Vidék

Nem jelent megoldást a törvénymódosítás

2018.07.25 - 15:45

A kormány a szociális munkások észszerűbb bevonásával pótolná a munkaerőhiányt, a polgármesterek szerint azok, akik szociális segélyre szorulnak, nem alkalmasak komolyabb munkák elvégzésére. Sok vállalkozó magyarországi személyeket foglalkoztat.

A garantált minimálbérre vonatkozó 2001/416-os törvényt módosító jogszabály értelmében nem lesz jogosult a szociális segélyre az a munkanélküli, aki visszautasít egy felajánlott állást, de akkor sem, ha nem lesz hajlandó részt venni a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségek által szervezett programokon, képzéseken — írja elő a törvény.

Ilyés Gyula, Vetés község polgármestere nem lát sok változást a törvénymódosításban. Elmondta, hogy sokan úgy kommentálják, ennek a jogszabálynak az alkalmazása megoldja a munkaerőhiányt. Szerinte ez nem igaz. Azok, akik szociális segélyre szorulnak, többnyire nem szakemberek, nem ők fogják betölteni az üres helyeket.

A törvény kimondja: aki elveszti a szociális segélyhez való jogát, az az erre vonatkozó határozat megszületésétől számított tizenkét hónap múlva kérvényezheti ismét a támogatást. A polgármesterek egyetértenek abban, hogy minden településen van egy bizonyos számú személy, aki vigyáz arra, hogy ne hiányozzon többet, mint amennyit a törvény megenged, de akik külföldön vállalnak munkát, nem törődnek azzal, ha megvonják tőlük a segélyt. Az is gyakori, hogy ha az illető személy külföldön dolgozik, otthon a család valamelyik tagja jelentkezik közmunkára, ezt a törvény megengedi.

A tervezet a polgármesterek számára is megszabja a tennivalókat a helyi munkaerő kiaknázása érdekében. Az elöljáróknak összesíteniük kell a helyi jogi és magánszemélyektől, családi vállalkozásoktól érkező munkaerő-igényléseket, és be kell osztaniuk a szociális támogatásban részesülő személyeket az idénymunkákra. A beosztást tartalmazó listát ki kell függeszteniük a polgármesteri hivatalban. Az az elöljáró, aki nem teljesíti ezt a feladatát, ezertől ötezer lejig terjedő bírságban részesül.

Piricsi Arthur, Sárközújlak polgármestere nem sok újat lát a jogszabály módosításában. Sárközújlakon gyakran változik a szociális munkára köteles személyek száma, harminc és ötven között, akik általában a közterületek tisztán tartásával foglalkoznak.

Hasonló a helyzet Pusztadarócon is. Găman Mihály polgármester elmondta, hogy Pusztadaróc községben közel húsz éve kötelezik közmunka végzésére a szociális segélyre jogosult személyeket, jelenleg negyvenegy személy van nyilvántartásba véve. Egy ideje elindult egy munkaerő-vándorlási folyamat: sokan mennek át Magyarországra, ugyanakkor egyre többen jönnek át Magyarországról Romániába dolgozni. Pusztadarócon több magyarországi állampolgár dolgozik a bútorgyárban, de más cégek is tárgyalnak vendégmunkásokkal. Van egy olyan cég is, amelynek tulajdonosa Szamoskrassóról és Avasújvárosból érkező munkásokat foglalkoztat.

Kovács József, Udvari község alpolgármestere különbséget tesz a szociális munkások és a szakmunkások között. Udvari községben harminckét személy köteles bizonyos óraszámot ledolgozni közmunkában, őket hiába fizetné meg bárki bármilyen jól, nem lennének képesek komolyabb munkát elvégezni. Szatmárudvariban dolgoznak vietnamiak, a vasútállomás mellett egy épületet átalakítottak munkásszállónak, ott tartózkodnak azok, akik a településen dolgoznak.

 

Elek György