Szatmárnémeti

Nem akarják visszaadni a Sport Hotelt

2017.02.11 - 09:26

Elemezték az országos költségvetést honatyáink, s főként annak Szatmárt érintő vonatkozásait — körgyűrű, kerülőút, harmadik Szamos-híd, sárközújlaki utak és utcák —, de kiderült az is: a szaktárca nem igazán akarja visszaadni a Sport Hotelt a városnak.

Közös sajtótájékoztatón mutatta be az országos költségvetést, de főként annak Szatmár megyét érintő tételeit Turos Lóránd szenátor, Erdei D. István és Magyar Lóránd képviselő tegnap délben az RMDSZ-székházban. „Átment a költségvetés a parlamentben, az államelnöknek 20 nap áll rendelkezésére kihirdetni azt, majd miután megjelenik a Hivatalos Közlönyben, életbe is fog lépni. Reméljük, Iohannis kihirdeti és nem küldi vissza újratárgyalásra” — fogalmazott Erdei D. István, a képviselőház pénzügyi szakbizottságának tagja. Hozzátéve ugyanakkor azt is: érezhető volt a költségvetésen a sietség, amellyel összeállították, egyes szövegrészeket egy az egyben átmásoltak az előző évek büdzséjéből, más helyeken a beruházási lapok hiányoztak — ám mindezek ellenére „optimista költségvetés”, bár elég nagy államháztartási hiánnyal számol (de nem haladja meg a Maastrichti Szerződésben foglalt 3%-ot), s Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank elnöke szerint az infláció nagyobb lesz, mint a kormány által számolt 1,4 százalék. A kormány számításai szerint viszont a bruttó átlagfizetés 3130 lej lesz — ami pedig biztos: a minimálbér 1450 lej, a nyugdíjpont értéke pedig 1000 lejre emelkedik.

Erdei még egy — nem kimondottan a költségvetésbe tartozó, de ahhoz kapcsolódó — furcsaságra is felhívta a figyelmet: már benne járunk 2017-ben, az országnak viszont nem volt (és nincs) büdzséje, ezért a szociális szolgáltatásokat nyújtó civil szervezetek, egyesületek (például Caritas) egy, az állammal között egyezmény értelmében kapták meg azt az összeget, amely szükséges ahhoz, hogy szolgáltatásaikat zökkenőmentesen folytatni tudják, de míg a januári hónapra ez az összeg valóban fedezte a kiadásokat, a februári hónapra jelentősen, 40%-kal kevesebbet kapnak. „Tárgyalásokat folytatunk ez ügyben is, mert semmi nem igazolja és nem is indokolja ezt a jelentős csökkentést, hiszen ezek a szervezetek nem csak segítik az államot, de leveszik válláról azt a terhet, amelyet valószínűleg képtelen is lenne viselni” — mondta.

„Örvendetes a művészek és a színházi személyzet fizetésének 50%-kal, a köztisztviselők bérének 20%-kal való emelése — utóbbiak esetében azonban hatalmas gond az általános bérrács hiánya. Messzemenően nem tisztességes, hogy egy szatmárnémeti tisztviselő sokkal kevesebbet (vagy esetenként sokkal többet) keressen, mint ugyanazt a munkát végző konstancai vagy akár aradi kollégája. A törvényhozás idei prioritása és legfőbb célkitűzése az egységes bérezési törvény életbe léptetése kell legyen” — mutatott rá Turos Lóránd, nem hallgatva el azt sem, hogy a szövetség módosító javaslatára emelték meg 5%-kal a nem klerikális személyzet számát a történelmi egyházak esetében — amely még így, az emelést követően is a szükségleteknél kisebb létszámot jelent sok esetben.

 

Körgyűrűk és egyebek

 

A Szatmár megyei kisebb és nagyberuházásokkal (pontosabban az ezekre előirányzott összegekkel) kapcsolatos tételt Magyar Lóránd képviselő ismertette, nem hallgatva el azt sem, hogy a szövetség módosító javaslatban kérte a szatmári körgyűrű munkálataira szánt összeg 50 millió lejjel való emelését, javaslatát azonban elutasították. „A szatmárnémeti körgyűrű 137 millió lejes finanszírozást kap — ez elég a munkálatok megkezdésére, és ígéret van rá, hogy ha sikerül a pénzt idén, azaz menet közben elkölteni, kapunk még. S most az a furcsa helyzet állt elő: kivitelező van, szerződés van, pénz is van — de hiányzik még a területkisajátítások megkezdéséhez szükséges kormányhatározat. Amit egyébként már hosszú hetek óta ígérnek. A prefektusi hivatal 'új' székhelyére 2,5 millió lej van előirányozva, most zajlik a közbeszerzési eljárás, s amint meglesz a nyertes kivitelező (és amennyiben nem lesznek fellebbezések), meg is kezdhetik a munkát — pontosabban folytatódhat az építkezés az A. I. Cuza (Eötvös) és a Mircea el Bătrân (Kossuth Lajos) utca kereszteződésében. A szinte kész nagykárolyi kerülőútra 24 millió lej van előirányozva — ami valószínűleg nem lesz elég a munkálatok befejezésére, de ott tervezési problémák is vannak, azokat helyre kell hozni, hogy befejeződhessen az építkezés, s a hiányzó összeget a költségvetés-kiigazításnál kapjuk majd meg. A Szatmár megyei és községi utak felújítására eredetileg 9,4 millió lej volt előirányozva, tárgyalásaink nyomán ezt az összeget sikerült feltornázni 10,5 millió lejre” — magyarázta a képviselő. Mint mondta, a szövetség módosításai nyomán bekerült az Országos Helyi Fejlesztési Programba (PNDL) a harmadik Szamos-híd, melynek nemrég készült el a megvalósíthatósági tanulmánya, valamint a Sárközújlak összes utcájának és útjának felújítását, leaszfaltozását felölelő pályázat — ez az egyetlen lehetőség arra, hogy a kisváros megpályázza a beruházást, ugyanis épp „város” mivolta miatt nem nyújthat be pályázatokat az Országos Helyi Vidékfejlesztési Programba.

Mint arról már többször is beszámoltunk, Kereskényi Gábor polgármester kérvényt is nyújtott be, tárgyalt is az akkori miniszterrel annak érdekében, hogy az Ifjúsági és Sportminisztérium átadja a Sport Hotel használati jogát Szatmárnémeti városának — hiszen a tárca amúgy sem használja, karban sem tartja, nekünk viszont fontos és hasznos is lenne. A polgármesteri kérést akkor elutasították, Magyar Lóránd azonban újabb kérvényt nyújtott be, amelyre már másabb választ kapott: felülvizsgálják a helyzetet, és azokat az ingatlanokat (így a Sport Hotelt is), amelyeket a szaktárca nem használ, átadják az érintett megyei tanácsoknak. Majd valamikor… „De sport kapcsán van jó hír is: a Román Labdarúgó Szövetséggel folytatott tárgyalások nyomán nagy méretű műfüves focipálya lesz a Dinamo-pályán — 200 000 euró értékű műfű borítást kapunk és a rendben tartásához szükséges gépeket is” — újságolta a képviselő.

 

Szabó Kinga Mária