A koronavírus omikron variánsának közösségi terjedésével futótűzként terjed a vírus a Szatmár megyei lakosság körében. Jól látszik ez abból is, hogy napok óta 250–300 feletti az igazolt COVID-19-betegek száma, ezzel együtt folyamatosan nő a megyei települések fertőzöttségi rátája is. Egyre többen kerülnek kórházba is a koronavírus-fertőzés közepes vagy súlyos tüneteivel, ugyanakkor sok olyan beteg is van, akit úgy utalnak be, hogy fertőzött, ám még tünetmentes, a kezdeti szakaszban van, a PCR-teszt pedig csak 2–3 nappal a beutalását követően válik pozitívvá. Ez utóbbi miatt, valamint a rendkívül gyors közösségi terjedéssel hol többen, hol kevesebben betegek a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház alkalmazottai közül is. A COVID-19 pedig nem válogat, ugyanúgy vannak betegek az orvosok és asszisztensek, a kisegítő személyzet és az adminisztratív dolgozók körében.
Marc Adriantól, az egészségügyi intézmény menedzserétől megtudtuk, hogy sokan betegek a kórház alkalmazottai közül, ezért folyamatosan át kell szervezni a programot, munkarendet, hogy ez ne befolyásolja a betegellátást, és minden osztály maradjon működőképes. Országszerte 131 SARS-CoV-2-fertőzési gócpont van a hazai kórházakban, mentőszolgálatoknál, közegészségügyi igazgatóságoknál, dialízisközpontokban, az egészségügyi személyzet körében pedig több száz beteget tartanak nyilván jelenleg.
A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház alkalmazottainak jó az oltottsági aránya, az orvosok között 80 százalék fölötti az átoltottság, az asszisztenseknek pedig közel a háromnegyede teljeskörűen be van oltva, ezért rövidebb elszigeteltség után visszatérhetnek dolgozni, mint korábban. Az oltottsági arány mellett pedig nagyon sokan átestek az elmúlt hónapokban a betegségen, így ez is nyújt egy bizonyos fokú védettséget, ám ennek ellenére is valóban sokan fertőződnek meg a kórháziak közül. „Pontos számot nem tudok mondani, de megtörtént, hogy egy-egy osztály 10–12 orvosa közül egy időben 2–3 is beteg volt, ugyanúgy az asszisztensek is. Eddig sikerült úgy átszervezni a dolgokat, hogy ezekben az esetekben is működőképesek maradjanak az osztályok, ne kelljen bezárni, mint ahogyan más megyékben megtörtént már” — magyarázta Marc.
Bárki megfertőződhet
Szomorú tény, de nemcsak az utcán, a boltban, az iskolában vagy a munkahelyen fertőződhetünk meg a koronavírussal, hanem a kórházon belül is. Egyre gyakoribb ugyanis, hogy a beutalt betegek tesztje a felvételük idején még negatív, ám rövid időn belül megjelennek a SARS-CoV-2-re utaló tünetek, az újabb RT-PCR-teszt pedig már pozitív teszteredményt hoz. Ilyen a neurológiai, belgyógyászati, ortopédiai, sebészeti osztályon is gyakran megtörtént az elmúlt időszakban, akadt olyan nap, hogy a 12 sürgősségi eset zömében, amelyet a sebészeknek el kellett látniuk, a páciensek koronavírus-fertőzöttek is voltak. Ilyenkor az ellátás nem várathat magára, a fertőzésveszély viszont nagy — meg is betegedtek a szakemberek.
Jelenleg ugyanakkor nincsenek a COVID-19-betegek ellátására kijelölt kórházak, megszüntették ezeket, ezért például a neurológiai vagy belgyógyászati problémákkal küszködő fertőzötteket nem szállítják már át Nagykárolyba, a helyi intézménybe, hanem a szatmári kórházban maradnak. Jelenleg is kezelnek egy beteget az ideggyógyászaton, aki az alapbetegsége mellett a COVID-19-ben is szenved, a belgyógyászaton pedig két ilyen páciens van.
A kórházmenedzser szerint az intézmény régi, elavult infrastruktúrája ilyen esetekben nem könnyíti meg a dolgukat, rendkívül nehéz megoldani az elkülönítést egy-egy osztályon belül, ám igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy az osztályokon lévő betegeket, akik nem fertőzöttek, megvédjék a vírustól.
