Nem bírja a port Gyenes Mani

2015.01.05 - 19:27

Úgy tűnik, Gyenes „Mani” Emánuel még mindig nem vette fel a ritmust a Dakar–rali élmezőnyével, ugyanis a nyitószakaszon a 47. helyen zárt, a második nap pedig megőrizhette pozícióját.

A 47. helyről vágott neki a Dakar–rali második napi versenytávjának a szatmárnémeti Gyenes „Mani” Emánuel. A Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team motorosa az első napon, 838 kilométert teljesített Buenos Aires és Villa Carlos Paz között, ebből azonban csak 175 km volt a speciális. Azonban Románia legjobb motorversenyzőjének meggyűlt a baja a porral, hiába volt egy gyors szakasz. „Nagyon nagy volt a por – mondta Mani a célba érést követően. – Több versenyzőt előzhettem volna, viszont több tíz kilométeren keresztül »vakon« mentem, nem láttam semmit az előttem haladók által felvert por miatt. Nagy volt a tempó is, hosszú szakaszokon keresztül 150–160 km/h-s sebességgel haladtunk. Nyomhattam volna én is a gázt tövig, egész a célvonalig, de ügyelnem kell a versenygépre, hogy a rali végéig kibírja” – magyarázta a szatmári pilóta, utalva arra, hogy idén is a maraton kategóriában verseny, amely azt feltételezi, hogy a két hetes versenytáv végéig nem szerelhet semmit a motorkerékpár erőforrásán. Mani sajtószóvivője, Renatta Stepanov azt is elmondta, a Gyenesnek alkalmazkodnia kellett az új, Goldentyer abroncsokhoz is, ugyanis először használja a Dakar–ralin ezt a márkát. Mint ismeretes, a 30 éves versenyző az ötödik alkalommal állt rajthoz a világ legnehezebb raliján, a legnagyobb sikert pedig 2011-ben érte el, amikor megnyerte a maraton kategóriát, az amatőrök között a 4. lett (ide sorolják mindazon motorosokat, akik nem gyári csapattal versenyeznek), összetettben pedig a 18. helyen zárt. Egy évvel később az összetett táblázat 17. helyén zárt.

A nyitószakaszt a katari Nasszer al–Attijah nyerte egy Mini volánja mögött. A motorosoknál a brit Sam Sunderland volt a leggyorsabb.

Az első nap után nem sok idő maradt a pihenésre, hiszen korán reggel ismét „nyeregbe szállt” a mezőny, hogy teljesítsék a Dakar–rali leghosszabb mért szakaszát: a Villa Carlos Paz és San Juan közötti 625 kilométerből 518 kilométer volt a speciális. A motorosoknál 160-an álltak rajthoz. Renatta Stepanov szerint a versenytáv első részén egy durva, kavicsos talajon hajtottak végig, a két üzemanyag–töltőállomás között viszont ismét poros szakasz várt a mezőnyre, a zárásra pedig homokot „kaptak” a versenyzők. Romániai idő szerint hétfőn 19.30 órakor még 62 kilométert kellett teljesítsen a speciálisból Mani, a Dakar–rali hivatalos honlapján közölt ideiglenes táblázat szerint a szatmári pilóta az 51. volt és 1 óra 42 perc volt a hátránya az addigi leggyorsabb motoroshoz, a spanyol Joan Barreda Borthoz (Honda) viszonyítva.

Az idei, 36. viadal Buenos Airesből rajtolt, és a cél – miután a mezőny Chilén és Bolívián is keresztülhalad – ugyancsak az argentin fővárosban lesz január 17-én.

Fotó: facebook.com/ManiGyenes