Belföld

Nem hatékony az online oktatás

Fotó: pexels.com
2020.12.08 - 18:07
Nem csak az eszközhiány, de a diákok tanulás iránti motivációjának elvesztése miatt sem elég hatékony a virtuális térbe áthelyezett oktatás, mutat rá egy friss felmérés eredménye.

A diákok, pedagógusok és szülők többsége úgy véli, hogy a 2020/2021-es tanévben az oktatás minősége elmarad a 2019/2020-as tanévétől, derül ki az Együtt Közösségi Fejlesztési Ügynökség Alapítványa (Fundaţia Agenţia de Dezvoltare Comunitară Împreună) és az Országos Diáktanács közös felméréséből, melynek keretében 9401 diákot, 3265 pedagógust és 4965 szülőt kérdeztek meg, akik közül a legtöbben városi környezetben élnek. 30 napja országos viszonylatban online oktatási rendszer van érvényben Romániában a koronavírus-járvány terjedése miatt. A közvélemény-kutatásban részt vevő diákok 54 százaléka, a pedagógusok 57 százaléka, míg a szülők 62 százaléka véli úgy, hogy az idei tanévben az oktatás minősége elmarad az elmúlt tanévihez képest, viszont a válaszadók 20 százaléka úgy véli, hogy javult az oktatás minősége, számol be az edupedu.ro portál.

A diákok 72 százaléka és a pedagógusok 67 százaléka állította, hogy a tanórákat az órarendnek megfelelően tartják különböző videóplatformokon, és bár a pedagógusok igyekszenek a lehető legjobban oktatni, a diákok 56 százaléka úgy véli, hogy az online órák unalmasak, fölöslegesek vagy fárasztók, míg a tanulók 27 százaléka gondolja úgy, hogy az online órák interaktívak, 17 százalék pedig egyenesen lazának minősítette a virtuális térben zajló oktatást. A diákok és a pedagógusok is nehézkesnek nevezték az online oktatást, és leginkább a diákok motiváltságát hiányolják. A legtöbb diák beismerte, hogy az online oktatás keretében elvesztette motiváltságát a tanulás iránt, és az online órákon való részvétel leginkább negatív kicsengésű — frusztráltságra, kiábrándulásra, tehetetlenségre és magányosságra panaszkodnak elsősorban.

Az online tanórák kivitelezésének legnagyobb akadálya a megfelelő technikai eszközök hiánya. A diákok 18 százaléka, míg a pedagógusok 37 százaléka állítja, hogy nem áll rendelkezésükre szükséges eszköz, hogy részt vegyenek az online órákon.

Mindhárom csoport — diákok, szülők, pedagógusok — abban bízik, hogy az online oktatás egy kompromisszumos megoldás, csak időszakos, és semmiképp nem veheti át a fizikai oktatás helyét és annak előnyeit.

Az online oktatás hatékonyságával kapcsolatban fenntartásokról, illetve az általa kiváltott frusztrációról korábban Kallós Zoltán Szatmár megyei helyettes főtanfelügyelő és Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő is beszélt szerkesztőségünknek; mindketten kihangsúlyozták azt, hogy a pedagógusok minden tőlük telhetőt megtesznek a tananyag hatékony átadása érdekében.

Sógor Beáta
 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.