Nagykároly

Nem illegális a nagykárolyi Kölcsey-szobor

(Fotók: a szerző szoboravatáskor készített felvételei)
2024.04.15 - 17:11
A Nagyváradi Bíróság érvénytelenítette azt a jegyzőkönyvet, amely egy magánszemély feljelentése nyomán született, és amelynek alapján a Szatmár Megyei Kulturális Igazgatóság 10 000 lejes pénzbüntetést rótt ki a nagykárolyi önkormányzatra a Kölcsey-szobor felállítása miatt.

Talán még egyetlen szobor leleplezése és megléte körül sem dúltak akkora viharok Szatmárban, mint a halk szavú, visszahúzódó Kölcsey Ferenc nagykárolyi, egész alakos ülőszobra kapcsán. 

Olvasóink közül bizonyára sokan emlékeznek még az egy évvel ezelőtti, „importált” nacionalista dübörgéstől, kolompolástól hangos szoboravatásra, valamint az azt követő hivatalos „kötözködésre”:  a Kölcsey-szobor román nyelvű feliratának hiánya és talapzata miatt kapott 10 000 lejes büntetést a megyei kulturális igazgatóságtól Kovács Jenő polgármester és a nagykárolyi önkormányzat — sőt, a művelődési igazgatóság kiegészítő büntetést rendelt el, amely értelmében a szobor teljes eltávolítását kérte. 

hirek/2024/aprilis/kolcsey2.jpg

„ A szobor marad! Ezekben a napokban fellebbezünk a bírság ellen! És igyekszünk az adott intézménnyel, illetve intézményekkel megértetni, hogy a Himnusz Erkel zenéje nélkül nem egész, ráadásul a szereplő idézet teljesen — mondjam úgy — ártalmatlan, nem sért semmilyen érzelmet. 'Utórezgések' ezek, amelyek majd elcsitulnak lassan, de azt sem tartom kizártnak, hogy szembesülünk még velük. ” — nyilatkozta akkor a frissujsag.ro-nak Kovács Jenő polgármester.

Nos, az érintett intézmények azóta újraértékelték korábbi véleményüket, a talapzattal nincs már semmi baj, a Nagyváradi Bíróság pedig pár napja érvénytelenítette azt a (egyébként egy magánszemély feljelentése nyomán született) jegyzőkönyvet, amelynek alapján a Szatmár Megyei Kulturális Igazgatóság 10 ezer lejes bírságot rótt ki az önkormányzatra. A bírósági ítélet ugyan még nem jogerős, és nem kizárt, hogy a kulturális igazgatóság fellebbezni fog ellene, de a polgármester reménykedik, hogy a történetnek már nem lesz folytatása.
„Nagykárolynak a továbbiakban is meg kell őriznie multikulturális és többnemzetiségű jellegét. Ez az a város, ahol románok, magyarok, svábok, romák és más nemzetiségű emberek békében élnek együtt.” – fogalmazott közösségimédia bejegyzésében Kovács Jenő polgármester.

A polgármester kifejtette azt is: hamarosan sort kerítenek arra is, hogy a szoborkompozíción szereplő Himnusz-sort – „Nyújts feléje védő kart” – lefordíttassák román nyelvre is, „bizonyítandó, hogy nem vagyunk senki ellen, nincs problémánk senkivel. Ennek értelmében, a Szatmár Megyei Kulturális Igazgatóság aggályai alaptalannak bizonyulnak.”

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!