Szatmárnémeti

Nem elég látni, láttatni is kell

2013.10.27 - 11:33

Pénteken a Szent-Györgyi Albert Társaság Hit és gyógyítás elnevezésű rendezvényén a Hám János Líceum mutatkozott be, előadást tartott az iskola spirituálisa és dr. Barcza Dániel sebész-főorvos, szatmári költők verseit olvasta fel András Gyula színművész.

 

Dr. Tallián Ferenc, a Szent-Györgyi Albert Társaság társelnöke köszöntötte pénteken a Hit és gyógyítás rendezvény résztvevőit. Az előadás-sorozat egyre népszerűbb — a Szatmár-Németi Református Egyházközség gyülekezeti terme kicsinek bizonyult, még az előcsarnoka is megtelt hallgatókkal. Ezúttal a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum tanulói voltak a meghívottak. Ádámkó István iskolaigazgató rövid bemutatójában elmondta, hogy az iskola fennállása óta arra kötelezte el magát, hogy a műveltség módszeres elsajátíttatása által a diák személyiségének alakításán és kibontakoztatásán munkálkodjék. Legfontosabb feladatuk az, hogy keresztény erényekből fakadó életre neveljék diákjaikat, kibontakoztatva a kettős szintézist a műveltség és a hit, a hit és az élet között. Az iskola a diákok, szülők és tanárok keresztény identitású közössége, amelynek küldetése a keresztény értékek átadása. De csak akkor tudják megvalósítani a céljaikat, ha a szülő és az iskola partnerként, egymást kölcsönösen segítve, együtt, egy irányba nevel. A tanulás egy egész életen át tartó folyamat, ezért a diákokat is rá kell ébreszteni a tanulás örömére. Azon igyekeznek, hogy a tiszteleten, dialóguson, türelmen, megbocsátáson, szolgálatkészségen, önfeláldozáson és köszöneten alapuló közösségi szellem megtapasztalása segítse a diákokat annak elfogadásában, hogy minden embernek szüksége van a szeretetre, tiszteletre és igazságra. A diákok egyik jelszava: nem elég látni, láttatni is kell. Az iskola bemutatása után, az ottani tanulók egy csoportja, Czier Andrea magyartanárnő irányításával, verses-zenés műsort adtak elő, ami nagy sikert aratott a hallgatóság körében.

 

„A szív útja”

 

A fenti címmel tartott előadást Miklós Claudiu János, az iskola spirituálisa. „Figyeljünk a szívünkre, a szív tud mindent” — hangsúlyozta az előadó. Minden a szívből származik, a szívünkben találkozunk Istennel. Vegyük figyelembe Isten önátadását, és vizsgáljuk meg, milyen a mi Isten-képünk. Vannak, akik távol maradnak Istentől, vannak, akik csak addig vannak közel hozzá, amíg a templomba vannak, és vannak, akik mindig együtt vannak Istennel. Jézus azért jött, hogy megtanítson minket szeretni. Engedjük, hogy a szeretet lakozzék a szívünkben, és azt a szeretetet sugározzuk át környezetünknek.

 

Orvosi előadás

 

Az orvosi részben dr. Barcza Dániel sebész-főorvos a gyomor és bélrendszer daganatos megbetegedéseiről, a betegség tüneteiről, megelőzéséről, illetve kezelési lehetőségeiről beszélt magas szinten, mondandóját kivetített képekkel illusztrálva. Hogy melyek ezeknek a betegségeknek az okai, nem lehet tudni, de ismertek azok a tényezők, amelyek elősegítik. A szakorvos előadásában felhívta a hallgatók figyelmét azokra a tényezőkre, amelyek figyelembevételével ezek a betegségek megelőzhetőek, abban az esetben, ha a betegség már megjelenik, vannak lehetőségek a folyamat lefékezésére, illetve a daganat műtéttel való eltávolítására.

Végezetül néhány hónap kimaradás után ismét jelen volt a rendezvény házi előadója, András Gyula színművész, aki ez alkalommal szatmári költők prózaverseiből válogatott és azokat adta elő, a szavalatokat a közönség vastapssal hálálta meg.

 

Elek György