Vidék

Nem lesz csatornázás Sándorhomokon?

2018.06.26 - 12:12

Olyan kevesen csatlakoztak eddig a Lázárihoz tartozó Sándorhomokon az ivóvízhálózatra, hogy a községvezetés attól tart, emiatt veszélybe került a csatornahálózat kiépítése a faluban.

Sok éve elérhető már a vezetékes víz Sándorhomokon, de annyira kevesen éltek eddig a lehetőséggel, hogy rácsatlakozzanak a hálózatra, hogy attól tart a községvezetés, meghiúsul a teljes közművesítés a faluban. Két és fél száz háztartás van Sándorhomokon, ebből mostanáig mindössze hetvenen kapcsolódtak rá a ivóvízhálózatra, írja legutóbbi, szokásos félévi összegzésében Lengyel István polgármester. A csatlakozások aránya kevesebb mint harmincszázalékos, a nagyfokú lemaradás miatt az elöljáró attól tart, hogy a Lázárihoz tartozó három falu is elveszíti annak esélyét, hogy a szennyvízelvezetési hálózat is kiépüljön a településeken. Egy közel két és fél millió eurós uniós finanszírozásról van szó, és ha nem nő a vízhálózatra kapcsolódók aránya, nem lesz szennyvízelvezető csatorna Sándorhomokon, Szárazberken és Kissáron.

A vízhálózatra csatlakozók arányától teszi függővé az Európai Unió, hogy finanszírozza-e a szennyvízelvezetési rendszer kiépítését is, magyarázta lapunknak Leitner János Apaserv-igazgató, hogy mi a gond a vezetékes vízzel szembeni közönnyel. A finanszírozó EU-s intézmény közgazdászainak számításai szerint kétezer eurónál nem kerülhet többe egy háztartást bevonni a szennyvízhálózat rendszerébe, de ha kevesen használják a vezetékes vizet, a szennyvízelvezetési hálózatra is kevesen fognak csatlakozni, és minél kisebb ez a szám, annál többe kerül — háztartásokra lebontva — a rendszer kiépítése, mert végig le kell fektetni a csatornát az utcákban, akkor is, ha a húsz családból csak egy csatlakozik végül rá, összegzett Leitner.

A lázári alpolgármestertől próbáltuk megtudni, mi lehet az oka annak, hogy a sándorhomokiak nem kötik be a vizet. Béres Antal elmondta, hogy az emberek nagy többsége úgy tartja, hogy jó a fúrt vagy kávás kútból elérhető víz Homokon, nincs szükségük a havi rendszeres költséggel járó vezetékes vízre. Két ízben is volt már népszerűsítési kampány a községvezetés részéről itt annak érdekében, hogy csatlakozzanak az emberek a hálózatra, de mindhiába. Pedig kútvízzel együtt használva és a vízcsapot csak bizonyos célokra megnyitva néhány tíz lejen tarthatóak a havi kiadások, a hálózatra való csatlakozás egyszeri kiadása pedig mintegy 400 lej. A vízhálózatra való csatlakozás után a szennyvízelvezetés kérdését megoldva le lehet mondani az emésztőgödör-használatról, ami szintén nagy életminőség-javulást jelent. Kétféleképpen használják ma a talajvizet Sándorhomokon, részletezte lapunk megkeresése nyomán Béres, egyrészt vödörrel húzzák kávás kútból, másrészt házi vízművet (hidrofort) használva, fúrt csőkútból. Aki utóbbival is rendelkezik, annak belső vízhálózata is van kialakítva a lakásban, a hálózati vizet idéző komfort árnyoldala, hogy a lerakódások és talán a túl kemény víz miatt gyakran hibásodnak meg a vízművek, szinte kétévente kell javítani azokat, vagy újat venni. A homokiak úgy tartják, hogy jó a kutak vize a faluban, mutatott rá az alpolgármester, azonban ezt mérés, analízis nélkül teszik: soha senki nem vett mintát a vízből és elemeztette ki, hogy miből mennyi van benne.

Princz Csaba