a terméken a tiszta méztartalmat. Az üvegen csak annyi szerepel, hogy EU-s vagy azon kívülről származó anyag van a fedél alatt, még akkor sem lehet megbízni ezek tisztaságában, ha jó nagy szám van az árcédulán.
Elérhető a jó méz
A méhészek sajnos patthelyzetben vannak, mert vagy lenyelik a plusz költségeket, vagy nyakukon marad a méz. Az igazság ugyanis az, hogy ha a már tavaly kilónként negyven lejért adott akácméz árát megduplázzák, mint ahogy a költségeik is duplázódtak, akkor senki nem fogja tudni megengedni magának ezt az egészséges nyalánkságot. Már az utóbbi években is drasztikusan csökkent a mézfogyasztás — annak ellenére hogy egy nagyon tápláló és egészséges élelmiszerről van szó —, s ha most a valósághoz igazítanák az árakat a méhészek, még tovább csökkenne.
Princz Csaba