Az augusztusi kánikulai meleg beálltával a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) a biztonságos fürdőzés néhány alapszabályára hívja fel a lakosság figyelmét. A DSP szakemberei külön kihangsúlyozzák, tilos a bányatavakban (Apa, Józsefház stb.) a fürdőzés. Azon kívül, hogy fertőző betegségeket lehet ezen tavakban elkapni, más veszélyt is magában hordoz az itt való strandolás: a víz hirtelen és gyorsan mélyül, a víz hőmérséklete pedig hirtelen csökken, mely szívműködésbeli zavart okozhat. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ezen tavakat nem fürdőzési célból alakították ki, ezért nincsenek is ilyen szempontból megfelelően védve, s az idők alatt az emberi egészségre káros vegyszerek is kerülhettek beléjük. A szakemberek azt is külön kihangsúlyozzák, hogy a Szamos egyáltalán nem alkalmas fürdőzésre. A folyómeder nem egyenletes és a felszínen nem látható örvények a legjobb úszók életét is veszélyeztethetik. A DSP munkatársai rávilágítanak arra, hogy a strandokon, kialakított pihenő-övezetekben azonnal segítséget kaphatnak a bajban levők a személyzettől, de a veszélyes vizek esetében az életmentésre vállalkozók élete is veszélybe kerülhet.
A szakemberek emellett néhány tanáccsal is szolgálnak arra vonatkozóan, hogy fürdőzéskor mit tegyenek, hogy ne kapjanak el semmilyen betegséget. Alkohol fogyasztása után vagy a hosszas, napon való tartózkodást követően nem szabad vízbe menni, ugyanakkor evés után is ajánlatos két órát várni mielőtt hűsítő fürdőzésbe kezdenénk. Azt tanácsolják ugyanakkor, hogy ne ugorjanak fejest a vízbe, mivel megeshet, hogy ez rosszul sikerül, s akár szívleállás is bekövetkezhet.
A medencébe való belépés előtt zuhanyozzanak, s amennyiben biztosított fertőtlenítővel ellátott árok, azon is haladjanak át. Amennyiben tehetik, járjanak strandpapucsban, s mellőzék a mezítláb való járást, még a zuhanyzás idején is, másként bőrgombásodással számolhatnak, vagy akár meg is csúszhatnak. Időnként megesik, hogy strandolás után kötőhártya-gyulladást kapnak a strandolók, ám ez nem fertőzés, hanem egy gyulladás, melyet a fertőtlenítőszerek okoznak. A medencék vízminősége egyre jobb, s amióta a vizeletet elszínesítő vegyületet is kevernek hozzá, azóta tisztábbak is a vizek, ugyanis egyre kevesebben vizelnek a medencébe. A DSP szakemberei azt javasolják, részesítsék előnyben a medencékben történő fürdőzést a természetes vizekkel szemben, mivel utóbbiakban könnyen leptospirózist szedhetnek össze, akárcsak azok a horgászok, akik gumicsizma nélkül mennek be a vízbe. A DSP szakemberei arra kérik a lakosságot, viselkedjenek felelősségteljesen még a legforróbb napokon is.