A román és a bolgár igazságügyi reform és a korrupció elleni intézkedések végrehajtásának nyomon követését célzó MCV-t a két ország európai uniós csatlakozásakor, 2007-ben vezették be. A bevezetésükről szóló döntéseket most hatályon kívül helyezték, ezután az EU-ban általánosan alkalmazott uniós jogállamisági mechanizmus szempontjai alapján monitorozzák a két országot.
Jelentős előrelépés
Ursula von der Leyen EB-elnök gratulált a két országnak az MCV megszüntetése alkalmából. „A jogállamiság az egyik olyan alapvető érték, amely mellett uniós szinten kiállunk, és mindkét tagállam jelentős előrelépést tett ezen a téren, fontos reformokat hajtott végre az évek során. Eljött az ideje, hogy az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus megszüntetésével elismerjük ezeket az erőfeszítéseket” – jelentette ki.
Bulgária és Románia 2007. január 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz, de akkor még mindkét országban akadozott az igazságügyi reform, illetve a korrupció és (Bulgária esetében) a szervezett bűnözés elleni küzdelem. Az Európai Bizottság azért vezette be – átmeneti intézkedésként – az együttműködési és ellenőrzési mechanizmust, hogy segítséget nyújtson a hiányosságok orvoslásához.
Eleget tettek
Az uniós testület illetékesei idén július 5-én bejelentették, hogy tájékoztatni fogják az Európai Tanácsot és az Európai Parlamentet (EP) arról, hogy az EB-nek szándékában áll lezárni a Romániával és Bulgáriával kapcsolatos MCV-t. Azzal érveltek, hogy a két ország megfelelően haladt az uniós csatlakozáskor vállalt kötelezettségek teljesítésével, és az MCV keretében megszabott valamennyi feltételnek kielégítően eleget tettek.
Hírszerkesztő