Egy lehetőségük van a nagykárolyiaknak arra, hogy megfelelő minőségű és színű ivóvíz folyjon a vezetékeikből: ha befejeződik az Apaserv Regionális Vízszolgáltató vállalat projektje.
Kevés, mondhatni nulla az esélye annak, hogy az év hátralévő két hetében sikerüljön befejeznie a kivitelezőnek azt a vízvezeték- és kanalizálás-cserélési illetve bővítési munkálatot, mely megyeszerte több helyszínen is zajlik. Nagykároly viszonylatában is rossz a helyzet: a Szamosdob és Nagykároly közötti vezeték cseréje nem lesz kész, míg a városban tervezett munkálatok is mindössze valamivel több, mint nyolcvan százalékban fejeződtek be. A 26 millió lej értékű beruházás, amit Nagykárolyban és Kaplonyban végez a kivitelező, Nagykárolyt illetőleg igen rosszul áll. Az utak helyreállításával még rosszabb a helyzet: ahol el is végezték az újraaszfaltozást, olyan, minden minőségi elvárást nélkülöző munkát végeztek, hogy szinte teljesen újra kell majd aszfaltozni. December végén lejár a kivitelezési határidő, s az uniós finanszírozású projekt menedzsmentje, az Apaserv vállalat nagy valószínűséggel elveszíti a fel nem használt pénzeket. A megyeszerte kivitelezés alatt álló projekt összértéke 104 millió euró. Ritka a helyzet, ami előállt: nem tudják a pénzt megfelelő ütemben lehívni, így a már elvégzett munkákat sem tudják időben kifizetni. Versenyfutás ez az idővel, hiszen a kivitelező igyekszik, a pénzek lehívása viszont várhatóan nem történik meg a terminuson belül.
Kovács Jenő polgármester már a kezdetek óta kételyekkel és aggályokkal figyeli a munkavégzést. Már többször is elmondta: nem egy alkalommal veszett már össze a projekt koordinátoraival, az Apaserv Rt. képviselőivel.
„Véleményem szerint legkorábban tavaszra sikerül ezt a munkát befejezni, de ha nagyon őszinte vagyok, azt is el kell mondanom, hogy nem tudom, miből lesz ez kifizetve. Ez a pályázat ugyanis idén lejár, és senki nem tudja megmondani, mi fog történni. A nagyobb baj, hogy még konkrét választ sem ad a kérdéseimre senki. Azért aggódom, mert bár nem mi, a projektben érintett önkormányzatok írtuk alá a szerződést, egy pici részben résztulajdonosai vagyunk az Apaserv cégnek és nem tartom kizártnak, hogy a mi hátunkon is csattan az ostor. Akkor is így lesz ez, ha a terv kudarcáért az Apaserv menedzsmentjét terheli a felelősség. Arról meg vagyok győződve, hogy a kivitelező valahogy befejezi a munkát, csak nem tudom, hogy a vállaltak be nem tartása miatt ki vállalja a felelősséget. Hogy a kivitelező megkapja-e a pénzét, az már az kivitelező gondja. A Szőlősben végzett munkálatokkal sem lesznek készen, a kivitelező itt is megígérte, hogy december 31-ig végez, de szerintem ezt nem tudja tartani” — mondta Kovács.
Hasonlóképpen az Apaservet okolja a problémákért a kivitelező cég, a Saminstal egyik alkalmazottja is. Csizmadia Zsolt tanácsos a november végi egyik tanácsülésen beszélt a projekt befuccsolásának egyéb következményeiről. Tanácsosi kérdésre válaszolva Csizmadia Zsolt elmondta, az Apaserv Regionális Vízszolgáltató Vállalat illetékesei által slendrián módon kezelt projekt egyik súlyos következménye lehet az is, hogy közel félszáz cég jut csődbe, amiért nem kapják meg a pénzeket, még az elvégzett, befektetett munkájukért sem.