Belföld

Nem hagyhatják cserben a betegeiket

A családorvosok nem szeretnék magukra hagyni betegeiket, hogy járványtani felméréssel foglalkozzanak (Forrás: MTI)
2022.03.05 - 13:00
„Nem hagyhatjuk cserben a pácienseink millióit, hogy a menekültek egészségügyi állapotfelmérésével foglalkozzunk. A családorvosok ingyenesen nyújtanak egészségügyi szolgáltatásokat az ukrajnai polgároknak a rendelőikben” — közölte a FNPMF.

A romániai egészségügyi hatóságok új feladattal látnák el a családorvosokat, azt várják el a szakemberektől, hogy ők végezzék el a menekültek egészségügyi állapotfelmérését, legyenek jelen a menekülttáborokban, és végezzenek járványügyi osztályozást. Az Egészségügyi Minisztérium szerint magas a rizikója annak, hogy a táborokban járványos betegségek — COVID-19, kanyaró, influenza — ütik fel a fejüket, ezért a határ menti és szomszédos megyék közegészségügyi hatóságainak vegyes orvosokat, epidemiológusokat és higiéniai szakembereket kell küldenie ezekbe, hogy felügyeljék az ukrajnai háborús menekültek egészségi állapotát. Mivel azonban rendkívül kevés epidemiológus tevékenykedik Romániában, ezért a közegészségügyi hatóságok elrendelték, hogy a háziorvosok is segítsenek be a munkába, megfeledkezve arról a több millió betegről, akiket a családorvosok a saját rendelőikben látnak el nap mint nap. 
A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF) levélben fordult az Egészségügyi Minisztériumhoz ez ügyben. Kiemeli, hogy a családorvosok közül már 4207 szakember, köztük 103 Szatmár megyei háziorvos végez ingyenes SARS-CoV-2-tesztelést, a szakemberek közül ezrek vesznek részt ugyanúgy a COVID-19 elleni oltási kampányban is, emellett az Országos Oltási Rendnek megfelelően a gyermekek oltását is elvégzik, és részt vesznek a méhnyakrákot okozó humán papillomavírus elleni oltási kampányban is.


„Tájékoztatjuk önöket, hogy a családorvosok magasan képzett egészségügyi szakemberek komoly orvosi gyakorlattal, akiket túlterhel az alapellátási tevékenység — legyen szó háziorvosi rendelőkről vagy ügyeleti központokról. Több mint 4000 háziorvos vesz részt a SARS-CoV-2-tesztelésben a rendelőkben, és több mint 3000-en a COVID-19 elleni oltásban rendelőikben és az oltóközpontokban. A háziorvosok több mint kétharmada az Országos Oltási Rend keretében is végez immunizálási tevékenységet. A háziorvosok jelentős része az Országos Közegészségügyi Intézet, a megyei közegészségügyi igazgatóság és más egészségügyi és egyetemi intézmények vagy civil szervezetek által végrehajtott szűrőprogramokban és egyéb programokban és projektekben is részt vesz. Végül, de nem utolsósorban a háziorvosok jelentős része családorvostan-tanár, oktató, és saját rendelőjében egyetemi hallgatókat, orvosokat képez, vagy tanfolyamokat tart, és felügyeli a posztlíceumi egészségügyi iskolákban tanulók szakmai gyakorlatát” — áll a FNPMF levelében.

Más is képes rá

A háziorvosok ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a járványügyi osztályozást nemcsak családorvosok, hanem más szakorvosok is végezhetik, és sürgetik az Egészségügyi Minisztériumot, hogy adjon megfelelő útmutatást a közegészségügyi igazgatóságoknak azon egészségügyi személyzetről, amely rajtuk kívül elvégezheti a járványtani osztályozást.
„Mindannyian tudjuk, hogy a járványügyi osztályozás az egészségügyi állapotfelmérés aktív módszere, amely a következő lépesekből áll: rövid anamnézis, testhőmérés, a szájüreg vizsgálata, a bőr és nyálkahártya vizsgálata. Ezt a tevékenységet nemcsak orvosok és más szakorvosi személyzet végezheti, hanem orvosi felügyelet mellett minimális orvosi képzettséggel rendelkező önkéntesek is, például orvostanhallgatók, az egészségügyi líceumok és posztlíceumok diákjai. A menekülttáborokat a belügyminisztérium koordinálja, és olyan szervezetek támogatják, mint a Román Vöröskereszt, az Egészségügyi Világszervezet, az UNICEF és az ENSZ romániai szervezetei. Egyes romániai háziorvosok már most is önkénteskednek ezekben a szervezetekben. A háziorvosok nem hagyhatják magukra a rendelőiket, a hozzájuk tartozó több millió beteget, akiknek ők jelentik az egyetlen elérhető egészségügyi szolgáltatást, azért, hogy a menekülttáborokban végezzenek járványügyi felmérést. A legtöbb háziorvos már most is ingyenes orvosi szolgáltatásokat kínál a menekülteknek a rendelőjében, és önkéntesen részt vesz az Ukrajna megsegítésére irányuló humanitárius akciókban” — emelik ki a családorvosok.

Bumbuluţ Krisztina