Szatmárnémeti

Nem jó gazda a megyei tanács

2013.07.13 - 11:48

Július 12-én sajtótájékoztató keretében számolt be Kereskényi Gábor és Pataki Csaba az egykori 13-as általános iskola épületének, illetve a poliklinika felújításának állapotáról.

 

Tegnap sajtótájékoztató keretében ismertette az RMDSZ szatmárnémeti szervezetének álláspontját az egykori 13-as Számú Általános Iskola épületének tulajdonjogával kapcsolatban Kereskényi Gábor parlamenti képviselő, a helyi szervezet elnöke, illetve Pataki Csaba szenátor, a megyei szervezet elnöke. Kereskényi elmondta, a Szatmárnémeti Helyi Tanács júniusi gyűlése óta sok támadás érte az RMDSZ-t, amiért a helyi tanácsosok nem támogatták a 13-as iskola tulajdonjogának átruházását a Szatmár Megyei Tanácsra. „Azzal vádolnak bennünket, hogy nem akarjuk a Sajátos Nevelési Igényű Gyermekek Integrált Tanintézményébe (volt Kisegítő Iskolába) járó gyermekek sorsát megoldani. Ezt határozottan elutasítom, mivel három évvel ezelőtt én voltam a kezdeményezője annak, hogy az iskola számára elfogadható körülményeket biztosítsunk. Mi elfogadható válaszokat szeretnénk kapni kérdéseinkre — melyeket Maskulik Csaba tanácsos írásban is leadott az önkormányzatnál —, hogy valóban nincs szüksége a helyi önkormányzatnak erre az épületre? Ez nehezen elhihető, mivel a Helyi Rendőrség és a Szatmárnémeti Helyi Adóügyi Igazgatóság is épületgondokkal küzd. Előbbi egy tömbház földszintjén működik, utóbbi épületének tartószerkezete okoz fejtörést. Ezenkívül nevén kell nevezni a dolgokat: a Szatmár Megyei Tanács nem jó gazda. 2011-ben a Mihail Kogălniceanu utca 5. szám alatti ingatlant adtuk át a megyei tanácsnak azzal a céllal, hogy ott könyvtárat építsenek, azonban két év alatt semmilyen előrelépés nem történt az ügyben. Az sem elfogadható magyarázat, hogy csak akkor hívhat le EU-s támogatást a megye, ha az épület tulajdonosa. Erre konkrét példa a Ioan Slavici Főgimnázium esete, amelyet a helyi önkormányzat bérel, és ezen szerződés alapján nyert pályázatot az épület felújítására. A tanügyminiszterrel folytatott tárgyalásokból ugyanakkor az is kiderül, hogy jóváhagyják az iskolaépület funkciójának megváltoztatását, amennyiben erre a helyi közösségnek szüksége van” — nyilatkozta Kereskényi Gábor, aki összegzésként elmondta, amennyiben a városvezetés írásban nyilatkozik arról, hogy a városnak nincs szüksége a szóban forgó épületre, akkor újra elkezdhetik a tárgyalást annak sorsát illetően.

A régi poliklinika ügye

Pataki Csaba szintén megkérdőjelezte a megyei tanács jó gazda szerepét, ő a régi poliklinika felújítási munkálatait említette példaként. Elmondta, hogy tudomása szerint az eredeti szerződésben az szerepelt, hogy a kivitelező a munkálatok végeztével kapja meg a munkadíjat. Ezzel szemben a tavalyi év folyamán a megye célirányos támogatást kapott a poliklinika felújítására, így a kivitelezőnek több millió lejt kifizettek. Az elmúlt egy év során azonban semmilyen előrelépés nem történt a poliklinika épületét illetően. „Lehet, hogy a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház osztályainak felújítására szánt pénzt a poliklinika munkálatainak befejezésére kellett volna fordítani, így megoldódott volna a járóbeteg-ellátás kérdése” — fogalmazott Pataki. Meg kell említeni, hogy a felújítási munkálatok 2012 márciusában kezdődtek, és az eredetileg hat hónaposra tervezett kivitelezési időt többször is meghosszabbították a tartószerkezetben észlelt problémák miatt.