A gyerekek is veszélyben vannak
Sokakban él még mindig az a tévhit, hogy a gyermekek körében nem okozhat súlyos betegséget a COVID-19, ők nem szorulnak kórházi ellátásra, nem kerülnek intenzív terápiára. Sajnos ezt a valóság ezen a héten a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban ismét megcáfolta. „A COVID-19 betegség miatt gyermekeket is kezelnek a szatmári kórházban, súlyos esetek is vannak. Szerdán például egy 1 éves és 7 hónapos Szatmár megyei gyermeket kellett a kolozsvári gyermekklinika intenzív terápiás osztályára átszállítani, mert kritikus volt az állapota” — tudtuk meg Marc Adriantól. A szatmári kórházban ugyanis nincs intenzív terápiás ellátás a gyermekek számára, ezért a súlyos állapotban lévő kiskorúakat — legyen szó COVID-19-ről vagy bármilyen más betegségről — átszállítják egy magasabb kompetenciákkal, gyermek intenzív terápiás osztállyal is rendelkező egészségügyi intézménybe.
Tudatosság — a legtöbb, amit tehetünk
Romániában az elkövetkező időszakban minden eddiginél több fertőzöttre számítanak az egészségügyi szakemberek, ugyanis az omikron variáns villámgyorsan terjed az előző mutációkhoz képest. Emellett a delta variáns is jelen van még, Alexandru Rafila egészségügyi miniszter nyilatkozata szerint az esetek 25 százalékában ez okozza a megbetegedést, ráadásul a súlyos esetek zöméért is ez a felelős.
Ilyen kilátások mellett a kórházigazgató hozzátette, hogy bízik benne, hogy az elkövetkező időszakban mégsem fog telítődni a kórház, és a súlyos esetek száma is jóval alacsonyabb marad, mint az előző hullámok idején.
A jelenlegi helyzetben a legtöbb, amit tehetünk, hogy felelősségteljesen viselkedünk, tudatosan odafigyelünk a megelőzésre, az óvintézkedések betartására. Továbbra is lényeges a fizikai távolságtartás, a maszk helyes viselése, a gyakori kézmosás, az arc megérintésének kerülése, zárt helyeken a gyakori szellőztetés és a koronavírus elleni védőoltás beadatása. A teljeskörűen beoltottak és azok, akik a harmadik, booster dózist is megkapták, általában ritkábban betegszenek meg, illetve a COVID-19 megbetegedés lefolyása esetükben nem súlyos.
Az omikron változat elsősorban fáradtságot, izomfájdalmat, levertséget és fejfájást, valamint rekedtséget okozhat, de ugyanúgy megjelenhet az ízlelés- és szaglásvesztés, köhögés, légzési nehézségek. Azoknak, akik a felsorolt tünetek némelyikét észlelik magukon, érdemes minél előbb teszteltetniük magukat. Erre most már lehetőség van 101 Szatmár megyei családorvosnál, azoknál a szakembereknél, akik szerződést kötöttek az ingyenes tesztelési szolgáltatás nyújtására a lakosoknak a megyei egészségbiztosító pénztárral. Amennyiben valakinek a saját családorvosa nem tesztel, meg lehet kérni, hogy irányítsa át egy olyan szakemberhez, aki viszont vállalta ezt a feladatot. A háziorvosokkal azonban először telefonon kell időpontot egyeztetni erről. Emellett az antigéngyorstesztek megvásárolhatók a gyógyszertárakban, valamint bármelyik laboratóriumban elvégzik azokat térítés ellenében.
Azok, akik otthon végeznek gyorstesztet, és az eredmény pozitív, lehetőleg ne üljenek taxiba vagy bármilyen tömegközlekedési eszközre, ne kérjenek ismerőst arra, hogy vigye be őket a kórházba. Először telefonon tájékoztassák orvosukat a tünetekről, és beszéljék meg a kezelést!
Enyhe tünetek esetén a beteg nem igényel kórházi kezelést, megfelelő megfigyelés mellett az otthonában is gyógyulhat. Ha viszont a tünetek súlyosabbra fordulnak, például nem múlik a láz, nehézlégzés, légszomj, tüdőgyulladás alakul ki, akkor kórházi kezelésre van szükség.