Dacian Cioloş kormányfő hétfőn parlamenti beszédében kizárta azt a lehetőséget, hogy a kormány sürgősségi rendelettel léptesse hatályba a liberálisok által sürgetett törvénymódosítást.
A novemberben hivatalba lépett szakértői kormány egyértelmű többségi akarat híján nem vállal szerepet a helyhatósági törvény módosításában — szögezte le Dacian Cioloş miniszterelnök hétfőn a parlamentben.
A képviselőház a jobboldali Nemzeti Liberális Párt (PNL) kezdeményezésére rendezett politikai vitanapot a polgármester-választás kétfordulóssá tételének szükségességéről, amelyre a kormányfőt is meghívták. A Klaus Iohannis államfőhöz közel álló liberálisok azt követően kezdeményezték a tavaly még konszenzussal elfogadott egyfordulós választási törvény módosítását, hogy a novemberi — a szociáldemokrata Victor Ponta vezette kormány bukásához vezető — tüntetéseken a civil szervezetek kétfordulós polgármester-választást követeltek.
Bár a kétfordulós rendszerhez való visszatérést az államfő is nyíltan támogatta, Cioloş parlamenti beszédében kizárta azt a lehetőséget, hogy a kormány sürgősségi rendelettel, vagy úgynevezett felelősségvállalással — parlamenti vita nélkül — léptesse hatályba a liberálisok által sürgetett törvénymódosítást.
Cioloş kifejtette: el tudja fogadni azt az érvet, hogy a — tisztségben lévő polgármesterek újraválasztásának kedvező — választási törvény módosítása segítheti a politikustársadalom megújulását, de a politikai döntéseket a parlamentnek kell meghoznia, a kormány legfeljebb felgyorsíthatná a jogalkotási folyamatot. A miniszterelnök szerint azonban ennek nincsenek meg a feltételei, hiszen a múlt héten konzultációkon úgy látta: nem alakult ki meggyőző parlamenti többség a kétfordulós polgármester-választásra való visszatérés mellett.
Az egyfordulós rendszerhez a legtöbb polgármesterrel rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) ragaszkodik és álláspontja támogatására volt koalíciós partnereit is rávette. A korábbi koalíció mellé állt az ügyben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is, amely szerint 10–20 százalékkal kevesebb magyar polgármester lesz, ha a törvény lehető teszi, hogy egy második fordulóban a román pártok összefogjanak az első fordulóban élen végző magyar polgármesterjelöltekkel szemben.
Várhatóan júniusban rendezik meg a helyhatósági, novemberben pedig a parlamenti választásokat. Az ország 2012-ben tartott először egyfordulós polgármester-választást.