Először használják a május 25-i európai parlamenti (EP-) választáson az elektronikus választói névjegyzéket Romániában, de ez a külföldön tartózkodó román állampolgárok részéről nem feltételez előzetes regisztrációt - közölte az MTI megkeresésére csütörtökön Kovács Csaba Tibor, a román állandó választási hatóság (AEP) főtitkára.
A bukaresti kormány szerdai ülésén sürgősségi rendeletet hozott a névjegyzék frissítéséről és az EP-választások megszervezéséről. A román média egy része tudni vélte, hogy a jogszabály a külképviseleteken történő előzetes regisztrációhoz köti a külföldön dolgozó mintegy hárommillió román vendégmunkás részvételét a romániai EP-választásokon.
Az AEP főtitkára ilyen előírás egy korábbi tervezetben szerepelt, de az elfogadott sürgősségi kormányrendeletbe nem került be. A román állampolgárok bármelyik az ország külképviseletein előzetes bejelentés nélkül, pótlistára szavazhatnak - tette hozzá.
Kovács Csaba Tibor szerint a választói névjegyzéket eddig a (belügyminisztériumhoz tartozó) lakosság-nyilvántartó hivatalok adatai alapján állították össze. Az elektronikus választói névjegyzék egy olyan országos számítógépes adatbázis, amely a személyi szám és más adatok alapján azonosítja a választói joggal rendelkező román állampolgárokat, az adatbázist pedig a polgármesteri hivatalok megbízott alkalmazottai frissítik - magyarázta a tisztségviselő.
Az új rendszerre való áttérést már 2008 óta tervezik, de a közbeszerzési eljárások, az adatbázis feltöltése és a próbaüzem csak a tavalyi év folyamán fejeződött be. Az AEP főtitkára hozzátette: a rendszer a többszöri szavazás azonnali kiszűrését és a részvételi adatok valós idejű feldolgozását segíti, valamint megteremti a feltételeit annak, hogy - amennyiben lesz erre politikai akarat - Románia bevezesse az elektronikus szavazást.
Romániában 2012-ben - Traian Basescu államfői tisztségből való felfüggesztése és a leváltását célzó, érvénytelennek bizonyult népszavazás idején - élénk politikai vita alakult ki arról, hogy a választói joggal rendelkező, de azzal nagyon kis százalékban élő külföldi vendégmunkások miatt nehéz egy népszavazáson átlépni az ötven százalékos érvényességi küszöböt.
A kormányon lévő Szociálliberális Szövetség (USL) januárban elvi döntést hozott arról, hogy a májusi EP-választásokkal egy időben az alkotmánymódosításról is rendezzenek népszavazást. A referendum érvényességéhez a választói névjegyzékben szereplő polgárok több mint felének kell az urnákhoz járulnia.