Hiába az első hallásra kecsegtetőnek tűnő állami támogatás, a szatmári cégek nem kapkodnak a frissen végzettek után. Nem tudnak középtávra tervezni, s félnek, hogy galibát okoznak a kezdők.
Havi 600 lejt fizet személyenként annak a vállalkozásnak az állam, amelyik középiskolát vagy posztliceális képzést végzett fiatalt alkalmaz. 500 lejt ér az államnak havonta egy szakiskolát vagy művészeti iskolát végzett fiatal, a legtöbbet az egyetemi éveit is kijáró fiatal után fizet a munkaügyi minisztériumon keresztül az állam, az ő alkalmazásuk esetén 750 lej a havi támogatás. Mindhárom kategória esetében érvényes ugyanakkor az, hogy a frissen végzettek alkalmazása idején a vállalkozónak nem kell a munkanélkülisegély-alaphoz hozzájárulást átutalnia, ez azonban elhanyagolható mértékű segítség.
Tavaly: 35
Persze a több száz lejes állami támogatásnyújtás feltételekhez kötött, a fiatalok elhelyezkedését és jártasságra szert tevését elősegítő kezdeményezést szabályozó törvény értelmében a vállalkozó másfél évig nem bonthatja fel a szerződést azzal az alkalmazottal, akinek alkalmazásakor ezt a kedvezményt igénybe vette. Amennyiben mégis megteszi, az addig kapott támogatást kamatostól kell visszafizetnie.
Tavaly ugyanezt a támogatási rendszert harmincöt szatmári cégvezető vette igénybe, összesen harminchat végzőst alkalmazva, a diákok legtöbbje középiskolai és posztliceális tanulmányainak befejeztével került be a rendszerbe.
Bizonytalan helyzet
Iulian Palas, a szatmárnémeti Velcont könyvelési cég vezérigazgatója szerint ez a szám rendkívül kicsi, és megvan az oka is annak, hogy miért nem örvend népszerűségnek ez a vállalkozástámogatási rendszer. Elsősorban azért nem, mutatott rá a közgazdász, mert a jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben rövid távú terveket sem tudnak készíteni a cégvezetők, nemhogy azt meg tudnák jósolni, hogy másfél év múlva milyen pénzügyi helyzetben lesznek, tudják-e még fizetni a kötelezően munkaviszonyban tartandó fiatalt. Ráadásul, véli Palas, míg a frissen végzettnek előnyös a rendszer, lévén hogy könnyebben tud a mai világban már szinte minden helyen elvárt szakmai gyakorlathoz hozzájutni, addig a vállalkozónak inkább hátrányos, mert képzetlen munkaerővel kell boldogulnia. Ez problémákat szülhet a cégen belül, ami a legtöbb esetben ellensúlyozza az állami támogatás tényét, még akkor is, ha ez a frissen végzett munkatárs fizetésének szinte a felét is fedezheti.
Princz Csaba