Kedvezőbb lesz a versenyvizsgára készülő iskolaigazgatók szakmai önéletrajzának elbírálása, viszont a könyvészetből való felkészülésre kapott idő nagyon kevés — hangzott el pénteken, a társadalmi párbeszéd bizottság prefektúrán tartott ülésén.
Tovább folyik az iskolaigazgatói posztok elfoglalására kiírt vizsga körül zajló kálvária. Bár a pénteki nap hírei kisebb megnyugvásra adnak okot, de még mindig sokan nincsenek kibékülve a lebonyolítási rendszer észszerűtlen procedúrájával. A társadalmi párbeszéd bizottság péntek délelőtt a prefektúrán megtartott ülésén Ioan Drăgan, az egyetem előtti oktatásban dolgozók érdekképviseletét ellátó szakszervezet Szatmár megyei vezetője elmondta, álláspontja szerint magával a vizsga meghirdetésével nincs gond, sőt, a szakszervezetek is támogatják az igazgatói posztok versenyvizsga alapján való elfoglalását, viszont több módszertani szemponttal nem tudnak egyetérteni.
Elsősorban a vizsga megszervezésének időpontja lett a legrosszabbul megválasztva, ugyanis a tanév már zajlik, a vizsgát megelőző felkészülési idő a jelenlegi iskolavezetők számára nagyon zsúfolt, illetve azokban az iskolákban, ahol a jelenlegi igazgató nem fogja továbbvinni a tisztségét, ott személycserékre lehet majd számítani, amely könnyen kizökkentheti az oktatás ritmusát a beindult ütemből.
Továbbá egy másik kritikus tényezőként a jelentkezők önéletrajzi elbírálásának rendszerét illette kritikával a szakszervezeti elnök, aki úgy véli, hogy azokat a metodológiai követelményeket jó esetben is a megye igazgatójelöltjeinek kevesebb mint 25%-a lenne képes elérni. Ezért úgy a megyei, mint az országos érdekképviseletek az igazgatói versenyvizsgák halasztását, de legalább újragondolását javasolnák.
A bizottsági ülésen jelen volt Călin Durla főtanfelügyelő is, aki olyan információkkal tudott szolgálni, melyek végül némi megnyugvásra adtak okot, ugyanis elmondta, hogy a tanügyminisztérium legújabb határozata szerint a szakmai önéletrajz elbírálása sokkal kedvezőbb feltétek mellett fog zajlani. Ennek fényében a tanfelügyelő nem gondolja úgy, hogy a jelentkezőknek csak 25%-a lenne képes venni az akadályokat, hozzátéve, hogy azok, akiknek nem fog sikerülni a vizsgájuk, tényleg nem alkalmasak igazgatói állás elfoglalására.
Rövid a felkészülési idő
Az általunk megkérdezett iskolaigazgatók is egyöntetűen a rövid felkészülési időre panaszkodtak.
Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója elmondta, hogy fontosnak tartja a versenyvizsga megszervezését, hiszen az iskolák számára lényeges, hogy a legnagyobb szakértelemmel rendelkező személy álljon az élen. Fontos egy megfelelő iskolamenedzsment alkalmazása, az intézmény ismerete és helyes igazgatása, viszont maga a lebonyolítási procedúra teljesen hibás, hiszen egy októberi vizsga sok szempontból befolyásolhatja a tanév gördülékeny menetét, az esetleges személycserék és órarendváltozások is megzavarhatják a diákok folyamatos munkáját, mutatott rá az intézményvezető. Pataki Enikő a vizsgára való, nagyjából egy hónapos felkészülési időt nehezményezte még. A módszertani követelmények mellett a felmérőre szükséges könyvészet is szeptember 9-én jelent meg, míg a vizsga maga október 12-én lesz. Ez a periódus a jelenleg funkcióban lévő igazgatók számára nagyon eseménydús, zsúfolt időszak, ezért ember legyen a talpán, aki teljes mértékben fel tud készülni az októberi megmérettetésre.
Ádámkó István, a Hám János Római Katolikus Líceum igazgatója szintén a felkészülésre megadott egy hónapos időt tartja a legnehezebb feltételnek, viszont ő maga is fontosnak ítéli az igazgatói posztok periodikus versenyvizsgára való kiírását, hiszen 2008-ban és 2012-ben is ő maga is így foglalta el a Hám János igazgatói székét. Viszont az idei kiírást egy elhamarkodott lépés eredményeként értékeli, emiatt szerinte könnyen lehet, hogy úgy fog végződni, mint az előző évek tanfelügyelői vizsgája, amikor a jelentkezők sorra hasaltak el a megmérettetésen. Amennyiben ez bekövetkezik, az egész tanügyi rendszer felborulhat, aminek a diákok innák meg a levét. Mindettől függetlenül a versenyvizsgákra szükség van, ugyanis ilyenkor az aktuális igazgatók is felfrissíthetik elméleti tudásukat, újraolvassák a törvényeket, ami stabilitást adhat az iskola vezetésében, viszont maga a kiírás és megszervezés lett valami borzasztó módon kitalálva — összegzett Ádámkó.
Szilágyi Évát, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatónőjét is megkérdeztük a témával kapcsolatosan, aki elmondta, hogy sem ő, sem Vass Mária aligazgató nem kívánnak indulni a kiírt versenyvizsgán, ugyanis mindketten a nyugdíjkorhatár peremén vannak, melynek értelmében nem tudnának elvállalni egy újabb 4 éves periódust, ezért úgy néz ki, hogy a gimnáziumban hamarosan átadásra kerül az igazgatói és aligazgatói staféta is.
Szász Piroska, a 10-es Számú Általános Iskola igazgatója szerint valamikor április-május környékén lett volna észszerű megejteni a versenyvizsga kiírását, mivel a tanév már megkezdődött, a vizsgák megszervezésének időpontja elfogadhatatlan. De a felkészülési idő rövidsége is kifejezetten megnehezíti a vizsgázni készülők helyzetét, az esetlegesen bekövetkező tanügyi személycserékre pedig még gondolni sem kellemes, nyilatkozta lapunknak az iskolaigazgató, utalva arra, hogy ez utóbbi közvetlenül érinti a diákokat is.