Szatmárnémeti

Nehezen engedik ki a kezükből a szállót

2019.04.18 - 10:39

Hosszú évek óta húzódik a szatmárnémeti Sport Hotel ügye, de csigatempóban zajlik a tulajdonos, azaz az ifjúsági és sportminisztérium által tavaly végre elkezdett átadási procedúra is — miközben az önkormányzatnak egyre nagyobb szüksége van az épületre.

Az ifjúsági és sportminisztérium tulajdonában megszámlálhatatlanul sok ingatlan van, de nagy gond, hogy a szaktárcának nem volt, nincs és minden valószínűség szerint nem is lesz anyagi fedezete ezeknek a zömében lakatra zárva, kihasználatlanul álló ingatlanoknak a felújítására, rendben tartására vagy akár csak állagmegőrzésre — ugyanakkor esze ágában sincs használatra átadni a helyi önkormányzatoknak, amelyek a rendbetétel-felújítás költségeit is vállalnák, mert szükségük lenne az épületekre, hasznosítani szeretnék azokat. Sajnos jó példa a bürokrácia útvesztőiben való „elvesztődésre” a szatmárnémeti Sport Hotel esete — a Mileniului utcában álló, jobb sorsra érdemes épület kálváriája majd' egy évtizede kezdődött, amikor a Gal testvérek trükközött versenytárgyalással megszerezték a szálloda használati jogát, és rövid idő alatt szinte használhatatlansági állapotra süllyesztették. Az épület bő hét éve üresen áll, állapota napról napra csak romlik, a tulajdonos sportminisztérium pedig sem felújítani nem akarta (nem is lenne miből), tervei sincsenek vele, de Szatmárnémeti önkormányzatának sem siet átadni a használati jogot — pedig az önkormányzatnak konkrét tervei és céljai vannak az épülettel. A Sport Hotel működésének beindítása nagy segítség lenne, hiszen jelenleg a polgármesteri hivatal jelentős összegeket fizet ki évente az idegenlégiós sportolók elszállásolására, emellett a Román Vívószövetség jelezte, hogy Olimpiai Központot hozna létre Szatmárnémetiben, és ebből a szempontból is fontos lenne szálláshelyek létrehozása, de a Román Ökölvívó-szövetség és a Román Birkózószövetség, illetve más sportszövetségek is kiválósági központot terveznek létrehozni a megyeközpontban — ám az elképzelések nem konkretizálódhatnak, mert fejtörést okoz a sportolók elszállásolása.

Kereskényi Gábor polgármester több alkalommal és a legkülönbözőbb fórumokon jelezte, hogy a polgármesteri hivatal átvenné, felújíttatná és működtetné a hotelt, de a minisztériumban sokáig nem történt semmiféle előrelépés, egészen a szatmári származású Ioana Bran miniszterré való kinevezéséig. Igaz, ő sem sietett egyből s lóhalálában az önkormányzat segítségére, többször is elutasította a kérését, aztán „nesze semmi, fogd meg jól” kitérő válaszokat adott, de végül csak megmozdult a gépezet, és elkezdődött az átadási procedúra — amely csigalassúsággal halad, és nyolc hónap alatt még mindig nem ért véget. Magyar Lóránd parlamenti képviselő a napokban iktatta újabb, Constantin Bogdan Matei jelenlegi tárcavezetőhöz címzett írásos kérdését, amelyben a Sport Hotel ügyének állását firtatja, illetve konkrétan kérdezi, hogy a szálloda mikor kerül át végre az önkormányzat tulajdonába, emlékeztetve ugyanakkor arra is: a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal rekordidő alatt megtette az előkészületeket, amelyek az épület gondozásba vételét készítették elő, és segítséget nyújtott a Szatmár Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóságnak is, hogy tisztázzák az épület jogi helyzetét, sőt, tavaly augusztus végén a helyi tanács egyhangúlag elfogadott egy tanácsi határozatot, ezzel is jelezve, hogy gondozásba venné az egykoron szebb napokat látott épületet, felújítaná és eredeti rendeltetésének megfelelően működtetné azt.

 

Zsonglőrködés a szállodával

 

A Sport Hotel négy éve, 2015 októberében került vissza a megyei ifjúsági és sportigazgatóság felügyelete alá, miután az intézmény polgárjogi pert indított és nyert az akkor már jó ideje üresen álló, lelakott ingatlan használati jogát 2009-ben gyanús körülmények között elnyerő cég ellen.

Florin Gal, a Szatmár Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság egykori vezetője testvérével, Călin Gallal együtt némi trükközésnek köszönhetően aprópénzért szerezte meg a Sport Hotel használati jogát, amelyet aztán szinte használhatatlansági állapotra süllyesztettek — s amiért egyikük két év hat hónap letöltendő, másikuk két év felfüggesztett börtönbüntetéssel kell „fizessen”. Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség ügyészeinek vádirata szerint a Gal testvérek a Szatmár Megyei Ifjúsági Igazgatóság (DJT), illetve a Szatmár Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság (DJST) vezetőjeként 2009–2011 között olyan kereskedelmi tevékenységet folytattak, amely által jogtalanul tettek szert anyagi javakra, és visszaéltek hivatali tisztségükkel. Florin Gal — aki eközben a PDL ifjúsági szervezetének megyei vezetője volt, majd a PMP egyik helyi vezére lett — 2009. május–október között töltötte be a vezetői funkciót a DJST élén, és ekkor adta haszonbérbe a szatmárnémeti Sport Hotelt — annak a cégnek (Bosic Empire Company Kft., Nagykároly), amelyet családtagjaival együtt vezetett, s amely a szinte nevetségesen kevés 2700 lejes havi bért fizetett a Sport Hotelért. Magára a „versenytárgyalásra” csak két cég jelentkezett: a Bosic Empire Company Kft. és egy olyan magánvállalkozás, amelyet öt nappal a licit meghirdetése előtt létesített a Gal család egyik tagja, ráadásul a versenytárgyalást levezető bizottság elnöke a testvére, Călin Gal volt.

Igazgatói mandátuma idején Florin Gal mintegy 45 ezer lejt utalt át az állami kasszából a Bosic Empire Company Kft. számlájára különféle beszerzési szolgáltatások ellenértékeként, Călin Gal pedig az ifjúsági igazgatóság vezetőjeként kevesebb mint egy év alatt mintegy 164 ezer lejt utalt át az intézmény számlájáról a Bosic Empire Company Kft. kontójára, ugyanis több karbantartási szerződést kötött magánvállalkozásával az ifjúsági tábor rehabilitálási munkálataira, és 76 123 lejről szóló szerződést kötött a Sport Hotel bútorzatának és elektromos hálózatának a felújítására is.

 

 

Szabó Kinga Mária