Szatmárnémeti

Nem kötelező a szabadság az oktatóknak

2021.10.28 - 06:41
A kényszervakáció ideje alatt a pedagógusoknak nem kell kötelező módon szabadságot kivenniük, erre vonatkozó miniszteri rendelet nem érkezett a tanfelügyelőséghez. Ahol ilyen eset történt, az túlkapás, az intézmény vezetője nem értelmezte jól a rendeletet.

A kéthetes kényszervakáció bevezetése nemcsak az oktatás megszakítása miatt lett megosztó az érintettek körében, hanem amiatt is, mert több oktatási intézmény vezetője arra kényszerítette a pedagógusokat, hogy erre a két hétre szabadságot vegyenek ki, ami pedig más bérezést von maga után. A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) képviselői az ügy kapcsán közleményt juttattak el az érdekképviselet tagjaihoz, melyben kihangsúlyozzák, hogy illegális szabadság kivételére kényszeríteni a pedagógusokat ebben a két hét kényszervakációban. Természetesen aki szeretné, az kiveheti most szabadságát, de erre kényszeríteni a pedagógusokat illegális, hangsúlyozza a közlemény. Rámutatnak arra, hogy a tanügyminisztérium nem adott ki rendeletet arra vonatkozóan, hogy most szabadságra kell küldeni a pedagógusokat, ezen döntést az oktatási intézmények vezetőségére, illetve a pedagógusokra bízta.

Értesüléseink szerint Szatmár megyében is vannak olyan pedagógusok, akiket arra kényszerítettek, hogy szabadságot vegyenek ki a kényszervakáció idejére, bár ők nem szerettek volna pihenőszabadságra menni, mert ez negatívan befolyásolja a fizetésüket. A probléma kapcsán megkerestük Szejke Ottila helyettes főtanfelügyelőt, aki elmondta, hogy nem kellett a tanárok szabadságra menjenek ebben a két hétben; ahol erre kötelezték a pedagógusokat, ott túlkapás történt. A hétfőn megtartott gyűlésükön is feldolgozták, hogy nem kötelező a szabadság, hanem ugyanúgy, mint máskor, a vakációban bejárnak a tanárok az iskolába, tervezési meg egyéb adminisztratív munkát folytatnak. „Ez nem olyan helyzet, mint volt tavaly áprilisban, amikor mindenki kényszerszabadságra kellett menjen. Az az igazgató, aki a szabadság kivételéről döntött, valószínűleg úgy értelmezte, hogy most is ugyanaz a helyzet, mint tavaly volt, de nem így van. Akkor érkezett egy országos szintű utasítás, miszerint mindenkinek, a tanfelügyelőség munkatársainak is kényszerszabadságra kellett menniük. Ez most nem történt meg” — pontosított a főtanfelügyelő-helyettes, aki rávilágított arra is, hogy a pedagógusok sem örülnek ennek a kéthetes kényszervakációnak, mert a tananyagot meg kell tanítani valamikor. Ám azt, hogy hogyan, csak akkor fogjuk megtudni, amikor a Hivatalos Közlönyben megjelenik az erre vonatkozó szabályzat, ami eddig nem történt meg.

Szejke arra is reflektált, hogy többen azt gondolják, hogy azért rendelték el most a kéthetes kényszervakációt, mert spórolni szerettek volna a fizetéseken, s ez irányban az Országos Szülői Bizottság petíciót is megfogalmazott, ám ez nem igaz, annál is inkább, mert nem kellett kötelezően szabadságra menni a tanároknak, de van, aki szabadságot vett ki, amihez joga van. „És a költségek szempontjából sem állja meg a helyét ez a spórolási felvetés, hiszen ha egy kicsit is gondolkodunk, rájövünk, hogy nem lehet összehasonlítani a mostani költségeket a januári hidegben felmerülőkkel. Ez a felvetés tehát nem állja meg a helyét” — összegzett Szejke Ottilia.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Közzétették a tituláris tanári vizsgák eredményeit

Nyilvánosságra hozták szerdán a rendes (titular) tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit.
Szatmár megye

Ma van a pedagógusok véglegesítő vizsgája

A folyamat reggel 9 órakor kezdődött, a résztvevőknek négy óra állt a rendelkezésükre a vizsgafeladatok megoldására.
Belföld

Januártól két hónapos lesz az apáknak járó gyermeknevelési szabadság

Az eddigi egy hónap helyett legalább kettőt kell kivennie az apának, amennyiben az anya volt addig gyermeknevelési szabadságon – erről sürgősségi rendeletben döntött keddi ülésén a kormány.