Szatmárnémeti

Nem füstölögnek a vendéglátósok

2016.01.29 - 08:00

Nem tartanak a forgalom csökkenésétől a vendéglátóiparban dolgozók és függetlenül attól, hogy ők maguk cigarettáznak-e vagy sem, legtöbbje üdvözli a dohányzást szigorító törvényt.

Pár héten belül életbe lép a dohányzást szigorító törvény — azaz az eddigi dohányzásra kijelölt helyek (már ahol voltak) felszámolásával teljesen száműzik a cigarettafüstöt a zárt közterületekről: közintézményekből, szórakozóhelyekről, bárokból, kocsmákból, éttermekből, kávézókból. Nem szándékunk vitát nyitni arról, esetleg mennyivel lett volna inkább okosabb megoldás vagy sem a már hatályban lévő jogszabályok betartásával és tartatásával „életteret” hagyni a dohányosok számára is, inkább körbekérdeztük Szatmárnémeti vendéglátóipari egységeit: tartanak-e a vendéglétszám visszaesésétől s ezzel együtt a forgalomcsökkenéstől, illetve milyen alternatív megoldásokat „találtak ki” a dohányzó vendégek számára. „Nemhogy csökkenni, de szerintem emelkedni fog a vendégek száma. Ezt bizonyítják az európai országok dohányzásbetiltást követő statisztikái is” — mondja megkeresésünkre az egyik, a törvény életbe lépését határozottan üdvözlő vendéglőtulajdonos, hozzátéve azt is: bár az étterem kerthelyiséggel is rendelkezik, a dohányosok számára a bejárat mellett alakítanak majd ki egy „miniteraszt”. Szintén üdvözölte a törvényt a város egyik legismertebb pizzázó-vendéglőjének tulajdonosa is, amelynek kerthelyisége ugyan nincs, de tetőterasza van, ott szívhatják majd el ebéd utáni vagy kávé melletti cigarettájukat a vendégek. Tegyük hozzá, Szatmárnémetiben létezik olyan étterem, Nagykárolyban pedig bár, ahol első perctől tilos volt rágyújtani és nagyon sok rendezvény-esküvői teremben sem tűrik a dohányfüstöt.

„Én is dohányzom, de nagyon örvendek, hogy betiltják! Kevesebb füstöt fogok szívni és a sok gusztustalan hamutartót sem kell majd mosogatnom. Azt nem tervezzük, hogy a bejárat mellett vagy közelében kialakítsunk egy dohányzó részt vagy utcai hamuzót állítsunk, sőt, abban sem vagyunk biztosak, hogy nyáron, a kinti asztalokra kerülnek-e hamutálak” — jelenti ki határozottan az egyik kisvendéglő kiszolgálónő-társtulajdonosa. Előre örvend a dohányfüstmentes munkahelyi levegőnek egy másik vendéglő pincérnője is, ugyanis, mint mondja, a vastag füstben töltött hosszú munkaórák miatt szeme-látása is károsodott már. „Tavasszal persze kikerülnek a bejárat mellé a terasz asztalai-székei, de hogy majd ősszel és télen is kint marad egy a cigiseknek, azt még nem tudjuk, attól függ, lesz-e rá igény. Mindenesetre a nagy, utcai hamuzót már megrendeltem” — mondja mosolyogva. Határozottan elítéli viszont a tiltó törvényt az egyik kávézó-bár — egyébként nem dohányzó — csaposa. „Szerintem ez a vendég kellemes közérzetéhez való jogát csorbítja. Annyi minden tilos már és annyi szabályhoz, előíráshoz alkalmazva kell élnünk mindennapi életünket — most miért kell még azzal is tetézni, hogy a reggeli kávé vagy a napközbeni lótás-futásban azt a pár perces pihenő-kávé és cigaretta élvezetétől is megfosztják az embert? Bárunknak van kerthelyisége, és persze a nem nyári szezonban is lesz kint egy asztal, székekkel … de akkor sem tartom tisztességesnek, hogy a vendég kint üljön a hidegben, szélben. Inkább a dohányzó-nemdohányzó termek kialakítására vonatkozó törvényt kellett volna jobban betartatni” — fogalmaz.

Míg a kerthelyiséggel, nyári terasszal rendelkező éttermek, kávézók esetében könnyedén megoldható a dohányosok „elhelyezése”, sokkal nehezebb helyzetben vannak például a sugárúti kávézók, melyekbe egyenesen a járdáról lép be a vendég s nemhogy egy asztal, de még egy utcai hamuzó kihelyezése is problémát jelent, hiszen ha csak hárman állják azt körbe, máris forgalmi dugót okoznak a gyalogosközlekedésben. A tulajdonosok ugyanakkor számítanak arra is, hogy a kávézók, bárok bejáratánál ezentúl több lesz a szemét, illetve hogy a vendégek kiviszik az italukat oda, ahol engedélyezett a dohányzás.

Szabó Kinga Mária