Szatmárnémeti

Nem izgulnak a diákok a próbavizsgák miatt

2015.02.13 - 08:00

A hónap végén és március elején próbavizsgák várnak a nyolcadikosokra, illetve a tizenegyedikes és tizenkettedikes tanulókra. A diákok nem egyforma komolysággal készülnek a megmérettetésre.

A végzős általános iskolások és középiskolások felméréseinek célja, hogy a tanulók szokják a vizsgahelyzetet, ismerkedjenek az olyan jellegű tételekkel, mint amilyeneket a vizsgákon kapnak, és nem utolsósorban képet alkothassanak arról, hogy milyen felkészültséggel rendelkeznek.

A nyolcadikosok záróvizsgájának próbája február 23–25. között, a végzősök próbaérettségije, melyen a tizenegyedikesek is részt vesznek, március 2–6. között zajlik. A nyolcadikosok román nyelv és irodalomból február 23-án, matematikából február 24-én vizsgáznak, anyanyelv és irodalomból pedig február 25-én. Az eredményeket március 6-án függesztik ki.

A tizenegyedikesek és tizenkettedikesek írásbeli próbavizsgája március másodikán kezdődik a román nyelv és irodalom írásbelivel, majd március 3-án anyanyelvből és irodalomból méretnek meg, aztán a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból bizonyítanak március 4-én, végül pedig a választott tantárgyból március 6-án. Utóbbiból csak a végzősök vizsgáznak. Az eredményeket március 12-én teszik közzé.

Mivel a próbafelméréseknek nincs tétje, hiszen a jegyek nem kerülnek be a katalógusba, ezért sok diák nem veszi olyan komolyan a felkészülést — véli Csapó-Ilyés Attila, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum aligazgatója. „Tanintézményünkben az iskolai év eleje óta zajlanak a felkészítők — a nyolcadikosok és a tizenkettedikesek számára egyaránt —, vannak olyan diákok is, akikkel differenciáltan dolgoznak az oktatók. Igyekszünk felzárkóztatni azokat, akik esetleg lemaradtak egy-egy tárgyból, valamint felkészíteni a megmérettetésre a különböző választott tantárgyakból is a tanulókat” — magyarázta megkeresésünkre az aligazgató. Attól eltekintve, hogy egyelőre nem minden diák érzi azt, hogy egyre közelebb vannak a valós felmérések, a próbavizsgák remek alkalmat teremtenek arra, hogy a tanulók ismerkedjenek a vizsgahelyzettel.

Szilágyi Éva, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatója szerint főként azok a diákok izgulnak a próbafelmérések miatt, akik következetesen tanultak eddig is. A gimnáziumban konzultációkat tartanak az oktatók, valamint több felmérőn is részt vettek már a végzősök, amelyeknek feladatait a vizsgakövetelmények alapján állították össze.

Pataki Enikőtől, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatójától megtudtuk, hogy az iskolában folyamatosan készülnek a végzősök az érettségire, annak követelményei szerint alakították a tanárok is az órákat, a dolgozatokat. „Az előző évben azt tapasztaltuk, hogy a legkevésbé a tizenegyedikesek izgulnak és készülnek, azért, mert rájuk még nem várnak komoly vizsgák az év végén. A legkomolyabban a nyolcadikosok készülnek” — mondta Pataki Enikő.

Szatmárnémeti három magyar tannyelvű iskoláján kívül a többi Szatmár megyei tanintézményben is felkészítőket tartanak a tanárok, azért, hogy ne érje felkészületlenül a tanulókat a vizsga, a feladatok vagy a vizsgahelyzet.

Bumbuluţ Krisztina