Nagykároly

Nem egyszerű az önkéntes tűzoltóegységek működtetése

2018.07.24 - 09:04

Nem minden községi vezető tartja helyesnek az önkéntes tűzoltóegységek létrehozásának tervezetét, hangzott el a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) legutóbbi, Nagykárolyban megtartott ülésén.

A kérdés azzal kapcsolatban került megvitatásra, hogy július 1-jétől kezdődően elérkezett a határideje az önkéntes tűzoltóegységek engedélyeztetésének. A rendelet értelmében az ellátott terület lakosságszámától függően kell az önkéntes egységnek egy (1000 lakosig), két (2000–4000 lakos között) vagy épp három (4000–6000 lakos között) habbal-vízzel oltó kocsival rendelkeznie — miközben egyetlen oltóautó ára túllépi a 100 000 eurót. Amint arról lapunk hasábjain már olvashattak, még csak nem is az önkéntesek gépkocsiparkjával van a legnagyobb gond (a megyében most 26 önkéntes oltóautó van, ami országos szinten is egész jó ellátottságnak számít, illetve jelenleg is folyamatban vannak olyan pályázatok, amelyek lezárultával három nagyközségbe érkezik vadonatúj, oltásra és műszaki mentésre felszerelt kocsi), de a rendelet előírja, hogy minden kocsin két képzett sofőr teljesítsen szolgálatot, akik az önkormányzat alkalmazásában állnak.

Véron András, az ATOP-gyűlés elnöke a nagykárolyi találkozón is kifejtette álláspontját ennek a rendelkezésnek a betarthatatlanságáról. Kovács Jenő polgármester elmondta, hogy bár Nagykárolyt nem érinti ez, mivel rendelkezik tűzoltóegységgel, nem vitatja azt sem, hogy a rendelkezés megfogalmazóját a jó szándék vezette, viszont azt is látni kell, hogy senki nem akar ingyenesen, önkéntesen dolgozni, ezért szerinte nem fog működni ez az elképzelés a gyakorlatban.

A gyűlésen kiderült, hogy már van olyan község, ahol működik az önkéntes tűzoltóegység, azonban a községek jelentős részében financiális és munkaerőhiány okozta akadályok miatt nem állnak készen ennek beindítására.