Vidék

Nem használ az időjárás a mezőgazdaságnak

2016.02.02 - 16:00

Az évszakhoz képest szokatlan időjárási viszonyok a mezőgazdaságban is gondokat okoznak: a hótakaró hiánya miatt nem csak az őszi vetések károsodnak. Fodor István mérnököt, a Szatmár Megyei Mezőgazdasági Agrárkamara igazgatóját kérdeztük.

Évek óta komoly problémát okoz a mezőgazdaságnak a kiszámíthatatlan és az évszakhoz képest szokatlan időjárás — tájékoztatott Fodor István mérnök, a Szatmár Megyei Mezőgazdasági Agrárkamara igazgatója. Az idei télen is gyakori volt a hirtelen jött hőmérséklet-változás, az eső után beálló kemény fagy felszívja a talajt, a növények gyökerei elszakadnak a talajtól és a továbbiakban nem tudnak megfelelő módon táplálkozni. Emiatt némely gazda alkalmazza azt a módszert, hogy egy könnyebb hengerrel végigmegy a földön, hogy a gyökereket a földhöz nyomja, ezzel elősegítve a fejlődés újraindulását. Az is komoly gondot jelent, hogy télen nincs elegendő hó. A fagyra szükség van, hogy az őszi mély szántás megrepedezzen és elpusztuljanak a kártevők, de a hó hiányában a búza, az árpa és a repce is megtizedelődik. Régebben úgy mérték fel, hogy a növény hány százalékban károsodott, hogy kivágtak a termőföldből kockákat, azt bevitték a laboratóriumba és megfigyelték, hogy milyen arányban marad meg, de ma már a mezőgazdasággal foglalkozók nagy része nem szakember.

 

Gyümölcsösök, szőlők

 

Ugyancsak a hőmérséklet-ingadozás tesz nagy károkat a gyümölcsösökben és a szőlőkben — magyarázza a szakember. A meleg hatására elindul a nedvkeringés, elkezdenek kifakadni a rügyek, és ezt követően jön egy hirtelen fagy, emiatt aztán bizonytalanná válik a termés. A barackfák például nagyon rövid ideig, hét-nyolc évet élnek. A meleg hatására hamar elindul bennük a nedvkeringés, ilyenkor a sejtnedvek felhígulnak, mert áll bennük a víz, ha jön egy hirtelen fagy, a szárakban megfagy a víz és a sejtfalak szétrepednek. Annyi energia még marad a gyökerekben és a törzsben, hogy tavasszal kizöldül és kivirágzik, de tovább nem tud fejlődni, elkezd hervadni, majd száradni, mert a gyökér nem tudja táplálni az ágakat, mert a szállítóedények élettelenné válnak.

A metszést az időjárástól függetlenül el kell kezdeni, hasonlóképpen a lemosó permetezést is. Az utóbbit akkor kell végezni, amikor az ágak szárazak és nincs fagyveszély. Két-három százalékos rézoldattal kell lemosni a fákat addig, amíg nem indul be a rügyezés.

Fodor István hozzátette, hogy a megváltozott időjárási viszonyok miatt nem lehet előre kiszámítani, mi az, amit korán el kell végezni, és mi az, amit el kell halasztani.

 

 

Elek György